Алисэ Фахрутдинова: «Мақсадим – Олимпиадага аъло даражада тайёргарлик кўриш»
Жорий йилнинг 8-14 июнь кунлари Қоҳирада ўтказиладиган жаҳон чемпионати олдидан замонавий бешкураш бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоаси спортчиси Алисэ Фахрутдинова айни пайтдаги тайёргарлиги ва бўлғуси чемпионатдан олдин ўз олдига қўйган мақсадлари ҳақида сўзлаб берди.
– Жаҳон чемпионати олдидан тайёргарлик ҳолатингизни қандай баҳолайсиз?
– Айни вақтда жисмоний тайёргарлигимни ўртача, деб баҳолайман. Жароҳат олганимга ҳали кўп бўлгани йўқ ва 2021 йилги жаҳон чемпионати ушбу мавсумдаги илк стартим бўлади. Олимпия ўйинларига ҳам оз вақт қолди ва мен тезроқ юқори спорт формамга қайтишим кераклигини тушунаман.
– Ушбу чемпионат олдидан ўз олдингизга қандай мақсад қўйдингиз?
– Жамоамиз ўз олдига кўп мақсадларни қўйган, лекин менинг асосий ниятим деярли икки йиллик танаффусдан кейин мусобақа амалиётига тезроқ қайтиш ва албатта, Олимпия ўйинлари олдидан тажриба тўплаш.
– Жаҳон чемпионатига тайёргарлигингиз қандай ўтган? Нимага кўпроқ эътибор бердингиз?
– Барча машғулотлар режадагидек ўтди. Қиличбозлик ва ўқ отиш замонавий бешкурашдаги кучли томонларим бўлгани боис, асосий эътиборни югуриш ва сузишдаги функционал ҳолатимни яхшилашга қаратдик.
– Жароҳат туфайли жаҳон кубогининг иккала босқичини ҳам ўтказиб юбордингиз, тикланиш даврингиз қандай ўтди?
– Тикланиш даври жуда оғир кечди. Узоқ вақтга чўзилди ва кўп меҳнат талаб қилди. Бунда шифокорлар ва мураббийлар менга ёрдам беришди. Улар ўз ишининг устаси. Яқинларимнинг қўллови ҳам катта аҳамиятга эга бўлди. Жароҳат асоратлари режимга киришимга тўсқинлик қилди, лекин биз уларни енгдик ва ҳозирда тўлиқ дастур бўйича тайёргарлик кўряпмиз.
– Катта мусобақаларда қатнаша олмаганингиз сизга қандай таъсир қилди?
– Жароҳат ҳар қандай спортчини ҳам жисмонан, ҳам руҳан эзади. Жароҳат даврида осон бўлмади. Лекин айни пайтда ҳаммаси ортда қолди. Ушбу машаққатли йўлни босиб ўтишга ёрдам берган инсонларга ташаккур.
– 2021 йилги Жаҳон кубогидан кейин нима билан шуғулланасиз? Олимпия ўйинларидан олдинги ўқув-машғулот йиғини қаерда ўтади? COVID-19 пандемияси режаларингизга таъсир қилдими? Унгача режаларингиз қандай эди ва улар нечоғли ўзгарди?
Мен учун асосий вазифа – бу тайёргарликни узлуксиз давом эттириш. Мақсадим эса Олимпиадага энг аъло кўринишда етиб боришдир. Олимпия ўйинларидан олдинги ўқув машғулот йиғинлари Москвада бўлиб ўтади, чунки у ердаги шароитга ўрганганмиз ва самарали меҳнатга бутун диққатимизни қаратамиз. COVID -19 ҳеч бир инсонни четлаб ўтмади, шу жумладан, бизни ҳам. Мусобақалар гоҳ бекор қилинди, гоҳ саналари ва манзиллари ўзгарди. Албатта, COVID -19 дан олдин ва кейинги Токио-2020га тайёргарлик режаси ҳам сезиларли даражада фарқ қилади.

Alise Fakhrutdinova: "My goal is to prepare perfectly for the Olympics"
On the eve of the World Championship in modern pentathlon, which will be held in Cairo from 8 to 14 June this year, the athlete of the national team of Uzbekistan in modern pentathlon Alise Fakhrutdinova told about her preparation and tasks for the upcoming championship.
– How do you assess the state of your preparation for the World Cup?
– At the moment, I rate my fitness as average. I don't have many injuries yet, and the 2021 World Cup will be my first start of the season. There is also very little time left before the Olympic Games, and I understand that I need to get back to my high fitness faster.
– What goal did you set for yourself before this championship?
– Our team has set a lot of goals, but my main goal is to return to competitive practice as soon as possible after a break of almost two years and, of course, to gain experience before the Olympic Games.
– How was your preparation for the World Cup? What did you pay the most attention to?
– All classes went according to plan. Since fencing and shooting are my strengths in modern pentathlon, we focused on improving my functional posture in running and swimming.
– You missed both stages of the World Cup due to injury, how was your recovery period?
- The recovery period was very difficult. This took a long time and required a lot of work. Doctors and coaches helped me with this. They are masters of their craft. Great importance was attached to the handshake of close people. The complications of the injury prevented me from entering the regime, but we overcame them and are now preparing for the full program.
– How did the fact that you could not take part in major competitions affect you?
- Injury puts pressure on any athlete both physically and mentally. It wasn't easy during the injury period. But at the same time, everything was left behind. Thank you to the people who helped us through this difficult journey.
– What will you do after the 2021 World Cup? Where will the pre-Olympic training camp be held? Has the COVID-19 pandemic affected your plans? What were your plans before that and how much have they changed?
For me, the main task is to continue training without a break. And my goal is to get to the Olympics in the best possible way. The pre-Olympic training camps are held in Moscow, because we are used to the conditions there and pay all our attention to productive work. COVID-19 has not spared anyone, including us. The competition was canceled, and the dates and addresses were changed. Of course, the preparation plan for Tokyo-19 before and after COVID-2020 is also significantly different.