Oʻzbekiston ilk bor OOK Bosh Assambleyasini qabul qiladi
Bu haqida Osiyo Olimpiya Kengashining (OOK) 45-Bosh Assambleyasida maʼlum qilindi. OOK Bosh direktori Husayn Al Musallamning Bosh Assambleyani 2026-yil Toshkent shahrida oʻtkazish boʻyicha taklifi yigʻilish ishtirokchilari tomonidan bir ovozdan qoʻllab-quvvatlandi. Bu yurtimizda sport va Olimpiya harakatiga boʻlgan yuqori eʼtibor va xalqaro maydondagi nufuzini yana bir bor tasdiqlaydi.
Maʼlumki, Bosh Assambleya — Osiyo Olimpiya Kengashining eng yuqori boshqaruv organi boʻlib, unda qitʼamizning 45 mamlakat Milliy Olimpiya qoʻmitalari vakillari qatnashadi. Unda Osiyo sportiga oid muhim qarorlar, qitʼadagi sport siyosati va istiqbolli yoʻnalishlar muhokama qilinadi.
Eslatib oʻtamiz, 2022-yilda Toshkent OOKning Ijroiya qoʻmitasi yigʻilishiga muvaffaqiyatli mezbonlik qilgan edi.

Узбекистан впервые примет Генеральную Ассамблею ОСА
Об этом было объявлено на 45-й Генеральной Ассамблее Олимпийского совета Азии (ОCА). Предложение Генерального директора ОСА Хусейна Аль Мусаллама о проведении Генеральной Ассамблеи в Ташкенте в 2026 году было единогласно поддержано участниками мероприятия. Это еще раз подтверждает высокое внимание, уделяемое в нашей стране спорту и олимпийскому движению, его авторитет на международной арене.
Как известно, Генеральная Ассамблея является высшим руководящим органом Олимпийского совета Азии, в котором участвуют представители Национальных Олимпийских комитетов 45 стран континента. На нем будут обсуждаться важные решения, касающиеся развития спорта в континенте, спортивная политика и перспективные направления.