Kamondan otish boʻyicha murabbiylar uchun seminar oʻtkazilmoqda
Bugun Toshkentda kamondan otish boʻyicha mahalliy murabbiylar uchun seminar boshlandi. XOQning Olimpiya birdamligi loyihasi asosida Butunjahon kamondan otish federatsiyasi (World archery), Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi va mamlakat kamondan otish federatsiyasi hamkorligida oʻtkazilayotgan ushbu seminarda Respublikamizning 12 viloyati va Toshkent shahridan jam boʻlgan 27 nafar murabbiy qatnashmoqda.
Oʻquv jarayoni tajribali ekspert, World archery sport komissiyasi rahbari ukrainalik Viktoriya Koval tomonidan olib borilmoqda. Mazkur tadbirda murabbiylar sportchilarni yirik musobaqalarga tayyorlashning zamonaviy metodikalari, xalqaro federatsiya tomonidan qabul qilingan soʻnggi qaror va qoidalardagi oʻzgarishlar borasida oʻz bilimlarini boyitishadi.

Archery Coaching Seminar Underway in Tashkent
A national archery coaching seminar officially kicked off today in Tashkent, bringing together coaches from across Uzbekistan. The event is being held as part of the IOC’s Olympic Solidarity program, in collaboration with World Archery, the National Olympic Committee of Uzbekistan, and the Uzbekistan Archery Federation.
A total of 27 coaches from 12 regions of the country and the city of Tashkent are taking part in the seminar.
The sessions are led by Victoria Koval, a seasoned expert and head of the World Archery Sports Commission from Ukraine. Participants will have the opportunity to enhance their knowledge of modern training methodologies for preparing athletes for major international competitions, as well as familiarize themselves with the latest rule updates and decisions from the international governing body.
The seminar is being held at the Republican Center for Olympic and Paralympic Sports Training and will run through June 30.