Тимур Кападзе: “Олимпия ўйинлари йўлланмаси кучимизга куч қўшмоқда”
Хабарингиз бор, эртага Қатарда футбол бўйича U23 ёш тоифасидаги Осиё кубогининг финалида Ўзбекистон ва Япония терма жамоалари чемпионлик учун баҳс олиб боришади. Бугун ҳар икки жамоа иштирокида матбуот анжумани ўтказилди. Унда жамоамиз устози Тимур Кападзе билан бирга сардор Жасур Жалолиддинов ҳам иштирок этишди. Ҳамюртларимиз бўлажак баҳс олдидан қуйидаги фикрларни билдириб ўтдилар:
“Эртага қизиқарли учрашув кутиб турибди. Бир-бирига муносиб икки жамоанинг ўйинига гувоҳ бўламиз. 2 йил аввал ўзимиздаги Осиё кубогида улар каби биз ҳам ёш таркиб билан ҳаракат қилган эдик. Шунингдек, финалга етиб келгани ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига йўлланма олгани билан Япония жамоасини ҳам қутлайман”, – деди мураббий.
“Олимпия ўйинлари йўлланмаси ва финалга чиққанимиз билан бутун халқимизни табриклайман. Эртанги ўйинга ҳам муносиб тайёргарлик кўриб, яхши натижа кўрсатишга ҳаракат қиламиз”, – дея жавоб қилди ўйинчи.
–Эртага Япония жамоасидан қанақа ўйин кутмоқдасиз? (Т.Кападзега)
– Иккала жамоа ҳам бир-бирини яхши билади. Уларнинг ўйинларини таҳлил қилиб чиқдик. Финал учун тайёрлаган режамиз бор ва шунга асосан ўйин кўрсатамиз.
–Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари йўлланмаси ўзбек футболи учун қандай аҳамият касб этди? (Т.Кападзега)
–Биз бу натижадан жуда ҳам хурсандмиз. Зеро, футболимиз тарихида дастлабки Олимпиада йўлланмасига эга чиқдик. Бизгача жамоаларимиз ҳаракат қилишган эди. Лекин қайсидир паллада уларга омад етишмаган. Олимпиада лицензияси кучимизга янада куч қўшмоқда. Эртанги финалда янада яхши ўйнашга ҳаракат қиламиз.
–2022 йилги мусобақада ҳам жамоангиз Японияга қарши ўйнаб, ғалаба қозонган эди. Ушбу баҳсдан қанақа хотиралар қолган? (Ж.Жалолиддиновга)
– Аввалги мусобақадан яхши хотиралар бор. Чиройли ғалаба билан финал йўлланмасини қўлга киритган эдик. Лекин рақибимизга ҳурмат билан ёндашамиз ва эртанги ўйинга тайёргарлик кўришда давом этамиз.
–Легионерларнинг кетиши финал учун режангизга қандай таъсир кўрсатмоқда? (Т.Кападзега)
– Агар легионерларимиз финалда ҳам иштирок этишганида, бошқача бўлар эди. Лекин биз Қатарга 11 та эмас, 23 та футболчи билан ташриф буюрганмиз. 3 нафар ўйинчи кетгани билан у қадар катта ўзгариш бўлмайди. Ҳар бир ўйинимиз кўрсатдики, жамоада уларнинг ўрнини тўлдира оладиган йигитлар бор ва улар буни билдиришмайди. Фурсатдан фойдаланиб, мезбонларга ажойиб ташкилотчилик ва меҳмондўстлик учун жамоам номидан миннатдорчилик билдириб қоламан.

Тимур Кападзе: "Олимпийская лицензия вдохновила каждого из нас"
Как вам известно, завтра, в рамках финала Кубка Азии по футболу в Катаре, сборные Узбекистана и Японии проведут матч за титул чемпиона. Сегодня с участием представителей этих двух сборных команд состоялась пресс-конференция. В мероприятии приняли участие главный тренер олимпийской сборной Узбекистана Тимур Кападзе и капитан команды Джасур Джалолиддинов, которые поделились своим мнением накануне важной игры:
"Завтра нас ожидает очень интересная встреча, на поле выйдут две команды, которые достойны друг-друга. Два года тому назад на Кубке Азии в Ташкенте мы, как и они, участвовали с молодым составом. Я также искренне поздравляю сборную Японии с выходом в финал и завоеванием лицензии на летние Олимпийские игры Париж-2024", - отметил Тимур Кападзе.
"Я поздравляю всех наших соотечественников с лицензией Олимпиады и выходом в решающей этап Кубка Азии. Мы будем упорно готовится к завтрашнему матчу и всеми силами постараемся показать достойный результат", - сказал игрок.
- Какую игру вы ожидаете завтра от Японии? (Вопрос Т.Кападзе)
- Обе команды хорошо знают друг-друга. Мы подробно изучили игры соперника. Подготовили план для финального матча и будем действовать в соответствии с этой тактикой.
- Какую роль сыграла Олимпийская лицензия Париж-2024 для узбекского футбола? (Т.Кападзе)
- Мы очень рады что нам удалось зафиксировать такой результат. Так как впервые в истории узбекского футбола, нам удалось завоевать лицензию на Олимпиаду. Предыдущие отечественные команды тоже шли к этой важной цели, однако, в каком-то этапе им не хватало удачи. Олимпийская лицензия вдохновила нас. В завтрашнем финале мы максимально постараемся продемонстрировать хорошую игру.
- Сборная Узбекистана в 2022 году сыграла против Японии и победила. Остались ли какие-нибудь воспоминания, связанные с этим матчем? (Дж.Джалолиддинову)
- Остались только тёплые воспоминания. Мы хорошо сыграли и удостоились путёвки в финал. При всём уважении к соперникам мы продолжим упорную подготовку к решающему матчу.
- Как повлиял уход легионеров на ваши планы? Что-нибудь изменилось? (Т.Кападзе)
- Конечно, если бы легионеры приняли участие в финале, то здорово бы получилось. Но не надо забывать, что мы в Катар прибыли с 23 футболистами. Уход 3 игроков - не сильная потеря. Каждый наш матч показал, что в команде все могут дополнять и заменять друг-друга. Пользуясь случаем, от имени своих подопечных выражаю искреннюю благодарность стране-хозяйке за организацию соревнований и гостеприимство.