5 Sentyabr 2025 1184
Milliy Olimpiya qo‘mitasi va Sport vazirligi hamkorligida Olimpiya shaharchasiga press-tur o‘tkazildi. Tadbir davomida ommaviy axborot vositalari vakillari sportchilarimiz uchun bunyod etilgan zamonaviy inshootlar bilan yaqindan tanishdilar.
Shaharchadagi har bir obyekt haqida mutaxassislar tomonidan batafsil ma’lumot berilib, ularda qo‘llanilgan ilg‘or texnologiyalar, zamonaviy qoplamalar va jahon standartlariga mos qurilish ishlari haqida so‘z yuritildi.
Mazkur press-tur o‘zbek sportining bugungi imkoniyatlari va qaysidir ma’noda kuchini ko‘rsatib, sportchilarimiz uchun yaratilgan sharoitlarning yuksak darajasini namoyon etdi.
Majmuadagi asosiy obyektlar haqida maʼlumotlar:
Asosiy stadion. Muxlislar sigʻimi: 12 152 kishi.
Velodrom. Muxlislar sigʻimi: 2 187 kishi.
Suv sporti turlari kompleksi. Muxlislar sigʻimi: 2 222 kishi.
Jamoaviy sport turlari kompleksi. Muxlislar sigʻimi: 2 016 kishi.
Yakkakurash sport turlari majmuasi. Muxlislar sigʻimi: 2 067 kishi.
Shuningdek, majmuada velosportning ВMX yoʻnalishi, chim ustida xokkey, 3x3 basketbol, tennis kabi sport turlari uchun ham maydonlar qurilgan.

5 Сентября 2025 1182
В сотрудничестве с Национальным Олимпийским комитетом и Министерством спорта был проведён пресс-тур по Олимпийскому городку. В ходе мероприятия представители СМИ подробно ознакомились с современными объектами, построенными для наших спортсменов.
Специалисты рассказали о каждом объекте, уделив внимание применённым передовым технологиям, современным покрытиям и строительным работам, выполненным в соответствии с международными стандартами.
Данный пресс-тур продемонстрировал сегодняшние возможности узбекского спорта и в определённой мере его потенциал, а также наглядно показал уровень условий, созданных для наших спортсменов.
Информация об основных объектах комплекса:
Главный стадион. Вместимость: 12 152 зрителя.
Велодром. Вместимость: 2 187 зрителей.
Комплекс водных видов спорта. Вместимость: 2 222 зрителя.
Комплекс командных видов спорта. Вместимость: 2 016 зрителей.
Комплекс единоборств. Вместимость: 2 067 зрителей.
Кроме того, на территории комплекса построены площадки для велоспорта в дисциплине BMX, хоккея на траве, 3х3 баскетбола и тенниса.