Xalqimizni yanada birlashtirgan tarixiy yutuq
Prezident Shavkat Mirziyoyev 10-iyun kuni “Bunyodkor” stadioniga tashrif buyurib, futbol bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi o‘yinini tomosha qildi.
Bu oddiy o‘yin emas, o‘zbek futbolining katta bayrami. Jahon chempionati saralash bosqichining so‘nggi uchrashuvi. Lekin mohir sportchilarimiz mundial yo‘llanmasini muddatidan oldin naqd qilib qo‘ygan – O‘zbekiston milliy terma jamoasi tarixda ilk bor futbol bo‘yicha jahon chempionatida ishtirok etadi!
Buni futbolsevar xalqimiz ko‘p yillar orziqib kutgan edi. Terma jamoamiz bundan oldin yetti marta saralashlarda qatnashib, mundialga chiqa olmagandi. Har doim yo taqvim, yo gollar nisbati, yo mahorat yetishmasligi sabab bo‘lib qolaverardi.
Hech qanday sabab-bahonaga o‘rin qolmasligi uchun esa futbolchilar kuchli bo‘lishi kerak, poydevor mustahkam bo‘lishi kerak. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 16-martdagi qarori bilan, 2018-2022-yillarda futbolni yanada rivojlantirish dasturi qabul qilingan edi. Iste’dodli yoshlarni tanlash, keyinchalik professional etib tayyorlash hamda milliy terma jamoalar zaxirasini yaratish maqsadida 14 ta hududda bolalar va o‘smirlar futbol akademiyalari tashkil etildi. Mashg‘ulot va musobaqalarda sifat oshdi. Murabbiylar, hakamlar va boshqa mutaxassislarga e’tibor kuchaydi.
2019-yil 4-dekabrda Prezidentimiz “O‘zbekistonda futbolni rivojlantirishni mutlaqo yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida” farmon imzoladi. Unda klublar faoliyatini rivojlantirish, xalqaro darajadagi mutaxassislar tayyorlash, terma jamoalarning o‘quv-mashg‘ulot jarayonini zamonaviy tashkil etish, mamlakatimizda nufuzli musobaqalar o‘tkazish maqsadlari belgilangan edi. 2023-yil 8-aprelda qabul qilingan ommaviy va professional futbolni har tomonlama rivojlantirishga oid Prezident qarori ham katta ahamiyatga ega bo‘ldi.
Bunday e’tibor va tizim tufayli birin-ketin natijalar kela boshladi. 2018-yilda U-23 jamoamiz Xitoyda, 2023-yilda U-20 futbolchilarimiz O‘zbekistonda o‘tgan musobaqalarda Osiyo chempionligini qo‘lga kiritdi. Yurtimizda FIFA va OFK dasturidagi turnirlarni o‘tkazish yo‘lga qo‘yildi.
2024-yilda o‘zbek futboli rivojida yangi sahifa ochildi – 23 yoshgacha bo‘lgan terma jamoamiz birinchi marta Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etdi.
Yutuq va xursandchiliklar bu yil ham davom etmoqda. Yaqindagina, aprel oyida Caudiya Arabistonida o‘tgan musobaqada 17 yoshgacha bo‘lgan o‘smirlarimiz Osiyo kubogini qo‘lga kiritib, jahon chempionatiga yo‘llanma olgan edi. Mana endi asosiy terma jamoamiz ham yangi tarix yaratdi.
O‘zbekiston ushbu 3-saralash bosqichining “A” guruhidan o‘rin olgan edi. Qariyb bir yil mobaynida Eron, Qatar, Birlashgan Arab Amirliklari, Qirg‘iziston, Shimoliy Koreya futbolchilari bilan bahs olib borildi. 5-iyun kuni o‘tgan BAA – O‘zbekiston o‘yinida durang qayd etildi. Natijada 9-tur yakunlariga ko‘ra, terma jamoamiz ochkolari soni 18 taga yetdi va jahon chempionatiga chiqish kafolatlandi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev shu munosabat bilan yo‘llagan tabrigida futbolchilarimiz chinakam jasorat va matonat namunasini ko‘rsatib, xalqimiz orzusini ro‘yobga chiqarganini ta’kidladi.
Aminman, bu tarixiy yutuq xalqimizni ezgu maqsadlar yo‘lida yanada birlashtiradi, ming-minglab yoshlarimiz uchun ilhom manbaiga, ibrat timsoliga aylanadi, Yangi O‘zbekistonning xalqaro obro‘-e’tiborini yanada oshirishga xizmat qiladi, - dedi davlatimiz rahbari.
Chindan ham, bu tarixiy voqea butun xalqimizni birlashtirdi, quvontirdi. Shu bois ham so‘nggi turdagi O‘zbekiston - Qatar o‘yini bayramga aylanib ketdi.
Uchrashuv o‘z jonkuyarlari oldida o‘ynagan hamyurtlarimizning to‘liq ustunligida o‘tdi. Yakunda O‘zbekiston 3:0 hisobida g‘alaba qozondi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 6-iyundagi farmoniga muvofiq, Vatanimiz tarixida birinchi marta jahon chempionati yo‘llanmasini qo‘lga kiritgani, yosh avlodni sportga mehr va milliy g‘urur ruhida tarbiyalashga qo‘shgan hissasi uchun futbol bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi a’zolari va murabbiylaridan bir guruhi mukofotlangan edi. O‘yindan keyin ushbu mukofotlarni topshirish marosimi bo‘ldi. Davlatimiz rahbari qahramon sportchilarimizga faxriy unvon, orden va medallarni topshirdi. Shuningdek, terma jamoamiz a’zolari va mutaxassislariga BYD avtomobillari sovg‘a qilindi.
Futbol bayrami dronlar va mushaklar shousi bilan yakunlandi.
2026-yilgi jahon chempionati 11-iyundan 19-iyulgacha AQSH, Kanada va Meksikada bo‘lib o‘tadi. 48 ta jamoa 12 ta guruhga bo‘linib bahs olib boradi. Guruhlarda birinchi-ikkinchi o‘rinni egallaganlar hamda natijalari eng yaxshi 8 ta uchinchi o‘rin sohiblari keyingi bosqichga yo‘l oladi. O‘zbekiston iftixori bo‘lgan futbolchilarimizdan bu musobaqada ham yaxshi natijalar kutib qolamiz.

Историческое достижение, еще больше сплотившее наш народ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 июня посетил матч национальной сборной Узбекистана по футболу на стадионе «Бунёдкор».
Заключительная игра отборочного этапа чемпионата мира стала настоящим праздником узбекского футбола. Но наши футболисты досрочно обеспечили себе путевку на мундиаль: впервые в истории национальная сборная Узбекистана примет участие в чемпионате мира по футболу!
Мечта, которую долгие годы лелеяли миллионы болельщиков, стала реальностью. До этого сборная семь раз принимала участие в отборочных турнирах, но каждый раз чего-то не хватало — то неудобный календарь, то разница мячей, то чуть-чуть мастерства.
Чтобы не оставалось места для оправданий, нужна была сила, нужна была база. Постановлением Президента от 16 марта 2018 года была принята программа развития футбола в 2018–2022 годах. В 14 регионах страны созданы академии детского и юношеского футбола, где осуществляется отбор талантливых ребят, их профессиональная подготовка и формирование резерва для национальных команд. Повысилось качество тренировок и турниров. Особое внимание было уделено подготовке тренеров, судей и специалистов.
4 декабря 2019 года Президент подписал Указ «О мерах по поднятию на совершенно новый этап развития футбола в Узбекистане». Документом предусматривалось развитие клубов, подготовка международных специалистов, организация современного учебно-тренировочного процесса для сборных команд, проведение престижных соревнований в стране. Большое значение также имело президентское постановление от 8 апреля 2023 года по всестороннему развитию массового и профессионального футбола.
Благодаря столь внимательному и системному подходу стали приходить и первые серьезные результаты. В 2018 году наша команда U-23 стала чемпионом Азии в Китае, а в 2023 году команда U-20 повторила этот успех на турнире в Ташкенте. В стране начато проведение турниров под эгидой FIFA и AFC.
В 2024 году в развитии узбекского футбола открылась новая страница — молодежная сборная до 23 лет впервые в истории выступила на Олимпийских играх.
Успехи продолжаются и в этом году. В апреле в Саудовской Аравии наши футболисты до 17 лет завоевали Кубок Азии и получили путевку на чемпионат мира. А теперь исторический успех одержала и основная сборная.
Узбекистан выступал в группе «А» третьего отборочного этапа. В течение почти года наша команда боролась с Ираном, Катаром, ОАЭ, Кыргызстаном и Северной Кореей. 5 июня в матче с ОАЭ была зафиксирована ничья. По итогам 9-го тура сборная набрала 18 очков и досрочно обеспечила себе участие в чемпионате мира.
Президент Шавкат Мирзиёев в своем поздравлении отметил, что наши футболисты проявили настоящее мужество и стойкость, осуществив мечту узбекского народа.
– Уверен, что эта историческая победа еще сильнее сплотит наш народ на пути к благородным целям, станет источником вдохновения и примером для тысяч наших молодых людей, послужит дальнейшему укреплению международного авторитета Нового Узбекистана, - подчеркнул глава государства.
И действительно, эта историческая победа сплотила и обрадовала всю страну. Заключительная игра отборочного этапа — матч Узбекистан – Катар — превратилась в настоящий праздник.
На глазах у своих преданных болельщиков сборная Узбекистана продемонстрировала полное превосходство и одержала победу со счетом 3:0.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 6 июня, за первый в истории страны выход на чемпионат мира, за вклад в воспитание молодежи в духе любви к спорту и национальной гордости, группа футболистов и тренеров сборной Узбекистана была удостоена государственных наград. После матча состоялась торжественная церемония вручения наград. Глава государства вручил спортсменам знаки почетных званий, ордена и медали. Кроме того, игрокам и специалистам были подарены автомобили марки BYD.
Вместе с главой нашего государства за матчем наблюдали Президент Болгарии Румен Радев и Премьер-министр Словакии Роберт Фицо, а также руководители правительств стран Центральной Азии.
Футбольный праздник завершился шоу дронов и салютом.
Чемпионат мира 2026 года состоится с 11 июня по 19 июля в США, Канаде и Мексике. В турнире примут участие 48 сборных, разбитых на 12 групп. В следующий этап выйдут команды, занявшие первые и вторые места, а также 8 лучших из числа третьих. Наш народ с нетерпением ждет новых побед от наших футболистов.