“Yangi Oʻzbekiston Olimpiya choʻqqilari” musobaqasiga bagʻishlangan matbuot anjumani oʻtkazildi
17-may kuni oʻzbek sportida yangi sahifa ochishi kutilayotgan “Yangi Oʻzbekiston Olimpiya choʻqqilari” ommaviy sport musobaqasiga start beriladi. Bugun Milliy Olimpiya qoʻmitasida unga bagʻishlangan matbuot anjumani tashkil etildi.
Tadbirda spikerlar Sport vazirining oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov hamda MOQ raisining oʻrinbosari Sherzod Tashmatov musobaqa haqida batafsil maʼlumot berishdi.
Unga koʻra, bellashuvlar dzyudo, boks, taekvondo WT, ogʻir atletika, yunon-rum kurashi, erkin kurash (yigitlar va qizlar), yengil atletika, stol tennisi, badiiy gimnastika, 3x3 basketbol sport turlarida 15-17 yosh oraligʻida tashkil etiladi. Musobaqada belgilangan yosh toifasidagi istalgan oʻgʻil-qizlar ishtirok etishlari mumkin. Anjumanda spikerlar nega aynan mazkur sport turlari tanlab olingani, roʻyxatdan oʻtish tartibi, gʻolib va sovrindorlarni ragʻbatlantirish va ularga beriladigan imtiyozlar, musobaqa nizomi borasida batafsil maʼlumot berishdi.
Musobaqalar uch bosqichda tashkil etilib, yoshlar dastlab mintaqa, soʻng hudud va yil yakunida Respublika bosqichida bellashishadi. Yakuniy bosqich Prezident Olimpiadasi nomi bilan atalib, unda gʻalaba qozongan sportchilar koʻplab imtiyozlar, katta miqdordagi moddiy mukofotlarga ega boʻlishadi.
Anjuman davomida rasmiylar seleksion xarakterdagi mazkur musobaqaga oid boshqa qiziqarli maʼlumotlar haqida ham toʻxtalib oʻtishdi.

Состоялась пресс-конференция, посвященная соревнованиям "Олимпийские вершины Нового Узбекистана"
17 мая в Узбекистане стартует массовое спортивное соревнование «Олимпийские вершины Нового Узбекистана», которое обещает открыть новую страницу в истории отечественного спорта. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялась пресс-конференция, посвящённая этому событию.
На вопросы журналистов отвечали заместитель Министра спорта Шахрулло Махмудов и заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, которые подробно рассказали об организации состязаний.
Соревнования пройдут среди юношей и девушек в возрасте от 15 до 17 лет по следующим видам спорта: дзюдо, бокс, таэквондо (WT), тяжёлая атлетика, греко-римская и вольная борьба, лёгкая атлетика, настольный теннис, художественная гимнастика и баскетбол 3x3. Принять участие может любой желающий, подходящий по возрасту. Спикеры объяснили, почему были выбраны именно эти виды спорта, как пройти регистрацию, что ждёт победителей и призёров, а также ознакомили присутствующих с правилами проведения турнира.
Соревнования будут проходить в три этапа: сначала на уровне районов, затем в областях, а финал состоится в конце года на республиканском уровне под названием «Президентская Олимпиада». Победителей финального этапа ждут большие льготы и другие ценные награды.
Также на пресс-конференции были озвучены другие интересные подробности об этом важном и масштабном спортивном проекте, который носит селекционный характер.