Ertaga Vengriya poytaxti Budapesht shahrida dzyudo boʻyicha kattalar oʻrtasidagi jahon chempionati start oladi. Musobaqadan avval Xalqaro dzyudo federatsiyasining (IJF) Kongressi oʻtkazilib, tashkilot rahbariyati va uning tarkibiy qismlari qayta shakllantirib olindi. Kongress davomida qabul qilingan qarorlar va musobaqa arafasidagi eʼtiborli voqeliklar:
– Marius Vizer oltinchi muddatga IJF Prezidenti etib saylandi;
– Oʻzbekiston dzyudo federatsiyasi raisi Azizjon Kamilov va Atlanta-1996 yozgi Olimpiya oʻyinlari kumush medali sohibi Armen Bagdasarov IJF Ijroiya qoʻmitasi tarkibidan joy olishdi. Shuningdek, A.Kamilov IJFning ta’lim boʻyicha direktori etib tayinlandi;
– Oʻzbekiston va Koreya Respublikasi dzyudo federatsiyalari oʻrtasida hamkorlik memorandumi imzolandi;
– Bugun jahon chempionatiga qurʼa tashlash marosimi oʻtkazildi. Ertadan erkaklar -60, ayollar -48 kg vazn toifalarida medallar uchun kurash olib borishadi.

Мариус Визер вновь избран на пост Президента IJF
Завтра в столице Венгрии, стартует чемпионат мира по дзюдо среди взрослых. Накануне турнира состоялся Конгресс Международной федерации дзюдо (IJF), в ходе которого был обновлён руководящий состав организации и её структурные подразделения. Ключевые решения, которые были приняты во время Конгресса и значимые события:
– Мариус Визер переизбран на шестой срок в качестве президента IJF;
– Председатель Федерации дзюдо Узбекистана Азизжон Камилов и серебряный призёр Олимпийских игр 1996 года в Атланте Армен Багдасаров вошли в состав Исполнительного комитета IJF. Кроме того, А.Камилов был назначен директором по образованию Международной федерации дзюдо;
– Подписан меморандум о сотрудничестве между федерациями дзюдо Узбекистана и Республики Корея;
– Сегодня состоялась церемония жеребьёвки чемпионата мира. С завтрашнего дня начнутся поединки среди мужчин в весовой категории до 60 кг и женщин — до 48 кг.