21 Sentyabr 2025 3032
Aytjan Xalmaxanov 24 yillik tanaffusdan keyin yunon-rum kurashi boʻyicha jahon chempioni boʻlgan ilk sportchimizga aylandi
Xorvatiyaning Zagreb shahrida oʻtayotgan sport kurashlari boʻyicha jahon chempionatidan xushxabar. Yunon-rum kurashi boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi Aytjan Xalmaxanov oltin medalni qoʻlga kiritdi.
-63 kg vazn toifasida bahs olib borgan hamyurtimiz hal qiluvchi bellashuvda janubiy koreyalik Chung Xan-Jayeni magʻlubiyatga uchratishga erishdi.
Bu soʻnggi 24 yil ichida yunon-rum kurashi boʻyicha dunyo birinchiligida oʻzbekistonlik atletlarning qoʻlga kiritgan dastlabki oltin medali boʻldi. Barakalla, Aytjan!
Shu tariqa, Oʻzbekiston terma jamoasi mazkur musobaqada 1 ta oltin, 1 ta kumush va 3 ta bronza medallarini jamgʻarishga erishdi.
-63 kg: Aytjan Xalmaxanov (yunon-rum kurashi)
-60 kg: Alisher Gʻaniyev (yunon-rum kurashi)
-57 kg: Gʻulomjon Abdullayev (erkin kurash)
-65 kg: Umidjon Jalolov (erkin kurash)
-72 kg: Abdullo Aliyev (yunon-rum kurashi)
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi ushbu natija bilan sportchi va murabbiylarimizni, koʻp sonli muxlislarni tabriklaydi.

21 September 2025 3031
Historic Victory: Aytjan Khalmakhanov Wins Gold for Uzbekistan at the World Championships After 24 Years
Great news from Zagreb, where the World Wrestling Championships are taking place. Representative of the Uzbekistan national Greco-Roman wrestling team Aytjan Khalmakhanov has won a gold medal.
Our compatriot, competing in the 63 kg weight category, defeated Chung Han-jae of the Republic of Korea in the final match.
This became the first gold medal for Uzbek Greco-Roman wrestlers at the World Championships in the past 24 years. Bravo, Aytjan!
Thus, at this championship, the Uzbekistan team won 1 gold, 1 silver, and 3 bronze medals.
- 63 kg: Aytjan Khalmakhanov (Greco-Roman wrestling)
- 60 kg: Alisher Ganiev (Greco-Roman wrestling)
- 57 kg: Gulomjon Abdullaev (freestyle wrestling)
- 65 kg: Umidjon Zhalolov (freestyle wrestling)
- 72 kg: Abdullo Aliev (Greco-Roman wrestling)
The National Olympic Committee of Uzbekistan congratulates the athletes, coaches, and hundreds of fans on this remarkable achievement.