Kamondan otish boʻyicha xalqaro seminar nihoyasiga yetdi
Toshkentdagi Respublika Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazida oʻtkazilgan kamondan otish boʻyicha xalqaro seminar oʻz yakuniga yetdi. Seminar davomida Butunjahon kamondan otish federatsiyasi (World Archery) tomonidan tavsiya etilgan tajribali mutaxassis, ukrainalik ekspert Viktoriya Koval Respublikamizning turli hududlaridan tashrif buyurgan 27 nafar mahalliy murabbiyga oʻz bilim va tajribasini ulashdi.
Bir necha kun davom etgan mashgʻulotlarda Koval sportchilarni xalqaro musobaqalarga tayyorlashning ilgʻor yondashuvlari, zamonaviy metodikasi hamda texnik-taktik jihatlari haqida atroflicha maʼlumot berdi. Mashgʻulotlarda mamlakatimizning turli hududlaridan tashrif buyurgan murabbiylar ishtirok etdi.
Seminar soʻngida barcha ishtirokchilarga “Olimpiya birdamligi” dasturi va World Archery tomonidan yuborilgan sertifikatlar topshirildi. Unda Oʻzbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi boshqarma boshligʻi, mamlakat kamondan otish federatsiyasi raisining birinchi oʻrinbosari Mamirjon Ganiyev, Respublika Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazi, MOQ mutasaddilari ishtirok etishdi. Tadbir davomida M.Ganiyev ukrainalik ekspertga Oʻzbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi qoʻmondonining “Xalqaro hamkorligi uchun” koʻkrak nishonini taqdim qildi.
Taʼkidlash joizki, mazkur seminar Xalqaro Olimpiya Qoʻmitasining “Olimpiya birdamligi”, World Archery, Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi hamda mamlakat kamondan otish federatsiyasi hamkorligida tashkil etildi.

Завершился международный семинар по стрельбе из лука
В Республиканском Центре по подготовке к Олимпийским и Паралимпийским видам спорта, расположенном в нашей столице, завершился семинар по стрельбе из лука. Украинский эксперт Виктория Коваль, направленная Всемирной федерацией стрельбы из лука, поделилась своими знаниями с 27 местными тренерами.
В течение нескольких дней Виктория Коваль подробно рассказала о передовых подходах к подготовке спортсменов к международным соревнованиям, современных методиках, а также технических и тактических аспектах. В занятиях приняли участие тренеры из различных регионов нашей страны.
По завершении семинара всем участникам были вручены специальные сертификаты, направленные в рамках программы «Олимпийская солидарность» и организации World Archery. На церемонии вручения принимали участие начальник управления Национальной гвардии Республики Узбекистан, первый заместитель председателя Федерации стрельбы из лука Узбекистана Мамиржон Ганиев, официальные лица Республиканского Центра по подготовке к Олимпийским и Паралимпийским видам спорта и НОК. В ходе мероприятия М.Ганиев вручил В.Коваль нагрудный знак командующего Национальной гвардии Республики Узбекистан «За международное сотрудничество».
Напомним, что данный семинар был организован в рамках проекта «Олимпийская солидарность» Международного Олимпийского комитета при содействии Всемирной федерации стрельбы из лука (World Archery), Национального Олимпийского комитета Узбекистана и Федерации стрельбы из лука страны.