Президент берган топшириқлар бўйича вазифалар белгиланди
Хабарингиз бор, куни кеча Туризм ва спорт вазирлиги ҳамда Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раҳбарияти Президентимиз қабулида бўлиб, Токио-2020 Олимпия ва Паралимпия ўйинларига тайёргарлик бўйича тақдимотни намойиш қилишди. Ҳозирги вақтда делегациямиз ҳисобида Токио-2020 Олимпия ўйинларига 41 та, Паралимпия ўйинларига эса 16 та йўлланма мавжуд. Яқин вақт давомида Олимпия ўйинларига 32 та, Паралимпия ўйинларига эса 30 та лицензия қўлга киритилиши режалаштирилган. Шубҳасиз, бундай кўрсаткич давлатимиз раҳбарини қониқтиргани йўқ ва бу борада юртбошимиз томонидан хақли, танқидий фикрлар билдирилди. Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида мазкур учрашувда юклатилган вазифалар бўйича йиғилиш бўлиб ўтди. Унда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг биринчи ўринбосари Равшан Ирматов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, МОҚ қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази, Олимпия спорт турлари бўйича федерация ва ассоциацияларнинг мутасадди раҳбарлари иштирок этишди.
Тадбирни МОҚ раиси олиб борди ва давлатимиз раҳбари билан ўтган учрашувдан олинган хулосалар хусусида гапириб ўтди.
“Токио Олимпиадасига жуда қисқа вақт қолди. Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси давлатимиз, ҳукуматимиз ва халқимиз олдидаги масъулиятини тўла ҳис қилади ва қисқа вақт ичида Токио Олимпиадасига тайёргарлик ишларини қайтадан кўриб чиқиб, лицензиялар сонини ошириш, натижаларни яхшилашга бор куч ва имкониятини ишга солади. Биз федерация ва ассоциациялар раҳбариятидан ўз ишларини тўғри ташкил қилиш, режаларни обдон муҳокама қилиш, келишиш, зарур чораларни кўриш ва қабул қилинган буйруқ ва қарорлар ижросини сўзсиз таъминлашингизни сўраймиз. Бу борада Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси махсус чора-тадбирлар режасини ишлаб чиқди. Унда МОҚ ва унинг қошида тузилган РСТИАМ ҳамда Тезкор штаб, федерация ва ассоциацияларнинг мутасадди раҳбарларига ўз ишларига янада профессионал ёндашиш, мавжуд муаммоларни ич-ичидан ўрганиш ва тез фурсатда ечим топиш, Токио-2020 Олимпия ва Паралимпия ўйинларига тайёргарлик режаларини яна бир карра батафсил қайтадан кўриб чиқиш бўйича тегишли вазифалар белгилаб берилган”, – деди Рустам Шоабдураҳмонов.
Равшан Ирматов ҳам ушбу учрашув бўйича фикрларини билдирар экан, масъулиятли кунлар яқинлашиб келаётганига урғу берди.
“Вақтлари жуда ҳам тиғиз ва жуда кўп юмушлари бўлишига қарамай муҳтарам юртбошимиз бизни қабул қилдилар. Суҳбат давомида Олимпиададаги ғалабаларимиз билан халқимизга қувонч улашишимиз зарурлигини алоҳида таъкидладилар. Биз мутасаддилар 1 куннинг ўзида Президентимиз берган топшириқлар бўйича ўз вазифаларимизни муҳокама қилиб, олдимизда турган режаларни яна бир карра кўриб чиқдик”, – деди МОҚ раисининг биринчи ўринбосари.
Мазкур режага кўра, МОҚ раҳбарияти орасида Олимпия ўйинларига йўлланма олган федерациялар тақсимланган ва мутасаддилар мусобақагача бўлган даврда бириктирилган терма жамоаларнинг тайёргарлигини шахсан назорат қилиб боришади.
Тадбир давомида МОҚ раисининг ўринбосари Шерзод Ташматов ва РСТИАМ директори Абдушукур Садиков ҳам сўз олиб, спортчиларнинг тайёргарлиги, саломатлиги ва эмлаш ишларининг бошланиши хусусида гапириб ўтишди. Мутасаддиларнинг маълум қилишича, эртага РСТИАМда спортчиларимизни коронавирусга қарши эмлаш жараёни расман бошланади.
Йиғилишда федерация ва ассоциациялар раҳбарлари ҳам сўз олиб, белгилаб берилган топшириқлар ижросини таъминлаш, Токио Олимпиадасига тайёрланиш мобайнида Туризм ва спорт вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитасига камарбаста бўлишларини таъкидлашди.
Тадбир сўнгида МОҚ раиси спортчиларимизни эмлаш бўйича ўз хулосаларини билдирди:
“Авваламбор, Президентимизга, ҳукуматимизга ўз фуқароларининг саломатлиги ҳақида шунчалик қайғураётганлари учун миннатдорчилигимизни билдирамиз. Ваҳима қилиш керак эмас. Барча ишни тартиб билан амалга оширсак, мақсадга эришамиз. Асосийси, бизни давлатимиз қўллаб-қувватламоқда. Биз спортчиларимизнинг саломатлигига жавоб берамиз. Улар бизнинг олтин авлодимиз. Зарур бўлса, ҳар ҳафта, ҳар кун ПЗР ва бошқа таҳлилларни олиб, уларнинг саломатлиги қаттиқ назоратга олинсин”.
МОҚ раиси РСТИАМ раҳбарига атлетларнинг саломатлигига шахсан жавоб беришини таъкидлади. Шунингдек, Президентимиз топшириқлари асосида Олимпиадага тайёргарлик бўйича ишлаб чиқилган чора-тадбирлар режасида белгиланган масъулларга ўз ишларига профессионал ёндашиш, ундаги вазифаларни сўзсиз бажариш лозимлиги айтилиб, иш самарадорлигини ошириш бўйича қўшимча кўрсатмалар берилди.

The tasks are defined according to the instructions of the President
As you know, recently the Ministry of Tourism and Sports and the National Olympic Committee of Uzbekistan were at a reception with the President and held a presentation on preparations for the Tokyo 2020 Olympic and Paralympic Games. Currently, the national team of Uzbekistan has 41 licenses for the Olympic and 16 for the Paralympic Games in Tokyo. In the near future, it is planned to win 32 more licenses for the Olympics and 30 for the Paralympics. The preparation for the Olympic and Paralympic Games in Tokyo was not considered satisfactory and the Head of State criticized the current situation. Today, the National Olympic Committee held a meeting on the instructions and instructions given by the Head of State. The event was attended by the chairman of the NOC Rustam Shaabdurakhmanov and his first deputy Ravshan Irmatov, the Secretary General of the Committee Oibek Kassymov, the Deputy Chairman of the NOC Sherzod Tashmatov, the heads of the Republican Scientific and Practical Center for Sports Medicine at the NOC and federations and associations for Olympic sports.
The meeting was held by the head of the NOC and outlined the conclusions that emerged after the meeting with the President.
"There is very little time left before the start of the Tokyo Olympics. The National Olympic Committee of Uzbekistan is fully aware of its responsibility to our state, government and people and has already reviewed the preparations for the Tokyo Olympics, plans to increase the number of licenses and will do everything possible to improve the results. In this regard, we ask the leadership of the federation and associations to properly organize their work, discuss plans, coordinate, take the necessary measures and unconditionally ensure the implementation of orders and decisions. On this occasion, the National Olympic Committee has developed an action plan for preparing for the Tokyo Olympic Games. This plan includes a more professional approach to the work of the heads of the NOC and the RNCSM, as well as the operational headquarters, federations and associations, an in — depth study of existing problems and their operational solution, a more detailed review of the preparation plans for the Olympic and Paralympic Games in Tokyo," said Rustam Shaabdurakhmanov.
Then Ravshan Irmatov spoke, noting that at present, responsibility and efficiency are required from us.
"Despite the fact that the Head of State has a very tight schedule, he gave us time and accepted. During the conversation, the President noted that we need to please the people with our victories at the Olympic Games. We, the responsible persons, immediately drew the appropriate conclusions for ourselves and discussed the tasks based on the instructions of the President, having completely revised our plans," the first deputy chairman of the NOC said.
According to the plan, the federations that have licenses for the Olympic Games will be distributed among the leadership of the NOC, and officials will personally monitor the preparation of national teams for the competitions that are assigned to them.
During the event, Deputy Chairman of the NOC Sherzod Tashmatov and Director of the RNCSM at the NOC Abdushukur Sadikov also spoke about the training of athletes, their health and the beginning of the process of vaccination of athletes. According to officials, the process of vaccination of our athletes against coronavirus will officially begin tomorrow at the RNCSM.
During the event, officials of sports federations and associations also spoke and noted that they will definitely fulfill their assignments and tasks, and will also work closely with the National Olympic Committee of Uzbekistan and the Ministry of Tourism and Sports to achieve one goal — to raise the image of Uzbekistan on the world stage.
At the end of the meeting, the chairman of the NOC expressed his opinion on the vaccination of athletes:
"We express our great gratitude to our Esteemed President for taking care of the health of the country's population. Don't panic. If we do everything in order, we will definitely achieve the goal. The main thing is that the state supports us. We are responsible for the health of athletes, they are our support and the golden generation. If necessary, every week, every day, we will check the health of athletes and monitor them."
The Chairman of the NOC stressed that the head of the RNPCSM is personally responsible for the health of athletes. In addition, the officials specified in the action plan for preparing for the Olympics were told to perform their duties professionally, take responsibility for their work, perform tasks and were given additional instructions to improve the efficiency of work.