Президент берган топшириқлар бўйича вазифалар белгиланди
Хабарингиз бор, куни кеча Туризм ва спорт вазирлиги ҳамда Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раҳбарияти Президентимиз қабулида бўлиб, Токио-2020 Олимпия ва Паралимпия ўйинларига тайёргарлик бўйича тақдимотни намойиш қилишди. Ҳозирги вақтда делегациямиз ҳисобида Токио-2020 Олимпия ўйинларига 41 та, Паралимпия ўйинларига эса 16 та йўлланма мавжуд. Яқин вақт давомида Олимпия ўйинларига 32 та, Паралимпия ўйинларига эса 30 та лицензия қўлга киритилиши режалаштирилган. Шубҳасиз, бундай кўрсаткич давлатимиз раҳбарини қониқтиргани йўқ ва бу борада юртбошимиз томонидан хақли, танқидий фикрлар билдирилди. Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида мазкур учрашувда юклатилган вазифалар бўйича йиғилиш бўлиб ўтди. Унда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг биринчи ўринбосари Равшан Ирматов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, МОҚ қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази, Олимпия спорт турлари бўйича федерация ва ассоциацияларнинг мутасадди раҳбарлари иштирок этишди.
Тадбирни МОҚ раиси олиб борди ва давлатимиз раҳбари билан ўтган учрашувдан олинган хулосалар хусусида гапириб ўтди.
“Токио Олимпиадасига жуда қисқа вақт қолди. Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси давлатимиз, ҳукуматимиз ва халқимиз олдидаги масъулиятини тўла ҳис қилади ва қисқа вақт ичида Токио Олимпиадасига тайёргарлик ишларини қайтадан кўриб чиқиб, лицензиялар сонини ошириш, натижаларни яхшилашга бор куч ва имкониятини ишга солади. Биз федерация ва ассоциациялар раҳбариятидан ўз ишларини тўғри ташкил қилиш, режаларни обдон муҳокама қилиш, келишиш, зарур чораларни кўриш ва қабул қилинган буйруқ ва қарорлар ижросини сўзсиз таъминлашингизни сўраймиз. Бу борада Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси махсус чора-тадбирлар режасини ишлаб чиқди. Унда МОҚ ва унинг қошида тузилган РСТИАМ ҳамда Тезкор штаб, федерация ва ассоциацияларнинг мутасадди раҳбарларига ўз ишларига янада профессионал ёндашиш, мавжуд муаммоларни ич-ичидан ўрганиш ва тез фурсатда ечим топиш, Токио-2020 Олимпия ва Паралимпия ўйинларига тайёргарлик режаларини яна бир карра батафсил қайтадан кўриб чиқиш бўйича тегишли вазифалар белгилаб берилган”, – деди Рустам Шоабдураҳмонов.
Равшан Ирматов ҳам ушбу учрашув бўйича фикрларини билдирар экан, масъулиятли кунлар яқинлашиб келаётганига урғу берди.
“Вақтлари жуда ҳам тиғиз ва жуда кўп юмушлари бўлишига қарамай муҳтарам юртбошимиз бизни қабул қилдилар. Суҳбат давомида Олимпиададаги ғалабаларимиз билан халқимизга қувонч улашишимиз зарурлигини алоҳида таъкидладилар. Биз мутасаддилар 1 куннинг ўзида Президентимиз берган топшириқлар бўйича ўз вазифаларимизни муҳокама қилиб, олдимизда турган режаларни яна бир карра кўриб чиқдик”, – деди МОҚ раисининг биринчи ўринбосари.
Мазкур режага кўра, МОҚ раҳбарияти орасида Олимпия ўйинларига йўлланма олган федерациялар тақсимланган ва мутасаддилар мусобақагача бўлган даврда бириктирилган терма жамоаларнинг тайёргарлигини шахсан назорат қилиб боришади.
Тадбир давомида МОҚ раисининг ўринбосари Шерзод Ташматов ва РСТИАМ директори Абдушукур Садиков ҳам сўз олиб, спортчиларнинг тайёргарлиги, саломатлиги ва эмлаш ишларининг бошланиши хусусида гапириб ўтишди. Мутасаддиларнинг маълум қилишича, эртага РСТИАМда спортчиларимизни коронавирусга қарши эмлаш жараёни расман бошланади.
Йиғилишда федерация ва ассоциациялар раҳбарлари ҳам сўз олиб, белгилаб берилган топшириқлар ижросини таъминлаш, Токио Олимпиадасига тайёрланиш мобайнида Туризм ва спорт вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитасига камарбаста бўлишларини таъкидлашди.
Тадбир сўнгида МОҚ раиси спортчиларимизни эмлаш бўйича ўз хулосаларини билдирди:
“Авваламбор, Президентимизга, ҳукуматимизга ўз фуқароларининг саломатлиги ҳақида шунчалик қайғураётганлари учун миннатдорчилигимизни билдирамиз. Ваҳима қилиш керак эмас. Барча ишни тартиб билан амалга оширсак, мақсадга эришамиз. Асосийси, бизни давлатимиз қўллаб-қувватламоқда. Биз спортчиларимизнинг саломатлигига жавоб берамиз. Улар бизнинг олтин авлодимиз. Зарур бўлса, ҳар ҳафта, ҳар кун ПЗР ва бошқа таҳлилларни олиб, уларнинг саломатлиги қаттиқ назоратга олинсин”.
МОҚ раиси РСТИАМ раҳбарига атлетларнинг саломатлигига шахсан жавоб беришини таъкидлади. Шунингдек, Президентимиз топшириқлари асосида Олимпиадага тайёргарлик бўйича ишлаб чиқилган чора-тадбирлар режасида белгиланган масъулларга ўз ишларига профессионал ёндашиш, ундаги вазифаларни сўзсиз бажариш лозимлиги айтилиб, иш самарадорлигини ошириш бўйича қўшимча кўрсатмалар берилди.

Определены задачи согласно поручениям Президента
Как вам известно, недавно Министерство туризма и спорта и Национальный Олимпийский комитет Узбекистана были на приёме у Президента и провели презентацию по подготовке к Олимпийским и Паралимпийским играм Токио-2020. В настоящее время в копилке сборной Узбекистана имеется 41 лицензий на Олимпийские и 16 на Паралимпийские игры в Токио. В ближайшее время планируется завоевать ещё 32 лицензий на Олимпиаду и 30 на Паралимпиаду. Подготовка к Олимпийским и Паралимпийским играм в Токио была оценена не удовлетворительной и Глава Государства раскритиковал сложившеюся ситуацию. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялось собрание по поводу поручений и указаний, которые были даны Главой Государства. В мероприятии приняли участие председатель НОК Рустам Шаабдурахманов и его первый заместитель Равшан Ирматов, Генеральный секретарь комитета Ойбек Касымов, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, руководители Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при НОК и федераций и ассоциаций по Олимпийским видам спорта.
Собрание проводил руководитель НОК и обозначил выводы, которые сложились после встречи с Президентом.
«До старта Токийской Олимпиады осталось очень мало времени. Национальный Олимпийский комитет Узбекистана полностью осознает свою ответственность перед нашим государством, правительством и народом и уже пересмотрел подготовку к Олимпиаде в Токио, планы по увеличению количества лицензий и сделает все возможное для улучшения результатов. В связи с этим просим руководство федерации и ассоциаций правильно организовать свою работу, обсудить планы, согласовать, принять необходимые меры и безоговорочно обеспечить выполнение приказов и решений. По этому поводу Национальный Олимпийский комитет разработал план мероприятий подготовки к Токийским Олимпийским играм. Этот план включает в себя более профессиональный подход к работе руководителей НОК и РНПЦСМ, а также, оперативного штаба, федераций и ассоциаций, углубленное изучение существующих проблем и их оперативное решение, более подробный обзор планов подготовки к Олимпийским и Паралимпийским играм в Токио», — сказал Рустам Шаабдурахманов.
Затем выступил Равшан Ирматов, отметил, что в настоящее время, от нас требуется ответственность и оперативность.
«Несмотря на то, что у Главы Государства очень сжатый график, он уделил нам время и принял. Во время беседы Президент отметил, что нам необходимо радовать народ своими победами на Олимпийских играх. Мы, ответственные лица, незамедлительно сделали для себя соответствующие выводы и обсудили задачи, исходя от поручений Президента, полностью пересмотрев свои планы», — сказал первый заместитель председателя НОК.
Согласно плану, федерации, имеющие лицензии на Олимпийские игры, распределены между руководством НОК, а официальные лица будут лично контролировать подготовку национальных сборных к соревнованиям, которые закреплены им.
В ходе мероприятия заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов и директор РНПЦСМ при НОК Абдушукур Садиков также рассказали о подготовке спортсменов, их здоровье и начале процесса вакцинации атлетов. По словам официальных лиц, процесс вакцинации наших спортсменов от коронавируса официально начнётся завтра в РНПЦСМ.
Во время мероприятия также выступили официальные лица спортивных федераций и ассоциаций и отметили, что обязательно будут выполнять поручения и задачи, а также, будут сплоченно работать с Национальным Олимпийским комитетом Узбекистана и Министерством туризма и спорта, для осуществление одной цели — поднятия имиджа Узбекистана на мировой арене.
В конце собрания председатель НОК выразил своё мнение относительно вакцинирования спортсменов:
«Мы выражаем огромную благодарность нашему Уважаемому Президенту за то что, он заботиться о здоровье населения страны. Не надо паниковать. Если мы будем всё выполнять по порядку, то обязательно достигнем цели. Главное, что нас поддерживает государство. Мы отвечаем за здоровье спортсменов, они наша опора и золотое поколение. При необходимости, каждую неделю, каждый день мы будем проверять здоровье спортсменов и контролировать».
Председатель НОК подчеркнул, что руководитель РНПЦСМ несёт персональную ответственность за здоровье спортсменов. Кроме того, должностным лицам, указанным в плане мероприятий по подготовке к Олимпиаде, было сказано, профессионально выполнять свои обязанности, ответственно относится к своей работе, выполнять задачи и даны дополнительные поручения с целью повышения эффективности работы.