29 Sentyabr 2025 971
Belgiyaning Gent shahrida qilichbozlik boʻyicha “Flemish Open” musobaqasi yakunlandi. Turnirning ikkinchi kunida erkaklar oʻrtasida kechgan bellashuvlarda hamyurtimiz Musa Aymuratov barcha raqiblarini magʻlub etib, oltin medalga sazovor boʻldi. Sablyachimiz musobaqada Ispaniya, Avstriya, Ukraina, Fransiya, Germaniya kabi jamoalarning vakillarini magʻlub etdi.
Dzyudochilarimiz Praga turnirida 4 ta medalga sazovor boʻlishdi
Chexiyaning Praga shahrida dzyudo boʻyicha “Prague European Open” turniri yakunlandi. Unda ishtirok etgan Oʻzbekiston terma jamoasi 1 ta oltin va 3 ta bronza medallarini qoʻlga kiritdi. Musobaqada Zamoxshari Bekmurodov (-73 kg) oltin, Shukurjon Aminova (-57 kg), Irisxon Qurbonboyeva (+78 kg) va Muzaffarbek Toʻraboyev (+100 kg) bronza medallariga ega chiqishdi.
Voleybol boʻyicha Italiya erkaklar terma jamoasi jahon chempionatida gʻalaba qozondi
Filippinda voleybol boʻyicha erkaklar oʻrtasidagi dunyo birinchiligi boʻlib oʻtdi. Unda chempionlik uchun Italiya va Bolgariya terma jamoalari bahs olib borishdi. Bellashuv 3:1 hisobida italiyalik voleybolchilarning gʻalabasi bilan yakunlandi. Shu tariqa, bu yil ham ayollar, ham erkaklar oʻrtasida kechgan jahon chempionatlarida apenninlik voleybolchilar bosh sovrinni qoʻlga kiritishdi.
Ozarbayjonda III MDH oʻyinlariga rasman start berildi
Kecha Ganja shahrida Ozarbayjon mezbonlik qilayotgan III MDH oʻyinlarining tantanali ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Eslatib oʻtamiz, 8-oktyabrga qadar davom etadigan musobaqada Oʻzbekiston delegatsiyasi 23 sport turida 254 nafar atlet bilan ishtirok etadi.

29 Сентября 2025 969
Дайджест дня: Аймуратов — чемпион в Генте, дзюдоисты с 4 медалями в Праге, сборная Италии — сильнейшая в мировом волейболе
Муса Аймуратов стал чемпионом соревнования в Генте
В бельгийском городе Гент завершился международный турнир по фехтованию "Flemish Open". Во второй соревновательный день узбекский спортсмен Муса Аймуратов одержал победу в поединках среди мужчин и завоевал золотую медаль. Наш саблист не оставил шансов представителям Испании, Австрии, Украины, Франции и Германии.
Дзюдоисты Узбекистана завоевали 4 медали на турнире в Праге
В столице Чехии завершился турнир по дзюдо "Prague European Open". Сборная Узбекистана в этом старте завоевала 1 золотую и 3 бронзовые медали. Чемпионом стал Замохшари Бекмуродов (-73 кг). Бронзовые награды в копилку команды принесли Шукуржон Аминова (-57 кг), Ирисхон Курбонбоева (+78 кг) и Музаффарбек Турабоев (+100 кг).
Мужская сборная Италии по волейболу одержала победу на чемпионате мира
На Филиппинах прошёл чемпионат мира по волейболу среди мужчин. В финальном матче за титул сразились сборные Италии и Болгарии. Итальянцы одержали победу со счётом 3:1 и вновь стали сильнейшими в мире. Таким образом, в этом году волейболисты с Аппенинского полуострова выиграли оба мировых чемпионата — и среди мужчин, и среди женщин.
В Азербайджане стартовали III Игры СНГ
В городе Гянджа состоялась торжественная церемония открытия III Игр СНГ, которые принимает Азербайджан. Напомним, соревнования будут проходить до 8 октября. Делегация Узбекистана будет участвовать в 23 видах спорта с 254 атлетами.