Yosh dzyudochilarimiz jahon chempionatini 2 ta medal bilan boshlashdi
Peru poytaxti Lima shahrida dzyudo boʻyicha yoshlar oʻrtasidagi jahon chempionatining dastlabki kuni ortda qoldi. Unda Oʻzbekiston terma jamoasi 2 ta bronza medaliga sazovor boʻldi. -60 kg vazn toifasidagi yigitlar bahsida Samariddin Qoʻchqorov, qizlar oʻrtasidagi -48 kg vazn toifasida esa Laziza Haydarova shohsupaning uchinchi pogʻonasiga koʻtarilishdi.
Dilorom Turdiqulova va Gulistan Perdibayeva FIE tomonidan eʼtirof etildi
Xalqaro qilichbozlik federatsiyasi (FIE) yil yakunlari boʻyicha eng yaxshilarni maʼlum qildi. Quvonarlisi, ular orasida 2 nafar hamyurtimizni uchratish mumkin. Hakamlik borasida ulkan yutuqlarga erishib borayotgan Dilorom Turdiqulova shpaga yoʻnalishida ayni paytdagi eng yaxshi 3 hakamdan biri sifatida eʼtirof etildi. Shuningdek, sablya boʻyicha yoshlar oʻrtasidagi jahon reytingi peshqadami, Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi Gulistan Perdibayeva mazkur yoʻnalishda eng yaxshi sportchi sifatida qayd etildi.
Taekvondochilarimiz “Albania Open” turnirida 15 ta medal qoʻlga kiritishdi
Tirana shahrida taekvondo WT boʻyicha “Albania Open” musobaqasi oʻtkazildi. G1 toifasidagi musobaqada ishtirok etgan Oʻzbekiston terma jamoasi 10 ta oltin, 1 ta kumush va 4 ta bronza, jami 15 ta medalga sazovor boʻldi. Shubhasiz, ushbu natija bilan sportchilarimiz umumjamoa hisobida eng yaxshi natijani qayd etishdi. Mazkur turnirdagi ishtirok orqali jamoamizning jahon chempionati oldidan tayyorgarligi koʻzdan kechirib olindi.
Voleybolchi qizlarimiz xalqaro turnirda kumush medalni qoʻlga kiritishdi
Poytaxtimizdagi Olimpiya shaharchasida voleybol boʻyicha “CAVA womenʼs volleyball championship 2025” turniri oʻtkazildi. Mintaqadagi eng kuchli ayollar terma jamoalari oʻrtasidagi turnir finalida Oʻzbekiston va Eron jamoalari oltin medallar uchun kurash olib borishdi. Bellashuvda mehmonlarning qoʻli balandi keldi va hamyurtlarimiz kumush medallar bilan taqdirlanishdi.

Дайджест дня: Успешный старт дзюдоистов, наши соотечественницы отмечены FIE, 15 медалей от наших таэквондистов, серебро наших волейболисток
Успешный старт молодых дзюдоистов Узбекистана на чемпионате мира
В столице Перу — Лиме стартовал чемпионат мира по дзюдо среди молодежи. В первый соревновательный день сборная Узбекистана завоевала две бронзовые медали. В весовой категории до 60 кг бронзу выиграл Самариддин Кучкоров, а среди девушек (до 48 кг) третье место заняла Лазиза Хайдарова.
Дилором Турдикулова и Гулистан Пердибаева отмечены FIE
Международная федерация фехтования (FIE) подвела итоги года и назвала лучших представителей этого вида спорта. Приятно отметить, что в списке оказались две представительницы Узбекистана. Известный арбитр Дилором Турдикулова вошла в тройку лучших судей мира по шпаге. А лидер мирового рейтинга молодёжи в сабле и представительница сборной Узбекистана Гулистан Пердибаева признана лучшей спортсменкой года в своей дисциплине.
Таэквондисты Узбекистана завоевали 15 медалей на турнире «Albania Open»
В Тиране состоялся турнир категории G1 по таэквондо WT «Albania Open». Сборная Узбекистана выступила на соревнованиях очень успешно, завоевав 10 золотых, 1 серебряную и 4 бронзовые медали, всего — 15 наград. Благодаря такому результату наши спортсмены заняли первое место в общекомандном зачёте. Участие в этом турнире позволило оценить подготовку сборной перед началом чемпионата мира.
Женская сборная Узбекистана по волейболу — серебряный призёр международного турнира
В Олимпийском городке Ташкента состоялся турнир CAVA Women’s Volleyball Championship 2025, в котором приняли участие сильнейшие женские сборные региона. В финале команда Узбекистана встретилась со сборной Ирана. По итогам матча победу одержали гостьи, а наши волейболистки завоевали серебряные медали.