11 Sentyabr 2025 1061
Bir guruh kurash fidoyilari “Jismoniy tarbiya va sport aʼlochisi” koʻkrak nishoni va tashakkurnomalar bilan taqdirlanishdi
6-sentyabr – Xalqaro kurash kuni munosabati bilan sohaning bir guruh fidoyilariga Oʻzbekiston Respublikasi Sport vazirligining “Jismoniy tarbiya va sport aʼlochisi” koʻkrak nishoni va mamlakat kurash federatsiyasining tashakkurnomalarini topshirish marosimi boʻlib oʻtdi.
Milliy Olimpiya qoʻmitasida oʻtgan tadbirda Sport vazirligi, MOQ va Oʻzbekiston kurash federatsiyasi rahbariyati sport fidoyilarini qutlab, ularning kelgusi faoliyatlarida ham ulkan muvaffaqiyat tilashdi.

11 September 2025 1060
Kurash Representatives Awarded with “Excellence in Physical Culture and Sports” Badges and Certificates of Appreciation
On the occasion of the International Day of Kurash, a group of specialists who made a significant contribution to the development of this sport were presented with the badges of the Ministry of Sports of the Republic of Uzbekistan, “Excellence in Physical Culture and Sports”, as well as Certificates of Appreciation from the Kurash Federation of Uzbekistan.
The award ceremony took place at the National Olympic Committee of Uzbekistan. Leaders of the Ministry of Sports, the NOC, and the Kurash Federation congratulated the devoted specialists and wished them success in their future endeavors.