Хитой цивилизацияси бундан ҳам қадимийроқ – археологлар Осиёдаги энг қадимий
1928 йилда милоддан аввалги XVI-XI асрларда мавжуд бўлган Шан империяси давлатининг пойтахти – қадимий Инсюй шаҳрининг харобалари топилди. Шу вақтдан бошлаб, Хитой маданиятининг ўтмиши ҳақиқий далиллар ва воқеалар билан тўлдирила бошлади. Шан даври афсоналари илмий тасдиғини топди. 1950 йилда улар Хенан провинцияси ер қаърини ўрганишни бошладилар. 1952 йилдан бошлаб Пекин университети археологлар тайёрлашни бошлади. Халқ мулкини асраш ва археология ҳимояси оммалаштирилди, шу вақтдан бошлаб Хитой маданий меросининг янги объектлари ўрганишга киришилди.
Энг йирик Осиё маданиятининг бой тарихи
Милоддан аввалги 200 йилларда яшаган тарихчи Сим Сянянинг «Ши Сзи эслатмалари»га кўра, узоқ вақт давомида Ся сулоласининг «марказий қироллиги» цивилизация бешиги ҳисобланган. У замонавий Хенан провинциясининг улкан ҳудудларини эгаллаб олган. Кейинчалик Чжесзянда олиб борилган археологик ишлар шуни кўрсатдики, қадимий Лянчжу шаҳри мавжуд бўлган, шундан сўнг цивилизация бешиги 5 300 йиллик қадимги харобаларга «тегишли» бўлиб чиқди.
Aммо бир неча ой олдин, худди ўша Хенан провинциясидаги Шуанхуайшу шаҳрида янада қадимийроқ шаҳар ҳақида маълумотлар пайдо бўлди. Мавзе ер майдони қарийб 300 000 км² ни эгаллайди; археологик таҳлил натижаларига кўра, Хуанхе дарёсининг жанубий соҳилида жойлашган шаҳар 7000 йил олдин пайдо бўлган Яншао маданиятининг энг йирик қабилавий турар жойи бўлган. Учта чуқур ариқ билан ўралган, улар ҳали ҳам умумий картинада кўриниб турибди, бу қабилалар аҳоли пунктини қандай қилиб самарали ҳимоя қилиш тўғрисида билимга эга эканликларини англатади.
Хитой цивилизацияси «бешиги» қандай намоён бўлади
Қишлоқ марказий минтақа ва перифериядан иборат эди. Ибтидоий канализация, йўллар, омборхоналар қолдиқлари топилди. Кундалик ҳаётнинг ўзига хос хусусиятлари ва элементлари бу ерда кўпчилик ишонилганидан анча олдинроқ пайдо бўлганлигини исботловчи кўплаб артефактлар топилди.
Предметлар 5-7 минг йиллик тарихга эга. Қобон дандон тишидан ясалган пилла ҳайкали бу ерда алоҳида ўрин тутади. У шунда ҳам одамлар ипакни қандай қилиб олишни билишганлигини исботлайди.
Турар жой ва омборхоналардан ташқари, шаҳарда расм-русумлар ва маросимлар ўтказиладиган учта қурбонлик майдончаси мавжуд эди. Топилган тўққиз тувакча маълум тартибда жойлаштирилган бўлиб, бу қабилалар астрономия асосларини яхши билишларини англатади.
Шаҳар иккита муҳим сув йўллари – Хуанхе дарё ва Ло чорраҳасида жойлашган. Ота-боболаримиз ўрнатган дарёлар бўйида биз ҳозир ўша жойларни бажонидил ўрганмоқдамиз. Шунинг учун бу ерда биринчи «цивилизация бешиклари”дан бири жойлашганлиги ажабланарли эмас. Харобалар ёши шуни кўрсатадики, маҳаллий аҳоли бу ерда кўпчилик тахмин қилинганидан анча олдинроқ пайдо бўлган.

Chinese civilization turned out to be even older-archaeologists have discovered the oldest city in Asia
In 1928, the ruins of the ancient city of Yinxu, the capital of the state of the Shang Empire, which existed in the XVI —XI century BC, were discovered. From that moment, the past of Chinese culture began to acquire real facts and events. The Shang era of legends has gained scientific confirmation. In 1950, they began to explore the bowels of Henan Province. Since 1952, Peking University has been training archaeologists. The protection of the national heritage and archeology began to be popularized, and since that time, China has acquired new objects of cultural heritage.
Rich history of the most numerous Asian culture
According to the "Notes of Shi Ji", the historian Sima Qian, who lived about 200 years BC, for a long time the "central kingdom" of the Xia Dynasty was considered the cradle of civilization. It occupied vast territories of the modern Henan Province. Later archaeological work in Zhejiang Province revealed that the older city of Liangzhu existed, after which the cradle was "attributed" to these 5,300-year-old ruins.
But a few months ago, there was evidence of an even more ancient city in the town of Shuanghuaishu, all in the same province of Henan. The massive piece of land covers almost 300,000 km2; and, according to the results of archaeological analysis, the city, located on the southern bank of the Yellow River, was the largest tribal settlement of the Yangshao culture that emerged 7,000 years ago. The territory was surrounded by three deep ditches, which still stand out in the overall picture, which means that the tribal inhabitants had the knowledge of how to effectively protect the settlement.
What the "cradle" of Chinese civilization looked like
The village consisted of the central district and the periphery. The remains of primitive sewers, roads, and storage facilities were found. Numerous artifacts have been found, proving that the distinctive features and elements of everyday life here appeared much earlier than was commonly believed.
The items are 5-7 thousand years old. A special place here is occupied by a figure of a silkworm made from the tusk of a boar. It proves that even then people were able to get silk.
In addition to the living and storage facilities, there were three sacrificial platforms in the city, where rites and rituals were held. And the nine pots found, arranged in a certain order, indicate that the tribes knew the basics of astronomy.
The city stands at the intersection of two important waterways — the Yellow River and the Luo River. Our ancestors settled along the rivers, and we are now willingly developing these territories. Therefore, it is not surprising that one of the first "cradles of civilization"was located here. And the age of the ruins suggests that the autochthonous inhabitants appeared here much earlier than was generally believed.