Иқтисодий чора-тадбирлар тўплами. Асосий ташаббуслар
Ўзбекистон коронавируснинг глобал тарқалишининг салбий оқибатлари шароитида иқтисодиёт ва ижтимоий секторни фаол қўллаб-қувватлашни кучайтиради. Ўзбекистон Республикаси Президентининг "Коронавирус пандемияси ва глобал инқироз ҳодисаларининг иқтисодиёт тармоқларига салбий таъсирини юмшатиш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида"ги Фармонида тегишли чора-тадбирлар белгиланди.
Асосий ташаббуслар:
1. Молия вазирлиги ҳузурида 10 триллион сўм миқдорида инқирозга қарши жамғарма ташкил етилмоқда.Унинг маблағлари тадбиркорлик, аҳоли бандлиги соҳасида коронавирус инфекциясининг тарқалишига қарши курашиш, шу жумладан, иқтисодиёт тармоқларининг барқарор ишлашини таъминлайдиган инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш ва аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлашни кенгайтиришга қаратилган тадбирларга йўналтирилади.
2. Ўзбекистон Республикаси бош вазири бошчилигидаги республика инқирозга қарши комиссияси ташкил этилмоқда. Бу муаммоларни тезда ҳал қилади ва қўшимча чоралар тайёрлайди.
3. Ижтимоий қўллаб-қувватлаш кучайтирилди:
- 2020 йил 1 апрелдан 10% гача-595,4 мингдан 655 минг гача-14 ёшгача бўлган болали оилаларга нафақа олувчилар сони, 2 ёшга тўлгунга қадар болани парвариш қилиш ва моддий ёрдам;
-кунлик қўшимча иш ҳақи-ойлик иш ҳақининг 6%-5482 тиббий, санитария-епидемиология ва бошқа ишчилар коронавирусга қарши курашда иштирок етадилар. Мисол учун, шифокорлар ҳар куни қўшимча равишда 160 минг рубл олади;
- Ўз фаолиятини тўхтатган давлат таълим, sport ва маданият муассасаларининг 1,040 million нафар ходими ўз вақтида иш ҳақини олишни давом эттиради;
- касалхоналарни бериш тизими соддалаштирилди;
- солиқ имтиёзлари ва кечикишлар тақдим етилади;
- хайрия ташкилотларидан олинган моддий фойда кўринишида жисмоний шахсларнинг даромадларини солиқ тўлашдан озод етиш таклиф этилади.
4. Ишлайдиган фуқароларни қўллаб-қувватлаш:
- карантин қўйиш иш ўринлари ва шахслар ўртача ойлик даромад сақлаш кафолатланади;
- иш берувчиларга коронавирус инфекцияси билан касалланган ёки карантинага қўйилган болаларнинг ота-оналарини ишдан бўшатиш тақиқланади;
- карантин даврида болалар боғчалари ва бошланғич синф ўқувчиларининг ота-оналарига таътил берилади;
- ўртача иш ҳақининг 100% миқдорида вақтинчалик ногиронлик нафақалари карантиная қўйилган ота-оналар ва фарзандларига ғамхўрлик қилувчи шахслар томонидан олинади;
- ходимлар, айниқса ҳомиладор аёллар, қариялар, ногиронлар ва сурункали беморлар узоқдан қўмондон усули, мослашувчан иш жадвали ёки уйдан ишлашга рухсат берилади.
5. Озиқ-овқат билан таъминлаш:
- захираларни тайёрлаш ва шакллантириш учун озиқ-овқат маҳсулотларининг рўйхати ва ҳажми аниқланади;
- истеъмол товарлари ишлаб чиқариш учун хом ашё ишлаб чиқариш ҳажмлари мониторинги жорий етилмоқда;
- бозорларда нарх тақчиллигининг олдини олиш ва ижтимоий аҳамиятга молик озиқ-овқат маҳсулотларининг нархини сунъий равишда ошириб бориш устидан қатъий назорат олиб борилмоқда.
6. Иқтисодиётни, айниқса, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш:
- йил охиригача солиқ текширувлари бўйича мораторий;
- мол-мулк, ер ва сув ресурсларидан фойдаланганлик учун юридик шахсларга солиқ тўлаш бўйича 6 ойлик муддат;
— 1 апрелдан 1 октябргача ИП учун енг кам ижтимоий солиқ миқдори ойига 100% дан 50% гача-223дан 111,5 минг рублгача камаяди.;
- қишлоқ хўжалиги ерларини суғориш учун сув ресурсларидан фойдаланиш бўйича солиқ ставкаси 50% га камаяди;
— 1 октябргача хўжалик юритувчи субъектларга муддати ўтган ташқи савдо дебиторлик қарзлари учун жарималар қўлланилади;
- 15 апрелдан 15 октябргача жисмоний шахсларнинг мол-мулк солиғи ва ер солиғини тўлаш муддати узайтирилади;
— 1-апрелдан 1-августгача 2019 - йил учун жисмоний шахсларнинг даромадлари тўғрисидаги декларацияни тақдим етиш муддати узайтирилади;
— 1 апрелдан 1 июлгача туристик (меҳмонхона ) йиғимини ҳисоблаш тўхтатилади
7. Экспортни қўллаб-қувватлаш:
- тадбиркорларга нисбатан мумкин бўлган санкцияларни бартараф етиш учун фавқулодда вазият юзага келиши ҳақида расмий хабарнома юборилади;
- агар муддати ўтган дебиторлик умумий йиллик експортнинг 10 фоизидан ошмаса, тадбиркорларга кафолат тўловини таъминламасдан товарларни експорт қилишга рухсат берилади.
8. Молиявий барқарорликни қўллаб-қувватлаш:
- банклар айланма маблағларни тўлдириш учун хусусий секторга 30 триллион сўмгача миқдорда қайта тикланадиган revolver кредитларини тақдим етади;
- 1 октябрга қадар банклар туристик, меҳмонхона, transport-логистика компаниялари, хусусий таълим муассасалари, умумий овқатланиш корхоналари ва молиявий қийинчиликларга дуч келаётган бошқа корхоналарга умумий қиймати 5 триллион сўм бўлган кредитларни тўлашни кечиктирадилар;
- 2020 йил 1 июнгача тижорат банкларида stress тестлари ва уларнинг активлари сифатини баҳолаш амалга оширилади.

Пакет Экономических мер. Главные инициативы
Узбекистан усилит активную поддержку экономики и социального сектора на фоне отрицательных последствий глобального распространения коронавируса. Соответствующие шаги определены в Указе Президента Республики Узбекистан «О первоочередных мерах по смягчению негативного воздействия на отрасли экономики коронавирусной пандемии и глобальных кризисных явлений».
Главные инициативы:
1. Создается Антикризисный фонд при Министерстве финансов в объеме 10 трлн сумов).Его средства направят на мероприятия по борьбе с распространением коронавирусной инфекцииподдержку предпринимательства, занятости населения, включая реализацию инфраструктурных проектов обеспечение устойчивого функционирования отраслей экономики и расширение социальной поддержки населения.
2. Образовывается Республиканская антикризисная комиссия во главе с Премьер-министром Республики Узбекистан. Она станет оперативно решать возникшие проблемы и готовить дополнительные меры.
3. Усиливается социальная поддержка населения:
— с 1 апреля 2020 года на 10% — с 595,4 тыс. до 655 тыс. — увеличится число получателей пособий семьям с детьми в возрасте до 14 лет, по уходу за ребенком до достижения им 2 лет и материальной помощи;
— вводится ежедневная доплата — 6% от месячного должностного оклада – 5482 медицинским, санитарно-эпидемиологическим и другим работникам, участвующим в мероприятияхпо борьбе с коронавирусом. К примеру, врачи станут ежедневно дополнительно получать 160 тыс. сумов;
— своевременно продолжат получать зарплату 1,040 млн сотрудников государственных учебных, спортивных и культурных учреждений, приостановивших свою деятельность;
— будет упрощена система выдачи больничных;
— будут предоставляться налоговые льготы и отсрочки;
— предлагается освободить от уплаты налогов доходы физических лиц в виде материальной выгоды, полученные от благотворительных организаций.
4. Поддержка работающих граждан:
— гарантируется сохранение рабочих мест и среднемесячных доходов лиц, помещенных в карантин;
— запрещается работодателям увольнять родителей детей, зараженных коронавирусной инфекцией или помещенных в карантин;
— предоставляется во время карантина отпуск родителям воспитанников детсадов и учеников начальных классов;
— пособия по временной нетрудоспособности в размере 100% от средней зарплаты станут получат родители, помещенные в карантин, и лица, осуществляющие уход за их ребенком;
— разрешается перевести на дистанционный метод, гибкий график работы или работу на дому сотрудников, особенно беременных женщин, пожилых людей, лиц с ограниченными возможностями и хроническими заболеваниями.
5. Обеспечение продовольствием:
— будут определены перечень и объемы продовольствия для закупки и формирования резерва;
— вводится мониторинг объемов производства сырья для выпуска потребительских товаров;
— будет обеспечен мониторинг цен на рынках с жестким контролем за недопущением дефицита и искусственного завышения цен на социально значимые продовольственные товары.
6. Поддержка экономики, особенно предпринимательства:
— мораторий на налоговые проверки до конца года;
— юридическим лицам дается отсрочка на 6 месяцев по уплате налогов на имущество, землю и за пользование водными ресурсами;
— с 1 апреля до 1 октября минимальная сумма социального налога для индивидуальных предпринимателей снижается со 100 % до 50% БРВ в месяц — с 223 до 111,5 тыс. сумов;
— снижается на 50% ставка налога за пользование водными ресурсами для орошения сельхозугодий;
— до 1 октября приостанавливается применение штрафных санкций к хозяйствующим субъектам за просроченную внешнеторговую дебиторскую задолженность;
— с 15 апреля до 15 октября продлевается срокуплаты налога на имущество и земельного налога физических лиц;
— с 1 апреля до 1 августа продлевается срокпредставление декларации о доходе физических лиц за 2019 год;
— с 1 апреля до 1 июля приостанавливается начисление туристского (гостиничного ) сбора
7. Поддержка экспорта:
— для предотвращения возможных штрафных санкций в отношении предпринимателей будет опубликовано официальное уведомление о наступлении форс-мажора;
— предпринимателям разрешается экспортировать товары без обеспечения гарантийного платежа, если просроченная дебиторская задолженность не превышает 10% от общего годового экспорта.
8. Поддержка финансовой стабильности:
— банки предоставят частному сектору до 30 трлн сумов возобновляемых револьверных кредитов для пополнения оборотных средств;
— до 1 октября банки дадут отсрочки на общую сумму 5 трлн сумов по выплате кредитов, выданных туристическим, гостиничным, транспортно-логистическим компаниям, частным образовательным организациям, предприятиям общепита и другим, столкнувшимся с финансовыми трудностями;
— до 1 июня 2020 года в коммерческих банках пройдет стресс-тестирование и оценка качества их активов.