“Ҳозир технологияга сармоя киритишимиз керак. Лекин аниқ таъсирни ҳисоблаб чиқинг»
Рақамли интеллектга эга компаниялар бугунги кунда кузатилаётган ўзгаришларга кўпроқ тайёр эди. Бунга таяниб, бутунлай роботлардан ташкил топган компания тузиш мумкинми? Технологиянинг жорий этилиши кадрлар сони қисқаришига олиб келадими?
«Биз энди янги дунёдамиз»
Албатта, бугунги кунда масофадан ишлаш учун талаб сезиларли даражада ўсди. Онлайн учрашувларни таъминлайдиган дастур бунга мисол бўла олади.
Мутахассислар таъкидлашича, бугунги кунда дунёда карантин ҳолати биринчиси, аммо XXI асрдаги охирги эмас. Демак, бу ҳеч кимга зарар бермаслик учун ўзингизни, компания ва ходимларни масофадан ишлашга тайёрлаш вақти келди.
Аввало, «ушлаб кўриш» учун боришингиз керак эмас. Муайян вазиятда мижозлар томонидан нима ва қандай фикр-мулоҳазалар пайдо бўлиши мумкинлигини тушунишингиз керак. Шундагина кам хато эвазига тўғри қарор қабул қилишингиз мумкин.
Технологиялар ва автоматлаштиришга сармоя киритишни ҳозирдан бошланг. Ҳозирга қадар кўплаб компаниялар электрон ҳужжат айланишини, маълумотларни автоматик қайта ишлашни ва масофада амалга ошириладиган бошқа жараёнларни кузатмаган.
Асосийси, ахборот технологияларини қаерда ва қандай қўллашни тушунишингиз керак. Акс ҳолда пулни шунчаки совурасиз. Ўз жамоангизни унутманг, унга ўргатинг. Ахир, жамоа бу энг муҳим нарсадир.

«В технологии надо вкладывать сейчас. Но чётко считать эффект»
Компании с развитым цифровым интеллектом оказались более подготовленными к изменениям, наблюдаемым сегодня. Можно ли, полагаясь на это, создать компанию, которая полностью состоит из роботов? И правда ли, что внедрение технологий ведет к сокращению кадров?
«Мы сейчас с вами оказались в новом мире»
Конечно, сегодня спрос на решения для удаленной работы заметно вырос. Пример тому программы, обеспечивающие онлайн-встречи.
Специалисты предрекают, что карантинная ситуация в мире сегодня является первой, однако далеко не последней в 21 веке, а значит пора подготавливать себя, компанию и сотрудников к удаленной работе так, чтобы никто не пострадал.
В первую очередь, вы не должны «идти на ощупь». Вы должны понять, что может произойти в той или иной ситуации, понять, какая обратная связь от клиентов может возникнуть. Только тогда вы сможете принимать взвешенные решения с меньшим количеством ошибок.
Начните вкладывать в технологию и автоматизацию прямо сейчас. До сих пор у многих компаний не отлажен электронный документооборот, автоматическая обработка данных и другие процессы, которые можно проводить на «удаленке».
Главное – вы должны понимать, куда и как применить информационные технологии, иначе истратите деньги просто так. Не забывайте и о своей команде, учите ее. Ведь команда — это самое ценное, что есть у компаний.