Yaponiya va O‘zbekiston o‘q otish sporti federatsiyalari hamkorlik shartnomasini imzolaydilar
27-iyul kuni Yaponiya Olimpiya qo‘mitasi vitse-prezidenti – O‘q otish federatsiyasi raisi Kichiro Matsumaru va O‘zbekiston o‘q otish sport federatsiyasi bosh kotibi Mardonbek Davronov o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar mintaqada o‘q otish sportini rivojlantirish masalalarini muhokama qildilar. Kichiro Matsumaru Yaponiya milliy terma jamoalarni tayyorlash sxemasi, shuningdek, Olimpiya inshootlarini loyihalashtirish va qurish tizimi haqida so‘zlab berdi.
Yaponiya Olimpiya qo‘mitasi vitse-prezidenti O‘zbekistonda sportni rivojlantirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlarni ijobiy baholadi.
O‘zbekiston o‘q otish sporti federatsiyasi vakili Olimpiya o‘yinlarini tashkil etish bo‘yicha olib borilgan ishlarni yuqori baholadi va Yaponiyani davom etayotgan Olimpiadada qo‘lga kiritilgan 16-medal bilan qutladi.
Tomonlar o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlari, musobaqalar o‘tkazish, mutaxassislar va sport inshootlari qurilishida tajriba almashish maqsadida hamkorlik shartnomasini imzolashga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Uchrashuv yakunida Yaponiya Olimpiya qo‘mitasi vitse-prezidenti O‘zbekiston delegatsiyasiga Olimpiya o‘yinlarida omad tiladi.

Федерации Японии и Узбекистана подпишут соглашение о сотрудничестве
27 июля состоялась встреча вице-президента Олимпийского комитета Японии — председателя федерации пулевой стрельбы Кичиро Матсумару и Генерального секретаря федерации стрелкового спорта Узбекистана Давранова Мардонбека.
Стороны обсудили развитие стрелкового спорта в регионе. Кичиро Матсумару рассказал о схеме подготовки национальной спортивной сборной команды Японии, проектировании и строительстве Олимпийских объектов.
Вице-президент Олимпийского комитета Японии положительно отметил проводимую работу по развитию спорта в Узбекистане.
Представитель федерации Узбекистана высоко оценил проделанную работу по организации Олимпийских игр и поздравил Японию с завоеванными 16 медалями.
Стороны выразили готовность подписать соглашение о сотрудничестве с целью проведения совместных учебно-тренировочных сборов, соревнований, проведения обмена специалистами и опытом строительства спортивных объектов.
По завершению встречи вице-президент Олимпийского комитета Японии пожелал удачи делегации Узбекистана на Олимпийских играх.