21 Sentyabr 2025 3032
Aytjan Xalmaxanov 24 yillik tanaffusdan keyin yunon-rum kurashi boʻyicha jahon chempioni boʻlgan ilk sportchimizga aylandi
Xorvatiyaning Zagreb shahrida oʻtayotgan sport kurashlari boʻyicha jahon chempionatidan xushxabar. Yunon-rum kurashi boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi Aytjan Xalmaxanov oltin medalni qoʻlga kiritdi.
-63 kg vazn toifasida bahs olib borgan hamyurtimiz hal qiluvchi bellashuvda janubiy koreyalik Chung Xan-Jayeni magʻlubiyatga uchratishga erishdi.
Bu soʻnggi 24 yil ichida yunon-rum kurashi boʻyicha dunyo birinchiligida oʻzbekistonlik atletlarning qoʻlga kiritgan dastlabki oltin medali boʻldi. Barakalla, Aytjan!
Shu tariqa, Oʻzbekiston terma jamoasi mazkur musobaqada 1 ta oltin, 1 ta kumush va 3 ta bronza medallarini jamgʻarishga erishdi.
-63 kg: Aytjan Xalmaxanov (yunon-rum kurashi)
-60 kg: Alisher Gʻaniyev (yunon-rum kurashi)
-57 kg: Gʻulomjon Abdullayev (erkin kurash)
-65 kg: Umidjon Jalolov (erkin kurash)
-72 kg: Abdullo Aliyev (yunon-rum kurashi)
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi ushbu natija bilan sportchi va murabbiylarimizni, koʻp sonli muxlislarni tabriklaydi.

21 Сентября 2025 3027
Отличные новости из Загреба, где проходит чемпионат мира по спортивной борьбе. Представитель сборной Узбекистана по греко-римской борьбе Айтжан Халмаханов завоевал золотую медаль.
Наш соотечественник, выступавший в весовой категории до 63 кг в финальной схватке одержал победу над Чунг Хан-Жэ (Республика Корея).
Это стало первой золотой медалью для узбекских спортсменов греко-римского стиля на чемпионате мира за последние 24 года. Браво, Айтжан!
Таким образом, сборная Узбекистана на данном старте завоевала 1 золотую, 1 серебряную и 3 бронзовые медали.
-63 кг: Айтжан Халмаханов (греко-римская борьба)
-60 кг: Алишер Ганиев (греко-римская борьба)
-57 кг: Гуломжон Абдуллаев (вольная борьба)
-65 кг: Умиджон Жалолов (вольная борьба)
-72 кг: Абдулло Алиев (греко-римская борьба)
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет спортсменов, тренеров и сотни болельщиков с таким достижением.