Yosh dzyudochilarimiz jahon chempionatini 2 ta medal bilan boshlashdi
Peru poytaxti Lima shahrida dzyudo boʻyicha yoshlar oʻrtasidagi jahon chempionatining dastlabki kuni ortda qoldi. Unda Oʻzbekiston terma jamoasi 2 ta bronza medaliga sazovor boʻldi. -60 kg vazn toifasidagi yigitlar bahsida Samariddin Qoʻchqorov, qizlar oʻrtasidagi -48 kg vazn toifasida esa Laziza Haydarova shohsupaning uchinchi pogʻonasiga koʻtarilishdi.
Dilorom Turdiqulova va Gulistan Perdibayeva FIE tomonidan eʼtirof etildi
Xalqaro qilichbozlik federatsiyasi (FIE) yil yakunlari boʻyicha eng yaxshilarni maʼlum qildi. Quvonarlisi, ular orasida 2 nafar hamyurtimizni uchratish mumkin. Hakamlik borasida ulkan yutuqlarga erishib borayotgan Dilorom Turdiqulova shpaga yoʻnalishida ayni paytdagi eng yaxshi 3 hakamdan biri sifatida eʼtirof etildi. Shuningdek, sablya boʻyicha yoshlar oʻrtasidagi jahon reytingi peshqadami, Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi Gulistan Perdibayeva mazkur yoʻnalishda eng yaxshi sportchi sifatida qayd etildi.
Taekvondochilarimiz “Albania Open” turnirida 15 ta medal qoʻlga kiritishdi
Tirana shahrida taekvondo WT boʻyicha “Albania Open” musobaqasi oʻtkazildi. G1 toifasidagi musobaqada ishtirok etgan Oʻzbekiston terma jamoasi 10 ta oltin, 1 ta kumush va 4 ta bronza, jami 15 ta medalga sazovor boʻldi. Shubhasiz, ushbu natija bilan sportchilarimiz umumjamoa hisobida eng yaxshi natijani qayd etishdi. Mazkur turnirdagi ishtirok orqali jamoamizning jahon chempionati oldidan tayyorgarligi koʻzdan kechirib olindi.
Voleybolchi qizlarimiz xalqaro turnirda kumush medalni qoʻlga kiritishdi
Poytaxtimizdagi Olimpiya shaharchasida voleybol boʻyicha “CAVA womenʼs volleyball championship 2025” turniri oʻtkazildi. Mintaqadagi eng kuchli ayollar terma jamoalari oʻrtasidagi turnir finalida Oʻzbekiston va Eron jamoalari oltin medallar uchun kurash olib borishdi. Bellashuvda mehmonlarning qoʻli balandi keldi va hamyurtlarimiz kumush medallar bilan taqdirlanishdi.

Promising Start for Uzbekistan’s Young Judokas at the World Championships
The World Junior Judo Championships kicked off in Lima, Peru, with a strong performance from Uzbekistan’s team. On the opening day, our athletes claimed two bronze medals. Samariddin Kuchkarov finished third in the men’s 60 kg category, while Laziza Khaydarova earned bronze in the women’s 48 kg division.
FIE Honors Two Uzbek Women
The International Fencing Federation (FIE) announced its annual awards, recognizing the world’s top performers. Two Uzbek representatives were among the honorees. Esteemed referee Dilorom Turdikulova was named one of the top three épée judges globally, while Gulistan Perdibaeva — the world’s No. 1 youth sabre fencer — was awarded Best Athlete of the Year in her discipline.
Uzbek Taekwondo Team Shines at “Albania Open”
In Tirana, Uzbekistan’s taekwondo team delivered an impressive performance at the G1-ranked “Albania Open.” Our athletes captured a total of 15 medals — 10 gold, 1 silver, and 4 bronze — securing first place in the overall team standings. The competition served as a valuable test ahead of the upcoming World Championships.
Volleyball Team Wins Silver at CAVA Championship
The CAVA Women’s Volleyball Championship 2025 concluded at the Olympic Town in Tashkent. Competing against the region’s top national teams, Uzbekistan reached the final, where they faced Iran. After an intense match, the visiting team claimed victory, leaving Uzbekistan with a well-deserved silver medal.