Алисэ Фахрутдинова: «Мақсадим – Олимпиадага аъло даражада тайёргарлик кўриш»
Жорий йилнинг 8-14 июнь кунлари Қоҳирада ўтказиладиган жаҳон чемпионати олдидан замонавий бешкураш бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоаси спортчиси Алисэ Фахрутдинова айни пайтдаги тайёргарлиги ва бўлғуси чемпионатдан олдин ўз олдига қўйган мақсадлари ҳақида сўзлаб берди.
– Жаҳон чемпионати олдидан тайёргарлик ҳолатингизни қандай баҳолайсиз?
– Айни вақтда жисмоний тайёргарлигимни ўртача, деб баҳолайман. Жароҳат олганимга ҳали кўп бўлгани йўқ ва 2021 йилги жаҳон чемпионати ушбу мавсумдаги илк стартим бўлади. Олимпия ўйинларига ҳам оз вақт қолди ва мен тезроқ юқори спорт формамга қайтишим кераклигини тушунаман.
– Ушбу чемпионат олдидан ўз олдингизга қандай мақсад қўйдингиз?
– Жамоамиз ўз олдига кўп мақсадларни қўйган, лекин менинг асосий ниятим деярли икки йиллик танаффусдан кейин мусобақа амалиётига тезроқ қайтиш ва албатта, Олимпия ўйинлари олдидан тажриба тўплаш.
– Жаҳон чемпионатига тайёргарлигингиз қандай ўтган? Нимага кўпроқ эътибор бердингиз?
– Барча машғулотлар режадагидек ўтди. Қиличбозлик ва ўқ отиш замонавий бешкурашдаги кучли томонларим бўлгани боис, асосий эътиборни югуриш ва сузишдаги функционал ҳолатимни яхшилашга қаратдик.
– Жароҳат туфайли жаҳон кубогининг иккала босқичини ҳам ўтказиб юбордингиз, тикланиш даврингиз қандай ўтди?
– Тикланиш даври жуда оғир кечди. Узоқ вақтга чўзилди ва кўп меҳнат талаб қилди. Бунда шифокорлар ва мураббийлар менга ёрдам беришди. Улар ўз ишининг устаси. Яқинларимнинг қўллови ҳам катта аҳамиятга эга бўлди. Жароҳат асоратлари режимга киришимга тўсқинлик қилди, лекин биз уларни енгдик ва ҳозирда тўлиқ дастур бўйича тайёргарлик кўряпмиз.
– Катта мусобақаларда қатнаша олмаганингиз сизга қандай таъсир қилди?
– Жароҳат ҳар қандай спортчини ҳам жисмонан, ҳам руҳан эзади. Жароҳат даврида осон бўлмади. Лекин айни пайтда ҳаммаси ортда қолди. Ушбу машаққатли йўлни босиб ўтишга ёрдам берган инсонларга ташаккур.
– 2021 йилги Жаҳон кубогидан кейин нима билан шуғулланасиз? Олимпия ўйинларидан олдинги ўқув-машғулот йиғини қаерда ўтади? COVID-19 пандемияси режаларингизга таъсир қилдими? Унгача режаларингиз қандай эди ва улар нечоғли ўзгарди?
Мен учун асосий вазифа – бу тайёргарликни узлуксиз давом эттириш. Мақсадим эса Олимпиадага энг аъло кўринишда етиб боришдир. Олимпия ўйинларидан олдинги ўқув машғулот йиғинлари Москвада бўлиб ўтади, чунки у ердаги шароитга ўрганганмиз ва самарали меҳнатга бутун диққатимизни қаратамиз. COVID -19 ҳеч бир инсонни четлаб ўтмади, шу жумладан, бизни ҳам. Мусобақалар гоҳ бекор қилинди, гоҳ саналари ва манзиллари ўзгарди. Албатта, COVID -19 дан олдин ва кейинги Токио-2020га тайёргарлик режаси ҳам сезиларли даражада фарқ қилади.

Алисэ Фахрутдинова: "Моя цель-отлично подготовиться к Олимпиаде»
В преддверии чемпионата мира по современному пятиборью, который пройдет в Каире с 8 по 14 июня текущего года, спортсменка национальной сборной Узбекистана по современному пятиборью Алисе Фахрутдинова рассказала о своей подготовке и задачах перед предстоящим чемпионатом.
– Как вы оцениваете состояние своей подготовки перед чемпионатом мира?
– На данный момент я оцениваю свою физическую форму как среднюю. У меня еще не так много травм, и чемпионат мира 2021 года станет моим первым стартом в этом сезоне. До Олимпийских игр тоже осталось совсем немного времени, и я понимаю, что мне нужно быстрее вернуться в свою высокую спортивную форму.
– Какую цель вы поставили перед собой перед этим чемпионатом?
– Наша команда поставила перед собой много целей, но моя главная цель-как можно быстрее вернуться к соревновательной практике после почти двухлетнего перерыва и, конечно же, набраться опыта перед Олимпийскими играми.
– Как прошла ваша подготовка к чемпионату мира? На что вы обратили больше всего внимания?
– Все занятия прошли по плану. Поскольку фехтование и стрельба являются моими сильными сторонами в современном пятиборье, мы сосредоточились на улучшении моей функциональной осанки в беге и плавании.
– Вы пропустили оба этапа Кубка мира из-за травмы, как прошел ваш период восстановления?
- Период восстановления был очень тяжелым. Это заняло много времени и потребовало много работы. В этом мне помогли врачи и тренеры. Они мастера своего дела. Большое значение придавалось и рукопожатию близких людей. Осложнения травмы помешали мне войти в режим, но мы их преодолели и сейчас готовимся по полной программе.
– Как на вас повлияло то, что вы не смогли принять участие в крупных соревнованиях?
- Травма давит на любого спортсмена и физически, и морально. В период травмы было нелегко. Но при этом все осталось позади. Спасибо людям, которые помогли нам пройти этот трудный путь.
– Что вы будете делать после чемпионата мира 2021 года? Где пройдет предолимпийский сбор? Повлияла ли пандемия COVID-19 на ваши планы? Каковы были ваши планы до этого и насколько они изменились?
Для меня главная задача-продолжать подготовку без перерыва. И моя цель-попасть на Олимпиаду в самом лучшем виде. Предолимпийские тренировочные сборы проходят в Москве, потому что мы привыкли к тамошним условиям и все внимание уделяем продуктивной работе. COVID -19 не обошел стороной никого, включая нас. Соревнования были отменены, даты и адреса были изменены. Конечно, план подготовки к Токио-19 до и после COVID-2020 также значительно отличается.