Азизжон Камилов: «IJF билан кенг қамровли ҳамкорлик йўлга қўйилган»
Ёшлар ўртасидаги Ўзбекистон чемпионати билан юртимизда дзюдо мусобақалари рестарти амалга ошди. Катталар терма жамоамиз Будапештда ўтган «Катта Дубулға» турнирида иштирок этган бўлса, ёшларимиз (2000-2002 йилда туғилганлар) ўтган ҳафтада пойтахтимиздаги «Универсал» спорт мажмуасида жам бўлишди.
Таъкидлаш жоиз, мусобақа кўтаринки кайфиятда, муросасиз беллашувларга бой тарзда ўтди. Иштирокчиларнинг узоқ давом этган карантиндан кейин татамини соғиниб қолишгани уларнинг хатти-ҳаракати ва интилишларидан шундоққина сезилиб турди. Эътиборингизга мусобақаларнинг қайта бошланиши ҳамда истиқболдаги режалар хусусида Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси раиси ўринбосари, Ўзбекистон дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов билан ташкил қилинган суҳбатни ҳавола қиламиз.
– Азизжон Якубжанович, Будапештдаги мусобақадан сўнг юртимизда ҳам ниҳоят дзюдо рестарти амалга ошди. Ўзбекистон чемпионати муваффақиятли тарзда ўтди. Келинг, суҳбатимизни айни мавзу бўйича фикрларингиз билан бошласак.
Биринчи галда шундай қийин вазиятга қарамай, Будапешт «Катта Дубулға» турнирини юқори савияда ташкил этган Венгрия ҳукумати ва мамлакат дзюдо федерацияси ҳамда Халқаро дзюдо федерацияси (IJF)га ўз ташаккуримни изҳор қиламан. Сафарда бўлганимизда, бу ҳақда уларнинг ўзларига ҳам айтдим. Ҳақиқатан ҳам, мусобақа ташкилий жиҳатдан кутилганидан аъло даражада ўтказилди. Рестарт дзюдо оиласи учун муваффақиятли чиқди десам янглишмайман. Энди албатта, карантин сабаб дзюдосиз ўтган саккиз ойлик танаффус ўз таъсирини ўтказмай қолмади. Истаймизми йўқ, узоқ муддатли мусобақаларсиз давр натижаларда ўз аксини топди. Бу ҳолатда кескин фикр билдириш ҳам ноўриндек. Буни табиий жараён сифатида қабул қилиш керак, назаримда. -66 кг вазн тоифасида татамига чиққан Сардор Нуриллаев 5-ўрин ҳамда қимматли 360 рейтинг очкосини қўлга киритди. Қолган дзюдочиларимиз ҳам етиб борган босқичларига қараб маълум рейтинг очколарини ўз ҳисобларига ёзиб қўйишди. Албатта, Илиас Илиадис бошчилигидаги мураббийлар штаби Венгриядаги турнирни чуқур таҳлил қилишди. Йўл қўйилган камчиликлар устида ишлашяпти. Ўз ўрнида биз Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги ва Миллий олимпия қўмитаси билан ҳамкорликда дзюдочиларимизнинг аввалги спорт формаларига қайтишлари учун бор имкониятни ишга соляпмиз. Шу мақсадда Тошкентда беш давлат – Миср, Грузия, Қирғизистон, Франция ва Ўзбекистон терма жамоалари иштирокида халқаро ўқув-машғулот йиғини ташкил этилди. Иштирокчи давлатлар Тошкентга ўзларнинг кучли таркиблари билан келишди. Олимпиада ва жаҳон чемпионатлари ғолиб ҳамда совриндорлари иштирокидаги ушбу йиғин барча қатнашчилар учун фойдали бўлди деб ўйлайман.
– Будапешт турнири доирасида сиз IJF президенти Мариус Визер билан учрашдингиз. Суҳбат давомида қандай масалалар муҳокама қилинди?
– Ўзбекистон дзюдо федерацияси ҳамда IJF ўртасида кенг қамровли ҳамкорлик йўлга қўйилган. Халқаро дзюдо федерациясининг «Мактабларда дзюдо» лойиҳаси юртимизда амалиётга татбиқ этилмоқда. IJF томонидан ушбу мактабларга татами ва киманолар етказиб берилмоқда. Ҳакамларимиз Осиё ва жаҳон чемпионатлари, «Мастерс», «Катта Дубулға», Гран-при турнирларига таклиф этиляпти. Пойтахтимизда Гран-при турнири мунтазам ўтказиб келинмоқда. Ўтган йилги ушбу турнир илк бор муҳташам «Ҳумо Арена»да юқори савияда ташкил қилинди. Буни юртимизга ташриф буюрган мутахассислар, халқаро экспертлар ҳам эътироф этишди. Бунинг натижасида мамлакатимизга тарихда илк бор катталар ўртасидаги жаҳон чемпионати мезбонлиги ишониб топширилди. Афсуски, пандемик вазият сабаб ушбу мусобақа 2021 йил ўтказилмайди. IJF президенти билан Будапештдаги учрашувимизда айни масала ҳам муҳокама қилинди. Жаноб Визер коронавирус билан боғлиқ вазият туфайли Тошкентда ўтказилмай қолган катталар ўртасидаги жаҳон чемпионатини 2022 йилга кўчириш таклифини берди. Ўйлайманки, биз ҳукуматимизнинг қўллаб-қувватлаши билан икки Олимпиада ўртасидаги йилнинг энг нуфузли мусобақасини юқори савияда ташкил этамиз. Шу ўринда яна бир кутилаётган янгиликни айтиб ўтмоқчиман. Бўлажак жаҳон чемпионати доирасида халқаро бизнес форум кўргазмасининг ўтказилиши режалаштирилмоқда. Дарвоқе, 2022 йилда Ўзбекистон дзюдосининг 80 йиллиги ҳам кенг нишонланади. Кўриб турганингиздек, режаларимиз улкан. Йил сўнггига қадар катталар ва ўсмирлар ўртасидаги Ўзбекистон чемпионатларини ўтказамиз. Насиб қилса, келгуси йилнинг январь ойида дзюдочиларимиз Қатарда ўтказиладиган янги мавсумнинг дастлабки мусобақасида иштирок этишади.

Азизжон Камилов: "С IJF налажено всестороннее сотрудничество»
В связи с чемпионатом Узбекистана среди молодежи в нашей стране состоялся рестарт соревнований по дзюдо. Наша взрослая сборная приняла участие в турнире "Большого Шлема" в Будапеште, а наша молодежь (2000-2002 гг. р.) собралась на прошлой неделе в столичном спорткомплексе "универсал".
Стоит отметить, что соревнования прошли в приподнятом настроении, насыщенном бескомпромиссными соревнованиями. Тот факт, что участники пропустили татами после длительного карантина, был замечен только по их поведению и стремлениям. Предлагаем вашему вниманию беседу с заместителем председателя Национального Олимпийского комитета Узбекистана, председателем федерации дзюдо Узбекистана Азизжоном Камиловым о возобновлении соревнований и планах на будущее.
- Азизжон Якубжанович, после соревнований в Будапеште в нашей стране наконец-то состоялся рестарт дзюдо. Чемпионат Узбекистана прошел успешно. Давайте начнем наш разговор с ваших мыслей на ту же тему.
– Выражаю признательность правительству Венгрии и федерации дзюдо страны, а также международной федерации дзюдо (IJF)за организацию на высоком уровне Будапештского турнира "Большого Шлема", несмотря на сложную ситуацию на первом этапе. Я также рассказал им об этом, когда мы были в поездке. Действительно, в организационном плане конкурс прошел на отлично, чем ожидалось. Не ошибусь, если скажу, что рестарт получился удачным для семейства дзюдо. Теперь, конечно, восьмимесячный перерыв, прошедший без карантина и дзюдо, не мог не оказать влияния. Как бы то ни было, длительный период без соревнований отразился на результатах. В этом случае также неуместно давать резкие комментарии. Это должно восприниматься как естественный процесс, мне кажется. Выступая в весовой категории -66 кг, Сардор Нуриллаев занял 5-е место и набрал 360 рейтинговых очков. Остальные наши дзюдоисты также записали на свой счет определенные рейтинговые очки в зависимости от достигнутых ими этапов. Конечно, тренерский штаб во главе с Илиасом Илиадисом провел глубокий анализ турнира в Венгрии. Работают над устранением недостатков. В свою очередь, мы совместно с министерством физической культуры и спорта и Национальным олимпийским комитетом делаем все возможное, чтобы наши дзюдоисты вернулись к своей прежней спортивной форме. С этой целью в Ташкенте был организован международный учебно – тренировочный сбор с участием сборных команд пяти стран-Египта, Грузии, Кыргызстана, Франции и Узбекистана. Страны-участницы приехали в Ташкент со своими сильными командами. Думаю, что этот сбор с участием победителей и призеров олимпиад и чемпионатов мира был полезен для всех участников.
– В рамках турнира в Будапеште вы встретились с президентом IJF Мариусом Визером. Какие вопросы обсуждались в ходе беседы?
– Налажено всестороннее сотрудничество между федерацией дзюдо Узбекистана и ИЖФ. В нашей стране реализуется проект Международной федерации дзюдо "дзюдо в школах". Татами и кимано доставляются в эти школы IJF. Наши судьи приглашаются на чемпионаты Азии и мира, турниры "Мастерс", "Большого Шлема", Гран-при. В столице регулярно проводится турнир Гран-при. В прошлом году этот турнир впервые был организован на высоком уровне на великолепной "Humo Arena". Это признали и побывавшие в нашей стране специалисты, международные эксперты. В результате нашей стране впервые в истории было доверено проведение чемпионата мира среди взрослых. К сожалению, из-за пандемической ситуации этот конкурс не состоится в 2021 году. Этот же вопрос обсуждался на нашей встрече с президентом IJF в Будапеште. Г-н Визер предложил перенести на 2022 год чемпионат мира среди взрослых, который не состоялся в Ташкенте из-за ситуации с коронавирусом. Я думаю, что мы организуем самый престижный турнир года между двумя Олимпиадами на высоком уровне при поддержке нашего правительства. Здесь я хотел бы упомянуть еще одну долгожданную новость. В рамках предстоящего чемпионата мира планируется проведение выставки Международного бизнес форума. Кстати, в 2022 году будет широко отмечаться и 80-летие дзюдо Узбекистана. Как видите, планы у нас грандиозные. До конца года мы проведем чемпионаты Узбекистана среди взрослых и юниоров. Если повезет, в январе следующего года наши дзюдоисты примут участие в первом турнире нового сезона, который пройдет в Катаре.