“Yangi Oʻzbekiston Olimpiya choʻqqilari” musobaqasiga bagʻishlangan matbuot anjumani oʻtkazildi
17-may kuni oʻzbek sportida yangi sahifa ochishi kutilayotgan “Yangi Oʻzbekiston Olimpiya choʻqqilari” ommaviy sport musobaqasiga start beriladi. Bugun Milliy Olimpiya qoʻmitasida unga bagʻishlangan matbuot anjumani tashkil etildi.
Tadbirda spikerlar Sport vazirining oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov hamda MOQ raisining oʻrinbosari Sherzod Tashmatov musobaqa haqida batafsil maʼlumot berishdi.
Unga koʻra, bellashuvlar dzyudo, boks, taekvondo WT, ogʻir atletika, yunon-rum kurashi, erkin kurash (yigitlar va qizlar), yengil atletika, stol tennisi, badiiy gimnastika, 3x3 basketbol sport turlarida 15-17 yosh oraligʻida tashkil etiladi. Musobaqada belgilangan yosh toifasidagi istalgan oʻgʻil-qizlar ishtirok etishlari mumkin. Anjumanda spikerlar nega aynan mazkur sport turlari tanlab olingani, roʻyxatdan oʻtish tartibi, gʻolib va sovrindorlarni ragʻbatlantirish va ularga beriladigan imtiyozlar, musobaqa nizomi borasida batafsil maʼlumot berishdi.
Musobaqalar uch bosqichda tashkil etilib, yoshlar dastlab mintaqa, soʻng hudud va yil yakunida Respublika bosqichida bellashishadi. Yakuniy bosqich Prezident Olimpiadasi nomi bilan atalib, unda gʻalaba qozongan sportchilar koʻplab imtiyozlar, katta miqdordagi moddiy mukofotlarga ega boʻlishadi.
Anjuman davomida rasmiylar seleksion xarakterdagi mazkur musobaqaga oid boshqa qiziqarli maʼlumotlar haqida ham toʻxtalib oʻtishdi.

Press Conference Held Ahead of “Olympic Heights of the New Uzbekistan” Competition
On May 17, Uzbekistan will launch the large-scale sporting event “Olympic Heights of the New Uzbekistan,” which promises to open a new chapter in the history of national sports. Today, a press conference dedicated to this event took place at the National Olympic Committee.
Deputy Minister of Sports Shahrullo Mahmudov and Deputy Chairman of the NOC Sherzod Tashmatov answered journalists’ questions, providing detailed information about the organization of the competition.
The event will be held among boys and girls aged 15 to 17 in the following sports: judo, boxing, taekwondo (WT), weightlifting, Greco-Roman and freestyle wrestling, athletics, table tennis, rhythmic gymnastics, and 3x3 basketball. Participation is open to all eligible youth within the age range. The speakers explained why these particular sports were chosen, how to register, what awaits winners and prize-winners, and outlined the competition rules.
The tournament will take place in three stages: starting at the district level, then advancing to regional competitions, with the final held at the republican level under the name “Presidential Olympiad” at the end of the year. Winners of the final stage will receive significant benefits and valuable prizes.
The press conference also revealed other interesting details about this important and large-scale sports project, which serves a selection purpose for future talents.