Oʻzbekiston va Qozogʻiston sport sohasidagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqmoqda
Oʻzbekiston Respublikasi Sport vazirligi, Milliy Olimpiya va Paralimpiya qoʻmitalari rahbariyati hozirda Qozogʻistonning Olmaota shahrida xizmat safarida boʻlib turibdi. Tashrif davomida rasmiylar qardosh mamlakat bilan sport sohasidagi aloqalarni yanada rivojlantirish maqsadida bir qator uchrashuvlar o‘tkazmoqda.
Bugun Qozogʻiston Turizm va sport vaziri Yerbol Mirzabosinov, Qozogʻiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Prezidenti — taniqli bokschi Gennadiy Golovkin bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muloqot chog‘ida ikki davlat sport sohasida o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash, jumladan, terma jamoalar uchun qo‘shma o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarini tashkil etish, yirik musobaqalarga tayyorgarlikni birgalikda olib borish, iqtidorli yoshlarni seleksiya qilish va infrаtuzilmani rivojlantirishda oʻzaro tajriba almashish kabi masalalar muhokama qilindi.

Узбекистан и Казахстан выводят сотрудничество в сфере спорта на новый уровень
Руководство Министерства спорта Республики Узбекистан, а также Национальных Олимпийского и Паралимпийского комитетов в настоящее время находится с рабочим визитом в городе Алматы (Казахстан). В рамках пребывания официальные лица проводят встречи, направленные на дальнейшее развитие сотрудничества с братской страной в спортивной сфере.
Сегодня состоялись переговоры с Министром туризма и спорта Казахстана Ерболом Мирзабосыновым, президентом Национального Олимпийского комитета Казахстана, известным боксёром Геннадием Головкиным.
В ходе встречи были обсуждены вопросы укрепления двустороннего сотрудничества в сфере спорта, в том числе организация совместных учебно-тренировочных сборов для национальных сборных, совместная подготовка к крупным соревнованиям, отбор талантливой молодёжи, а также обмен опытом в развитии спортивной инфраструктуры.
Ожидается, что данный визит послужит выведению спортивных отношений между двумя странами на новый уровень.