O‘zbekiston Prezidenti yakkakurashlar sohasidagi xalqaro sheriklikni kengaytirish rejalarini qo‘llab-quvvatladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 13-oktyabr kuni mamlakatimizda tashrif bilan bo‘lib turgan Birlashgan kurash dunyosi rahbari Nenad Lalovichni qabul qildi.
Ushbu nufuzli global tuzilma bilan O‘zbekistonda sportning yakkakurash turlarini tashkiliy-ekspert jihatdan qo‘llab-quvvatlash va yanada ommalashtirish sohasida amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Ta’kidlash joizki, mamlakatimizda an’anaviy tarzda yunon-rum kurashi, erkin kurash, ayollar kurashi, shuningdek, aralash jang san’atlari faol rivojlanmoqda.
Keyingi yillarda yakkakurashchilarimiz nufuzli musobaqalarda 45 ta yuksak sovrinni, jumladan, Olimpiya o‘yinlari va jahon chempionatida oltin medallarni qo‘lga kiritdi.
Muzokaralar chog‘ida xalqaro birlashma rahbari Yangi O‘zbekistonda ommaviy sport sohasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarni, jumladan, hammabop va zamonaviy infratuzilmani kengaytirish, nufuzli turnir va musobaqalarni muntazam o‘tkazish orqali yoshlarni sport harakatiga keng jalb etish borasidagi ishlarni yuqori baholadi.
Mamlakatimizda yirik qit’a va jahon chempionatlarini tashkil etish, tashkilot shafeligida Mintaqaviy kurash akademiyasini ta’sis etish, sport tibbiyoti, diyetologiyasi, psixologiyasi va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda sheriklik masalalari muhokama qilindi.
Prezidentimiz bolalar va yoshlar o‘rtasida sport yakkakurashlarini ommalashtirish, iqtidorlarni saralash va tayyorlashning zamonaviy usullarini joriy etish, mahallalardagi to‘garak va zallardan tortib sport mahorati maktablari va ixtisoslashgan majmualargacha bo‘lgan infratuzilmani takomillashtirish muhimligini ta’kidladi. Bu chora-tadbirlar, davlatimiz rahbari ta’kidlaganidek, Olimpiya o‘yinlari va boshqa yirik musobaqalarda yangi muvaffaqiyatlarga olib kelishi kerak.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston Prezidenti ommaviy sport va yakkakurash turlarini rivojlantirish hamda qo‘llab-quvvatlashga qo‘shgan katta shaxsiy hissasi uchun Nenad Lalovichga davlatimizning yuksak mukofoti - "Do‘stlik" ordenini topshirdi.

Президент Узбекистана поддержал планы по расширению международного партнерства в области единоборств
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 13 октября принял главу Объединенного мира борьбы Ненада Лаловича, находящегося в нашей стране с визитом.
Были рассмотрены вопросы расширения практического сотрудничества с этой авторитетной глобальной структурой в сфере организационно-экспертной поддержки и дальнейшей популяризации спортивных единоборств в Узбекистане.
Следует отметить, что в нашей стране традиционно активно развиваются греко-римская, вольная борьба, кураш, женские виды борьбы, а также смешанные боевые искусства.
За последние годы наши борцы завоевали 45 высоких наград на престижных состязаниях, включая золотые медали на Олимпийских играх и чемпионате мира.
В ходе переговоров руководитель международного объединения дал высокую оценку реализуемым в Новом Узбекистане масштабным реформам в области массового спорта и широкого вовлечения молодежи в спортивное движение, в том числе путем расширения доступной и современной инфраструктуры, регулярного проведения престижных турниров и соревнований.
Были обсуждены вопросы организации в нашей стране основных континентальных и мировых первенств, учреждения Региональной академии борьбы под эгидой Организации, партнерства в области спортивной медицины, диетологии, психологии и других приоритетных направлениях.
Президент нашей страны подчеркнул важность популяризации спортивных единоборств среди детей и молодежи, внедрения современных методов отбора и подготовки талантов, а также совершенствования инфраструктуры – от секций и залов в махаллях до школ спортивного мастерства и специализированных комплексов. Эти меры, как отметил глава нашего государства, должны привести к новым успехам на Олимпийских играх и других крупнейших соревнованиях.
В завершение встречи Президент Узбекистана за большой личный вклад в продвижение и поддержку массового спорта и единоборств вручил Ненаду Лаловичу высокую государственную награду – орден «Дўстлик».