Азизжон Камилов: «IJF билан кенг қамровли ҳамкорлик йўлга қўйилган»
Ёшлар ўртасидаги Ўзбекистон чемпионати билан юртимизда дзюдо мусобақалари рестарти амалга ошди. Катталар терма жамоамиз Будапештда ўтган «Катта Дубулға» турнирида иштирок этган бўлса, ёшларимиз (2000-2002 йилда туғилганлар) ўтган ҳафтада пойтахтимиздаги «Универсал» спорт мажмуасида жам бўлишди.
Таъкидлаш жоиз, мусобақа кўтаринки кайфиятда, муросасиз беллашувларга бой тарзда ўтди. Иштирокчиларнинг узоқ давом этган карантиндан кейин татамини соғиниб қолишгани уларнинг хатти-ҳаракати ва интилишларидан шундоққина сезилиб турди. Эътиборингизга мусобақаларнинг қайта бошланиши ҳамда истиқболдаги режалар хусусида Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси раиси ўринбосари, Ўзбекистон дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов билан ташкил қилинган суҳбатни ҳавола қиламиз.
– Азизжон Якубжанович, Будапештдаги мусобақадан сўнг юртимизда ҳам ниҳоят дзюдо рестарти амалга ошди. Ўзбекистон чемпионати муваффақиятли тарзда ўтди. Келинг, суҳбатимизни айни мавзу бўйича фикрларингиз билан бошласак.
Биринчи галда шундай қийин вазиятга қарамай, Будапешт «Катта Дубулға» турнирини юқори савияда ташкил этган Венгрия ҳукумати ва мамлакат дзюдо федерацияси ҳамда Халқаро дзюдо федерацияси (IJF)га ўз ташаккуримни изҳор қиламан. Сафарда бўлганимизда, бу ҳақда уларнинг ўзларига ҳам айтдим. Ҳақиқатан ҳам, мусобақа ташкилий жиҳатдан кутилганидан аъло даражада ўтказилди. Рестарт дзюдо оиласи учун муваффақиятли чиқди десам янглишмайман. Энди албатта, карантин сабаб дзюдосиз ўтган саккиз ойлик танаффус ўз таъсирини ўтказмай қолмади. Истаймизми йўқ, узоқ муддатли мусобақаларсиз давр натижаларда ўз аксини топди. Бу ҳолатда кескин фикр билдириш ҳам ноўриндек. Буни табиий жараён сифатида қабул қилиш керак, назаримда. -66 кг вазн тоифасида татамига чиққан Сардор Нуриллаев 5-ўрин ҳамда қимматли 360 рейтинг очкосини қўлга киритди. Қолган дзюдочиларимиз ҳам етиб борган босқичларига қараб маълум рейтинг очколарини ўз ҳисобларига ёзиб қўйишди. Албатта, Илиас Илиадис бошчилигидаги мураббийлар штаби Венгриядаги турнирни чуқур таҳлил қилишди. Йўл қўйилган камчиликлар устида ишлашяпти. Ўз ўрнида биз Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги ва Миллий олимпия қўмитаси билан ҳамкорликда дзюдочиларимизнинг аввалги спорт формаларига қайтишлари учун бор имкониятни ишга соляпмиз. Шу мақсадда Тошкентда беш давлат – Миср, Грузия, Қирғизистон, Франция ва Ўзбекистон терма жамоалари иштирокида халқаро ўқув-машғулот йиғини ташкил этилди. Иштирокчи давлатлар Тошкентга ўзларнинг кучли таркиблари билан келишди. Олимпиада ва жаҳон чемпионатлари ғолиб ҳамда совриндорлари иштирокидаги ушбу йиғин барча қатнашчилар учун фойдали бўлди деб ўйлайман.
– Будапешт турнири доирасида сиз IJF президенти Мариус Визер билан учрашдингиз. Суҳбат давомида қандай масалалар муҳокама қилинди?
– Ўзбекистон дзюдо федерацияси ҳамда IJF ўртасида кенг қамровли ҳамкорлик йўлга қўйилган. Халқаро дзюдо федерациясининг «Мактабларда дзюдо» лойиҳаси юртимизда амалиётга татбиқ этилмоқда. IJF томонидан ушбу мактабларга татами ва киманолар етказиб берилмоқда. Ҳакамларимиз Осиё ва жаҳон чемпионатлари, «Мастерс», «Катта Дубулға», Гран-при турнирларига таклиф этиляпти. Пойтахтимизда Гран-при турнири мунтазам ўтказиб келинмоқда. Ўтган йилги ушбу турнир илк бор муҳташам «Ҳумо Арена»да юқори савияда ташкил қилинди. Буни юртимизга ташриф буюрган мутахассислар, халқаро экспертлар ҳам эътироф этишди. Бунинг натижасида мамлакатимизга тарихда илк бор катталар ўртасидаги жаҳон чемпионати мезбонлиги ишониб топширилди. Афсуски, пандемик вазият сабаб ушбу мусобақа 2021 йил ўтказилмайди. IJF президенти билан Будапештдаги учрашувимизда айни масала ҳам муҳокама қилинди. Жаноб Визер коронавирус билан боғлиқ вазият туфайли Тошкентда ўтказилмай қолган катталар ўртасидаги жаҳон чемпионатини 2022 йилга кўчириш таклифини берди. Ўйлайманки, биз ҳукуматимизнинг қўллаб-қувватлаши билан икки Олимпиада ўртасидаги йилнинг энг нуфузли мусобақасини юқори савияда ташкил этамиз. Шу ўринда яна бир кутилаётган янгиликни айтиб ўтмоқчиман. Бўлажак жаҳон чемпионати доирасида халқаро бизнес форум кўргазмасининг ўтказилиши режалаштирилмоқда. Дарвоқе, 2022 йилда Ўзбекистон дзюдосининг 80 йиллиги ҳам кенг нишонланади. Кўриб турганингиздек, режаларимиз улкан. Йил сўнггига қадар катталар ва ўсмирлар ўртасидаги Ўзбекистон чемпионатларини ўтказамиз. Насиб қилса, келгуси йилнинг январь ойида дзюдочиларимиз Қатарда ўтказиладиган янги мавсумнинг дастлабки мусобақасида иштирок этишади.

Azizjon Kamilov: "Comprehensive cooperation has been established with the IJF»
In connection with the championship of Uzbekistan among youth in our country, the restart of judo competitions took place. Our adult national team took part in the Grand Slam tournament in Budapest, and our youth (born in 2000-2002) gathered last week in the capital's Universal sports complex.
It is worth noting that the competitions were held in high spirits, full of uncompromising competitions. The fact that the participants skipped the tatami after a long quarantine was only noticed by their behavior and aspirations. We offer you a conversation with the Deputy Chairman of the National Olympic Committee of Uzbekistan, Chairman of the Judo Federation of Uzbekistan Azizjon Kamilov about the resumption of competitions and plans for the future.
- Azizjon Yakubzhanovich, after competitions in Budapest in our country the judo restart finally took place. The championship of Uzbekistan was a success. Let's start our conversation with your thoughts on the same topic.
- I express my gratitude to the Government of Hungary and the country's Judo federation, as well as to the International Judo Federation (IJF)for organizing the Budapest Grand Slam tournament at a high level, despite the difficult situation at the first stage. I also told them about it when we were on the trip. Indeed, in terms of organization, the competition was better than expected. I will not be mistaken if I say that the restart was successful for the judo family. Now, of course, the eight-month break, which passed without quarantine and judo, could not but have an impact. However, the long period without competition affected the results. In this case, it is also inappropriate to make harsh comments. It should be perceived as a natural process, I think. Speaking in the weight category -66 kg, Sardor Nurillaev took 5th place and scored 360 rating points. The rest of our judoists also recorded certain rating points on their account, depending on the stages they achieved. Of course, the coaching staff led by Ilias Iliadis conducted a deep analysis of the tournament in Hungary. They are working on eliminating the shortcomings. In turn, we, together with the Ministry of Physical Culture and Sports and the National Olympic Committee, are doing everything possible to ensure that our judokas return to their former sports form. For this purpose, an international training camp was organized in Tashkent with the participation of the national teams of five countries-Egypt, Georgia, Kyrgyzstan, France and Uzbekistan. The participating countries came to Tashkent with their strong teams. I think that this gathering with the participation of the winners and medalists of the Olympic Games and World Championships was useful for all participants.
– During the tournament in Budapest, you met with the President of the IJF, Marius Wieser. What issues were discussed during the conversation?
- Comprehensive cooperation has been established between the Judo Federation of Uzbekistan and the IZHF. The project of the International Judo Federation "Judo in schools"is being implemented in our country. Tatami and kimano are delivered to these IJF schools. Our judges are invited to the Asian and World Championships, the Masters, Grand Slam, and Grand Prix tournaments. The Grand Prix tournament is regularly held in the capital. Last year, for the first time, this tournament was organized at a high level at the magnificent "Humo Arena". This was also recognized by the experts who visited our country, international experts. As a result, for the first time in history, our country was entrusted with hosting the World Championship among adults. Unfortunately, due to the pandemic situation, this competition will not take place in 2021. The same issue was discussed at our meeting with the President of the IJF in Budapest. Mr. Vizer proposed to postpone the World Championship among adults to 2022, which was not held in Tashkent due to the situation with the coronavirus. I think that we will organize the most prestigious tournament of the year between the two Olympic Games at a high level with the support of our government. Here I would like to mention another long-awaited news. As part of the upcoming World Cup, it is planned to hold an exhibition of the International Business Forum. By the way, in 2022, the 80th anniversary of judo in Uzbekistan will be widely celebrated. As you can see, our plans are grandiose. By the end of the year, we will hold the championships of Uzbekistan among adults and juniors. If you are lucky, in January next year, our judoists will take part in the first tournament of the new season, which will be held in Qatar.