Муҳаммадкарим Хуррамов билан унинг жароҳати, тикланиш даври ва қачон сафга қайтиши ҳақида суҳбат
Февраль ойида дзюдо бўйича Тель-Авив “Катта дубулға” мусобақасидан сўнг терма жамоамиз вакили Муҳаммадкарим Хуррамов жароҳат олиб, даволаниш учун Туркияга йўл олган эди. Ҳозир спортчимиз тиббий муолажаларнинг сўнгги босқичини ўтказмоқда. Биз дзюдочимиз билан боғланиб, унинг ҳозирги ҳолати, даволаниш жараёни қандай ўтаётгани ҳақида суҳбатлашдик.
21 февраль куни Тель-Авивдан Истанбулга келдим. Бу ерда мени Тургай Демирай деган шифокор қарши олди. “Cekmekoy” шифохонасида 2-3 кун давомида жароҳатимни атрофлича ўрганиб, мендан таҳлиллар олишди. Шундан сўнг жарроҳлик амалиётини ўтказдик. Ҳозир ўзимни анча яхши ҳис қиляпман. Секин-аста умумий жисмоний тайёргарлик машқларини олиб боряпман”, – дейди спортчимиз.
Сизни безовта қилган жароҳат қандай эди? Қандай даволашмоқда?
– 5 ой аввал ўзимиздаги машғулотларнинг бирида жароҳат олдим. Ташхисга кўра, чап тиззамдаги мениск пардаси йиртилган экан. Исроилдаги мусобақада иккинчи оёғимда сон мушакларидан жароҳат олдим. Ҳозир шу икки жароҳатимни даволатмоқдаман. Операцияда бел соҳамдаги керакли ёғларни олиб, ундан тиззамдаги мениск пардасини тиклашда фойдаланилаётганини айтишди. Сон мушаклари бўйича ҳам керакли муолажаларни олиб бормоқдамиз. Ҳозир оғриқларни деярли сезмаяпман.
– Куни кеча пойтахтимизда ўтган “Катта дубулға” мусобақасини кузатиб бордингизми? Вакилларимизнинг ундаги иштироки ҳақида нима дейсиз?
Албатта, мен уни катта ҳаяжон билан кузатиб бордим. Жамоадошларимнинг иштирокига шунчаки қойил дейиш мумкин. Айниқса, ёшларимиз ўзларига билдирилган ишончни оқлашди дейиш мумкин. Мусобақа якуни бўйича айнан кимнидир кўрсатиб ўтмаган бўлардим, барчалари жуда ажойиб курашишди. Бу ерда туриб ўзимнинг ҳам курашгим келиб кетди.
– Қачон Сизни яна мусобақаларда кўрамиз?
– Қайси мусобақадан курашишим Туркияда менга қараётган ва ўзимизнинг шифокорлар, мураббийларимиз билан маслаҳатлашганимиздан сўнг аниқ бўлади. Шу ўринда биз спортчиларга қаратаётган эътибори ва қўллаб-қувватлаши учун ҳукуматимизга, Ўзбекистон МОҚ ва дзюдо федерациямиз раҳбариятига миннатдорчилик билдирмоқчиман. Насиб қилса, келажакда бундай ишончни ўз ғалабаларим билан оқлашга ваъда бераман.
Ўз навбатида, биз ҳам спортчимизнинг тезроқ тузалиб, яна сафга қайтишига тилакдошмиз. Эслатиб ўтамиз, -100 кг вазн тоифасида кураш олиб борадиган Муҳаммадкарим Хуррамов айни пайтда ўз вазн тоифасида Токио Олимпиадасига йўлланма берувчи лицензион поғонада турибди.

Беседа с Мухаммедкаримом Хуррамовым о его травме, периоде восстановления и о том, когда он вернется в строй
В феврале после Тель-Авивского турнира "Большого шлема" по дзюдо представитель нашей сборной Мухаммадкарим Хуррамов получил травму и отправился на лечение в Турцию. Сейчас наш спортсмен проходит последний этап медицинских процедур. Мы связались с нашим дзюдоистом и поговорили о его текущем состоянии, о том, как проходит процесс лечения.
"21 февраля я прибыл в Стамбул из Тель-Авива. Здесь меня встретил врач по имени Тургай Демирай. В течение 2-3 дней в больнице" секмекой " тщательно изучали мою травму и брали у меня анализы. После этого нам сделали операцию. Сейчас я чувствую себя намного лучше. Потихоньку занимаюсь общей физической подготовкой", - говорит наш спортсмен.
– Какая рана вас беспокоила? Как лечат?
– 5 месяцев назад я получил травму на одной из наших тренировок. Согласно диагнозу, у меня разрыв мениска в левом колене. На соревнованиях в Израиле получил травму мышцы бедра на второй ноге. Я сейчас лечу эти две раны. Во время операции мне сказали, что я получил необходимый жир в области талии и использовал его для восстановления мембраны мениска в колене. Мы также проводим необходимые процедуры для мышц бедра. Сейчас я почти не чувствую боли.
– Вы следили за турниром "Большого шлема", который прошел вчера в нашей столице? Что вы скажете об участии в нем наших представителей?
– Конечно, я наблюдал за ним с большим волнением. Участие моих товарищей по команде можно назвать просто восхищением. В частности, можно сказать, что наша молодежь оправдала доверие, выраженное в них. Кого именно я бы не указал по итогам соревнований, все они сражались очень здорово. Мне тоже хотелось бороться, стоя здесь.
– Когда мы снова увидимся на соревнованиях?
– С какого соревнования я буду бороться, станет ясно после консультаций с нашими врачами, тренерами, которые смотрят на меня в Турции. В этой связи хочу поблагодарить наше правительство, МОК Узбекистана и руководство федерации дзюдо за внимание и поддержку, которую мы оказываем спортсменам. Я обещаю оправдать такую уверенность в будущем своими победами, если это удастся.
В свою очередь, мы также желаем нашему спортсмену скорейшего выздоровления и возвращения в строй. Напомним, что Мохаммадкарим Хуррамов, выступающий в весовой категории -100 кг, в настоящее время находится на лицензионной ступени, дающей путевку на Олимпиаду в Токио в своей весовой категории.