Шерзод Ташматов: “Мураббий ҳам, спортчи ҳам зиммасидаги масъулиятни оширмаса, натижага эришолмайди”
“OlympicUz” ахборот-таҳлилий дастурининг бу галги сони Токиода бўлиб ўтадиган XXXII Олимпия ўйинларига ўзбекистонлик спортчиларнинг тайёргарлигига бағишланди. Дастур меҳмони – Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси раиси ўринбосари в.б., Ўзбекистон таэквондо WT ассоциацияси раиси Шерзод Ташматов бўлди.
– Шерзод Рихсибоевич, авваламбор, Миллий олимпия қўмитасида масъулиятли лавозимга тайинланганингиз билан табриклаймиз. Сизни малакали, етук спорт менежери сифатида яхши биламиз. Рио-2016 Олимпиадасида боксчиларимиз қўлга киритган натижаларда сизнинг ҳам бевосита ҳиссангиз бор. Янги лавозимда янги стратегиялар ишлаб чиқдингизми? Уларни амалга ошириш механизмлари қандай кечади?
– Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 9 мартдаги “Ўзбекистон спортчиларини 2020 йил Токио шаҳри (Япония)да бўлиб ўтадиган XXXII ёзги Олимпия ва XVI Паралимпия ўйинларига тайёрлаш тўғрисида”ги ПҚ-2821-сон қарори биз учун дастуриламал. Бу борада Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги ҳамда Миллий олимпия қўмитаси томонидан тизимли чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилган. Бу нималардан иборат? Аввало, жойларда ўтказилаётган ҳар бир ўқув-машғулот йиғинида иштирок этиб, ўша ердаги спортчи ва мураббийларнинг ҳолати ва шароитини ўрганувчи, муаммоларни ҳал қилишга ёрдам берадиган ишчи гуруҳ тузилган.
– Шу пайтгача дзюдо, енгил етлетика, сузиш, камондан отиш, бокс каби спорт турлари фаолияти ўрганилди. Ўрганиш жараёнида қандай хулосалар қиляпсиз? Муаммолар кузатилаётган бўлса, уларнинг ечими борасида қандай вазифалар таклиф қилиняпти?
– Иш бор жойда камчилик бўлади. Қандайдир муаммо кузатилса, ишчи гуруҳ томонидан масала жойида ҳал қилинади. Аввало, спортчи қилаётган иши оиласи, Ватани учун қанчалик муҳимлигини қалбига жойлай олса, у янада жадаллашади. Мураббий ҳам, спортчи ҳам зиммасидаги масъулиятни ошириши керак. Биз йўл-йўриқ кўрсатишимиз мумкин. Лекин мураббий ёки спортчи зиммасидаги юкни ҳис этмаса, ўз устида ишламаса, керакли натижага эришиш қийин кечади. Шу пайтгача саралаш ва селекция босқичлари ўтказилди. Иқтидорли ёшлар танлаб олинди. Лекин иқтидори бўлгани билан тажрибаси, психологик ёндашуви бўлмаса, тизимли равишда битта мурват ишламаса, бутун механизм нотўғри кетаётган бўлади. Мен Токиода юртимнинг байроғини кўтараман, деган эзгу қараш бўлмас экан, кўзлаган маррага эришиш қийин кечади.
– Пандемия мусобақа ва машғулотларнинг кам ўтказилиши билан ёдда қоладиган бўлди. Спортчи рақибини ҳис қилишни ўрганмас экан, ғалаба қозона олмайди. Мана шу камчиликларга ечим топиш учун қандай таклифларни билдирасиз?
– Карантин давомида спортчиларимиз онлайн машғулотларни олиб боришди. Бунинг учун етарли шарт-шароитлар яратиб берилди. Ҳар бир спорт федерацияси ва ассоциацияларидаги етакчи спортчиларга 3-4 нафардан муносиб спарринг-рақиб саралаб олиниб, машғулотлар ўтказиши учун имконият бериляпти. Улар камида республика чемпиони, халқаро турнирлар ғолиби, ёшлар терма жамоаси аъзолари бўлиши керак. Нега ёшлардан олиняпти? Сабаби, келажакда айнан шу ёшлар навбатдаги мусобақалар учун тажриба орттириш имконига эга бўлишади.
– Шерзод Рихсибоевич, эпидемиологик вазият нафақат бизга, балки бутун дунёдаги спортчиларнинг жисмоний ҳолатига раҳна соляпти, мусобақалар форматлари ўзгариб кетди. Токио Олимпиадасига пандемия қандай таъсир кўрсатади, деб ўйлайсиз?
– Олимпиада учун ҳаракат қилаётган ҳар бир федерация олдида аниқ белгиланган дастур ва чора-тадбирлар режаси бўлади. Мусобақалар номаълум муддатга қолдирилгани сабаб қийинчиликлар туғиляпти. Лекин бу спортчи шу ерда тўхташи керак, дегани эмас. Ўзи ҳам ечим қидириши, вазиятдан чиқиб кетиш йўлларини излаши керак. Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги ҳамда Миллий олимпия қўмитаси мутахассислари ҳамиша мулоқотдамиз. Қаерда муаммо сезилса, тезкор ҳал қилиш учун ёндашамиз.
– Ханчжоу-2022 Осиё ўйинлари ва Париж-2024 Олимпия ўйинлари учун талаб ҳар қачонгидан кўра юксакроқ бўлмоқда. Вақт эса кутиб турмайди. Селекция сиёсатини юритишда кўпроқ нимага эътибор қаратиляпти?
– Ҳар бир спорт турида асосий таркибда энг зўр, иқтидорли спортчи бўлиши керак. Спортчиларни шакллантириш манбаи қаерда? Чекка-чекка ҳудудларда мусобақалар ташкиллаштириб, республика турнирларида иштирокини кузатиб, навбатдаги олимпия цикли учун тайёрлаш керак. Гарчи ўсмирлар Олимпиадаси 2026 йилга қолдирилган бўлса-да, фожиа ясамасдан, ҳозирги ўсмирларга кенгроқ шароит яратиб бериб, уларга катта мусобақалар ҳадисини олишни ўргатишимиз, Осиё ўйинлари муҳитини ҳис этишини таъминлаб беришимиз керак. Шунда битта авлодни йўқотиб қўймаймиз.
– Енгил атлетика ва сузиш бўйича энг кўп медаллар жамланмаси ўйналишига қарамай, Олимпия ўйинларида ўзбекистонлик спортчилар медаллар учун яқин ҳам боришмаган. Нафақат лицензиялар сонини ошириш, балки совринли ўринларга ҳам даъвогарлик қилиш учун нималарга эътибор қаратиш керак?
– Ҳар бир спорт федерацияси ва уларнинг ҳудудлардаги бўлимларини имкон қадар мутахассислар билан шакллантириш керак. Ҳаётини шунга бағишлаган инсонлар билан кадрлар захирасини яратиш лозим. Ўз ишини яхши биладиган мураббий, ҳакам, шифокор, селекционерни жой-жойига қўя олсак, натижага эришиш мумкин. Халқаро даражада ишлай оладиган мутахассисларгина самара беради. Зарур турнирларда қатнашишни ва совринли ўринлар қайд этишни, кези келганда, ўқув-машғулот йиғинлари ташкил этиш кераклигини билиши лозим.
– Сизни муваффақиятли спорт менежери сифатида дастлаб муай-тай, кейинчалик боксда қўлга киритилган ғалабалар учун масъул киши, деб билишади. Миллий олимпия қўмитасидан ташқари, Ўзбекистон таэквондо WT ассоциацияси раислиги ҳам зиммангизда турибди. Шу маънода, мухлисларингиз ушбу спорт турида ҳам муваффақиятли юришлар кутиши табиий.
– 2019 йил июнь ойларида ташкилот раҳбарлигига келган бўлсам, ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпионатини илк маротаба Тошкентда ўтказдик. Бу таэквондонинг янада ривожланишга жуда катта туртки берди. “Халқлар дўстлиги” саройи майдонида 3000 нафар ёш иштирокида флешмоб ташкил этдик. Ҳаттоки Бутунжаҳон таэквондо федерацияси президенти Чунг Вон Чои жаноблари ҳам бундай катта ҳажмдаги флешмобни ҳайрат билан қабул қилди ва миннатдорчилик билдирди. Энди бевосита Олимпиада масаласига келсак, таэквондода Гран-При мусобақалари бор. Унда дунё рейтингида кучли ўттизталикка кирган спортчилар баҳс олиб боришади. Никита Рафалович, Светлана Осипова, Нигора Турсунқулова, Мадинабону Маннопова каби спортчиларимиз Иордания, Туркия каби давлатлардаги мусобақаларда муваффақиятли қатнашиб келишди. Бир сўз билан айтганда, терма жамоада етарлича иқтидорли спортчиларимиз бор. Уларнинг ёрдами билан биз кўзланган натижага албатта эришамиз.

29 November 2020 4911
Sherzod Tashmatov: "Neither the coach nor the athlete will be able to achieve results if they do not increase their responsibility”
The current issue of the information and analytical program" OlympicUz " was dedicated to the preparation of Uzbek athletes for the XXXII Olympic Games in Tokyo. The guest of the program is the Deputy Chairman of the National Olympic Committee of Uzbekistan V. B. Sherzod Tashmatov became the Chairman of the Taekwondo Association of Uzbekistan.
- First of all, I congratulate you on your appointment to a responsible position in the National Olympic Committee. We know you well as a qualified, mature sports manager. You also have a direct contribution to the results achieved by our boxers at the Rio 2016 Olympic Games. Have you developed new strategies in your new position? What are the mechanisms for their implementation?
- The decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated March 9, 2017 No. PP-2821 "on the preparation of athletes of Uzbekistan for the XXXII Summer Olympic and XVI Paralympic Games in 2020 in Tokyo (Japan)" is a program for us. In this direction, the Ministry of Physical Culture and Sports of the Republic of Uzbekistan and the National Olympic Committee have developed a plan of systematic measures. What does it consist of? First of all, a working group was created that will participate in each training camp held on the ground, study the condition and conditions of athletes and coaches on the ground, as well as help solve problems.
– Until now, the activities of such sports as judo, athletics, swimming, archery, boxing have been studied. What conclusions do you draw in the process of studying? If problems are observed, what tasks are proposed to solve them?
– Where there is work, there will be a shortage. When there is a problem, the issue is resolved by the working group on the spot. First of all, if an athlete can understand how important what he does is for his family, for his homeland, he will become more dynamic. Both the coach and the athlete must bear increased responsibility. We can make recommendations. But when a coach or athlete does not feel the load, does not work on himself, it is difficult for him to achieve the desired result. So far, the selection and selection stages have been carried out. Talented young people were selected. But in the absence of talent, experience, psychological approach, systematic failure of one bolt, the whole mechanism will go wrong. Without the noble vision of carrying my country's flag in Tokyo, it will be difficult for me to get to the finish line.
- The pandemic became memorable due to the low number of competitions and training sessions. An athlete cannot win if he does not learn to feel his opponent. What suggestions do you offer to address these shortcomings?
– During the quarantine, our athletes conducted online training. Sufficient conditions were created for this. The leading athletes of each sports federation and association are given the opportunity to choose from 3-4 worthy sparring opponents and conduct training. They must be at least champions of the republic, winners of international tournaments, members of the youth national team. Why is it taken from young people? The reason is that in the future, these young people will have the opportunity to gain experience for the next competitions.
- Sherzod Rikhsiboevich, the epidemiological situation affects not only us, but also the physical condition of athletes around the world, the formats of competitions have changed. How do you think the pandemic will affect the Tokyo Olympics?
– Before each federation applying for the Olympics, there will be a clearly defined program and plan of events. Difficulties arise due to the postponement of the competition for an indefinite period. But this does not mean that the athlete should stop there. He himself must look for solutions, look for ways out of the situation. Specialists of the Ministry of Physical Culture and Sports and the National Olympic Committee are always in touch. Wherever a problem is noticed, we come to a quick solution.
- The demand for the Asian Games in Hangzhou 2022 and the Olympic Games in Paris 2024 is growing more than ever. And time will not keep you waiting. What do people pay most attention to when conducting a selection policy?
– In every sport, there should be a great, talented athlete in the main team. Where is the source of the formation of athletes? It is necessary to organize competitions in remote areas, monitor their participation in national tournaments and prepare for the next Olympic cycle. Despite the fact that the Youth Olympic Games have been postponed to 2026, we must create a wider environment for the current teenagers, without creating tragedies, and teach them to accept the hadiths of major competitions, so that they feel the atmosphere of the Asian Games. Then we won't lose a single generation.
– Despite the fact that the largest number of medals were awarded in track and field and swimming, Uzbek athletes did not come close to medals at the Olympic Games. What should I pay attention to in order not only to increase the number of licenses, but also to claim prizes?
– Each sports federation and their regional branches should be formed with the maximum possible number of specialists. It is necessary to create a personnel reserve with people who have dedicated their lives to this. The result can be achieved if we can put in place a trainer, an arbitrator, a doctor, a breeder who knows his business well. Only professionals who can work internationally will be effective. You need to know that you need to participate in the necessary tournaments and mark prizes, and if necessary, organize training camps.
– You are considered a successful sports manager, a person responsible first for winning Muay Thai, and then in boxing. In addition to the National Olympic Committee, you are also responsible for the chairmanship of the WT Taekwondo Association of Uzbekistan. In this sense, it is only natural that your fans also expect successful walks in this sport.
– In June 2019, when I took over the leadership of the organization, we held the World Youth Championship in Tashkent for the first time. This gave a huge boost to the further development of taekwondo. On the square of the Palace of" Friendship of Peoples", we organized a flash mob with the participation of 3,000 young people. Even the president of the World Taekwondo Federation, Mr. Chung Won Choi, received such a large-scale flash mob with admiration and expressed gratitude. Now, as for the Olympics itself, there are Grand Prix competitions in taekwondo. Athletes who are in the top thirty of the world ranking compete in it. Our athletes, such as Nikita Rafalovich, Svetlana Osipova, Nigora Tursunkulova, Medinabonu Mannopova, successfully performed at competitions in Jordan and Turkey. In short, we have enough talented athletes in our national team. With their help, we will definitely achieve the intended result.