Delegatsiyamizning Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlarida bayroqdori o‘zgargani yuzasidan rasmiy bayonot
Yana bir ozdan so‘ng Tokiodagi “Olimpiya” stadionida XXXII yozgi Olimpiya o‘yinlarining rasmiy ochilish marosimi start oladi. O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi ushbu tadbirda delegatsiyamiz bayroqdorlarining o‘zgargani yuzasidan rasmiy bayonotni maʼlum qiladi.
Ertadan Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlari doirasida hamyurtlarimiz o‘z ishtiroklarini boshlashadi. Avval MOQ tomonidan bo‘lajak Olimpiya o‘yinlarida bayroqdorlarimiz bokschi Bobousmon Baturov hamda sport gimnastikasi vakili Oksana Chusovitina bo‘lishi maʼlum qilingan edi. Reglamentga ko‘ra, sport gimnastikasi va boks bahslari 24-iyuldan boshlanadi. Oksana Chusovitina esa 25-iyul kuni saralash bosqichida qatnashadi. Shu boisdan Tokio-2020 shtabi va federatsiya rahbarlari bilan maslahatlashgan holda hamyurtlarimiz Oksana Chusovitina hamda Bobousmon Baturovni ortiqcha toliqtirmaslik maqsadida starti keyinroqqa to‘g‘ri keladigan boshqa nomdor vakillarimiz, bokschimiz Bahodir Jalolov va taekvondochi Nigora Tursunqulova delegatsiyamiz bayroqdori bo‘ladigan bo‘ldi. Bu bo‘yicha yakuniy qaror 21-iyul kuni qabul qilindi.
Ochilish marosimida ishtirok etish katta vaqt oladi. Unda uzoq muddat tik oyoqda turish va shaharchaga kech qaytilishini inobatga olish zarur. Maʼlumot uchun, Nigora Tursunqulova 26-iyul kuni bahslarga kirishsa, Bahodir Jalolov 29-iyuldan o‘z ishtirokini boshlaydi. Shu bois ularning tiklanib olishi uchun vaqt nisbatan ko‘proq.
Hamyurtlarimizdan vaziyatni to‘g‘ri baholab, bo‘lajak Olimpiya o‘yinlarida terma jamoamiz vakillarini doimo qo‘llab-quvvatlab turishlarini so‘rab qolamiz.

Официальное заявление по поводу изменения знаменосцев делегации Узбекистана на церемонии открытия Олимпиады Токио-2020
Сегодня весь мир наблюдал за долгожданной церемонией открытия XXXII летних Олимпийских игр на стадионе «Олимпия» в Токио, в которой приняла участие и спортивная делегация Узбекистана.
Знаменосцами в составе делегации выступили боксёр Баходир Жалолов и спортсменка по таэквондо Нигора Турсункулова.
В связи с активно обсуждаемой на интернет-сайтах и в социальных сетях информацией о смене знаменосцев перед церемонией открытия Олимпиады, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана официально заявляет следующее.
Уже завтра, в рамках программы Олимпийских игр Токио-2020, наши спортсмены начнут своё участие на соревнованиях по видам спорта.
В частности, согласно регламенту, с 24 июля начнутся состязания по боксу и спортивной гимнастике.
В этой связи, после всесторонних обсуждений Национальным штабом Узбекистана в Токио совместно с тренерами и специалистами было принято решение о целесообразности замены ранее заявленных знаменосцев — боксёра Бобоусмона Батурова и нашей прославленной гимнастки Оксаны Чусовитиной, которая начнёт своё выступление в отборочном этапе уже 25 июля.
Как известно, подготовка и проведение подобных торжественных церемоний, как правило, занимает длительное время, отнимая у его участников много сил, как физических (продолжительное пребывание на ногах, позднее возвращение в Олимпийскую деревню и др.), так и эмоциональных.
С учётом этого, главной целью принятого коллегиального решения было предупреждение возможного утомления вышеуказанных спортсменов перед выступлениями, а также обеспечение их должного физического и функционального состояния и необходимого психологического настроя.
Для сведения: Нигора Турсункулова начнёт своё участие в турнире 26 июля, а Баходир Жалолов — 29 июля.
В заключении, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана хотел бы попросить всех наших соотечественников объективно и взвешенно оценивать получаемую информацию, не делать поспешных выводов и заявлений, стараться позитивно влиять на настроения спортсменов и болельщиков и всячески поддерживать сборную Узбекистана на Олимпийских играх.