Ўзбекистонга Осиё ўйинларидаги илк олтин медални тақдим этган боксчи – Алишер Авезбаев билан суҳбат
Бундан бир неча кун олдин Ўзбекистон бокс федерацияси мутасаддилари хизмат сафари билан Қорақалпоғистон Республикасида бўлиб қайтишди. Ушбу сафар давомида Ўзбекистон бокс федерацияси Қорақалпоғистон бўлимига янги раис тайинлади. Бўлимнинг навбатдан ташқари конференциясида Ўзбекистон тарихида Осиё ўйинларида биринчи олтин медални қўлга киритган боксчи, Хиросима-1994 ўйинлари чемпиони Алишер Авезбаев ҳам қатнашди. Фурсатдан фойдаланиб, Ўзбекистон бокс федерацияси матбуот хизмати собиқ боксчимиз билан интервью ташкил этди.
– Ассалому алайкум, Алишер ака. Сизни бугунги мухлислар у қадар яхши танишмайди. Аммо биламизки, мустақил Ўзбекистон учун Осиё ўйинларидаги илк олтин медални айнан Сиз 1994 йили қўлга киритгансиз. Бугунги кунда нималар билан бандсиз?
– Айни пайтда Хўжейли шаҳридаги Болалар ва ўсмирлар спорт мактабида методист сифатида фаолият олиб бормоқдаман. Ўзим ҳам айнан Хўжейлида туғилганман. Мураббийлик фаолияти билан ҳам шуғулланиб турибман. Шогирдларим Қорақалпоғистон миқёсидаги мусобақаларда чемпион ҳам бўлишган. Сизларни Қорақалпоғистонда кўриб турганимдан хурсандман.
– Алишер ака, сиз қорақалпоқ боксининг яқин ўтмишдаги ёрқин намоёндаларидан бирисиз. Келинг, фаолиятингиздаги энг ёрқин дамлар – 1994 йилги Осиё ўйинларини ёдга оламиз.
– 1994 йилни эсласак, у пайт Владимир Николаевич Шин бошчилигида ажойиб терма жамоа шаклланган эди. Жамоадаги йигитлар билан аҳил, иноқ бўлиб машғулотлар ўтказардик. Биз Хиросимадаги Осиё ўйинларига бориб, ажойиб натижа қайд этдик. Терма жамоага олтин медаль келтирганимдан жуда хурсандман. Ўша мусобақадан сўнг ҳукумат томонидан «ВАЗ 2106» автомашинаси билан тақдирланган эдим.
– Айнан қайси натижаларингиз, кўрсаткичларингиз эвазига терма жамоа мураббийлари назарига тушгансиз?
– 1991 йилдан кейин тўрт маротаба Ўзбекистон чемпионлигини қўлга киритганман. Шунингдек, бир қатор халқаро турнирларда муваффақиятли қатнашганман. Ушбу омиллар мураббийларнинг қизиқишига сабаб бўлган, деб ўйлайман.
– Ўша Осиё ўйинларидаги жанглар ҳақида ҳам гапириб беринг.
– У ерга Қозоғистон терма жамоаси боксчилари фаворит сифатида ташриф буюришганди. Лекин кутилмаганда Хитой, Филиппин каби мамлакат боксчилари жиддий қаршилик кўрсатишган. Дастлабки жангимда Непал боксчисини биринчи раунддаёқ ютганман. Ярим финалдаги хитойлик боксчи билан жанг қийин кечган. Шундай бўлса-да, жангни ўз фойдамга ҳал қила олдим. Финалда эса Саудия Арабистони терма жамоаси боксчисини учинчи раундда нокаут эвазига таслим этганман.
– Ўша мусобақада сиз ва Олег Маскаев терма жамоамизга олтин медални тақдим этгансиз. Ўша вақтдаги терма жамоамиз таркиби, жамоадаги муҳит, мураббийлар ҳақида гапириб бера оласизми?
– Дилшод Ёрбеков, Муҳаммадқодир Абдуллаев, Нариман Атаев, Икром Бердиев, Ҳикматилло Аҳмедов, Фарҳод Бакиров, Уйғун Сиддиқов каби боксчилар билан қатнашгандик. Таркиб ажойиб эди. Лекин кўпроқ олтин медалларни қўлга киритишимизга нимадир ҳалал бериб қолган.
– Яқин орада Қорақалпоғистондан яна Осиё ўйинлари, Осиё чемпионати, Олимпия ўйинлари совриндорлари етишиб чиқиши учун нималар қилиш лозим деб ўйлайсиз?
– Мана Ўзбекистон бокс федерациясининг Қорақалпоғистон бўлимига янги раҳбарлар тайинланди. Сакен Полатов бошчилигидаги федерация раҳбарияти томонидан ҳам қорақалпоқ боксига эътибор кучайтирилиши таъкидланди. Улар спорт заллари, рингларимизни кўриб тегишли тавсияларни беришди. Керакли ёрдам кўрсатилиши айтиб ўтилди. Шунингдек, яқинда бўлимимизга сайланган Бахтиёр Панаев томонидан янги бокс маркази барпо этилиши маълум қилинди. Бундай эътибор, яратилаётган шароит орқали кўзлаган мақсадимизга эриша оламиз деб ўйлаймиз. Бизда салоҳияти юқори бўлган йигитлар кўп. Шу кунларда бўлаётган ўзгаришлар билан келажакда Қорақалпоғистондан ҳам Олимпия, жаҳон чемпионлари етишиб чиқади деб ўйлайман. Мақсадимиз – Парижда ўтказиладиган Олимпия ўйинларида терма жамоамиз таркибига қорақалпоқ ўғлонини тарбиялаб беришдир.
– Тан олишимиз лозим, сўнгги пайтларда Қорақалпоғистон Республикаси вакиллари Ўзбекистон чемпионатларида у қадар ўзларини кўрсата олишмаяпти. Бу нима билан боғлиқ деб ўйлайсиз?
– Катталарни назарда тутаётган бўлсангиз, тўғри. Охирги пайтларда катталар ўртасидаги Ўзбекистон чемпионатларида қорақалпоғистонлик боксчилар эътироф этишга арзирли натижалар кўрсата олишмади. Лекин ўсмирлар ва ёшларда совриндор боксчиларимиз бор. Аммо уларга яхшилаб эътибор қаратиш лозим. Улар ичида ҳаёт ташвишлари билан боксни ташлаб кетадиганлар ҳам бўлади. Бу олдимизда турган муаммолардан бири. Ўйлайманки, эндиликда бу борада ҳам ёш боксчиларимизга тўғри йўналиш кўрсатилади.
– Аммо шуни алоҳида қайд этишимиз лозимки, қорақалпоғистонлик қизлар Республика миқёсидаги мусобақаларда фаол иштирок этишмоқда. Республикадаги аёллар бокси ҳақида ҳам икки оғиз фикрингиз.
– Дарҳақиқат, Қорақалпоғистон қизлари Республика миқёсидаги мусобақаларда айтишга арзигулик натижалар қайд этишмоқда. Бу Ўзбекистон бокс федерацияси раҳбарияти томонидан ҳам эътироф этилди. Яхши биласиз, Олимпия ўйинларида аёллар вазнлари кўпаймоқда. Шуни эътиборга олган ҳолда, аёллар боксини янада ривожлантиришимиз лозим. Бу борада ишлар янада жадаллашишига ишонаман.

Беседа с боксером, подарившим Узбекистану первую золотую медаль на Азиатских играх – Алишером Авезбаевым
За несколько дней до этого представители федерации бокса Узбекистана побывали в республике Каракалпакстан с рабочей поездкой. В ходе этой поездки Федерация бокса Узбекистана назначила нового председателя Каракалпакского отделения. Во внеочередной конференции отделения также принял участие боксер, чемпион Игр Хиросима-1994 Алишер Авезбаев, завоевавший первую в истории Узбекистана золотую медаль на Азиатских играх. Пользуясь случаем, пресс-служба Федерации бокса Узбекистана организовала интервью с нашим бывшим боксером.
– Здравствуйте, Алишер ака. Сегодняшние фанаты вас не так хорошо знают. Но мы знаем, что первую золотую медаль для независимого Узбекистана на Азиатских играх вы завоевали в 1994 году. Чем вы заняты сегодня?
– В настоящее время я работаю методистом в детско-юношеской спортивной школе города Ходжейли. Я сам родился именно в Ходжейли. Также занимаюсь тренерской деятельностью. Мои ученики также становились чемпионами на соревнованиях Каракалпакского масштаба. Рад видеть вас в Каракалпакстане.
- Алишер ака, вы-одна из ярких фигур недавнего прошлого Каракалпакского бокса. Давайте вспомним самые яркие моменты в вашей карьере-Азиатские игры 1994 года.
– Если вспомнить 1994 год, когда под руководством Владимира Николаевича шина была сформирована замечательная сборная команда. С ребятами из команды мы проводили занятия дружно, дружно. Мы ездили на Азиатские игры в Хиросиму и показали отличный результат. Я очень рад, что принес золотую медаль сборной. После этого конкурса Я был награжден Правительством автомобилем "ВАЗ 2106".
– За какие именно результаты, показатели вы попали в поле зрения тренеров сборной?
– После 1991 года четыре раза выигрывал чемпионат Узбекистана. Я также успешно участвовал в ряде международных турниров. Я думаю, что эти факторы вызвали интерес у тренеров.
– Расскажите нам о битвах в этих Азиатских играх тоже.
– Боксеры сборной Казахстана приехали туда в качестве фаворитов. Но неожиданно боксеры из таких стран, как Китай, Филиппины, оказали серьезное сопротивление. В своем первом бою я победил непальского боксера в первом раунде. Бой с китайским боксером в полуфинале был тяжелым. Тем не менее, я смог решить бой в свою пользу. В финале я нокаутировал боксера сборной Саудовской Аравии в третьем раунде.
– На том турнире вы с Олегом Маскаевым подарили нашей сборной золотую медаль. Можете рассказать о составе нашей сборной на тот момент, атмосфере в команде, тренерах?
– Мы участвовали с такими боксерами, как Дилшод Йорбеков, Мухаммадкодир Абдуллаев, Нариман Атаев, Икром Бердиев, Хикматилло Ахмедов, Фарход Бакиров, Уйгун Сиддиков. Содержание было потрясающим. Но что-то помешало нам выиграть больше золотых медалей.
– Как вы думаете, что нужно сделать, чтобы в скором времени из Каракалпакстана снова вышли призеры Азиатских игр, чемпионатов Азии, Олимпийских игр?
– В Каракалпакстанском отделении Федерации бокса Узбекистана назначены новые руководители. Было отмечено, что со стороны руководства федерации во главе с Сакеном Полатовым также будет усилено внимание к каракалпакскому боксу. Они осмотрели наши спортивные залы, наши кольца и дали соответствующие рекомендации. Было упомянуто, что необходимая помощь будет оказана. Также было сообщено, что недавно избранный в наш отдел Бахтиер Панаев построит новый боксерский центр. Мы думаем, что благодаря такому вниманию, созданным условиям, мы сможем достичь цели, к которой стремимся. У нас много парней с высоким потенциалом. Думаю, что с теми изменениями, которые происходят в эти дни, в будущем из Каракалпакстана вырастут олимпийские чемпионы и чемпионы мира. Наша цель-воспитать сына каракалпака в составе нашей сборной на Олимпийских играх в Париже.
– Надо признать, что в последнее время представители Республики Каракалпакстан не так хорошо показывают себя на чемпионатах Узбекистана. Как вы думаете, с чем это связано?
- Правильно, если вы имеете в виду взрослых. В последнее время на взрослых чемпионатах Узбекистана боксеры из Каракалпакстана не показали достойных признания результатов. Но у нас есть боксеры-призеры в подростковом и молодежном возрасте. Но стоит уделить им пристальное внимание. Будут среди них и те, кто уйдет из бокса со своими жизненными заботами. Это одна из проблем, стоящих перед нами. Думаю, что и в этом отношении нашим молодым боксерам будет оказано правильное направление.
– Но надо особо отметить, что девушки из Каракалпакстана активно участвуют в соревнованиях республиканского уровня. У вас также есть два мнения о женском боксе в республике.
– Действительно, девушки Каракалпакстана показывают достойные результаты на соревнованиях республиканского уровня. Это было признано и руководством федерации бокса Узбекистана. Вы хорошо знаете, что женщины набирают вес на Олимпийских играх. Учитывая это, мы должны развивать женский бокс. Я верю, что работа в этом направлении будет еще более интенсивной.