“Yangi Oʻzbekiston Olimpiya choʻqqilari“ musobaqalariga tayyorgarlik masalalari boʻyicha selektor yigʻilishi oʻtkazildi
17-maydan yurtimiz boʻylab “Yangi Oʻzbekiston Olimpiya choʻqqilari” sport musobaqasi start oladi. Bugun Sport vazirligida ushbu yangi formatdagi musobaqaga tayyorgarlik masalalariga bagʻishlangan selektor yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Unda joylarda bellashuvlarni samarali tashkil etish, musobaqa dasturi, tanlangan sport bazalarining holati hamda gʻolib va sovrindorlarni ragʻbatlantirishga doir muhim masalalar muhokama qilindi.
Rasmiylar bu musobaqa milliy sportimizda yangi burilish yasashini taʼkidlab, asosiy maqsad — milliy terma jamoa uchun raqobatbardosh va iqtidorli yoshlarni saralab olish, yoshlar orasida ommaviy sport targʻibotini kuchaytirish ekanini qayd etishdi.
Yigʻilishda hududiy vakillar bilan onlayn muloqot oʻrnatilib, tayyorgarlik jarayoni, mavjud muammolar va kamchiliklar muhokama qilindi. Mutasaddilarga aniq vazifalar belgilab berildi va kamchiliklarni zudlik bilan bartaraf etish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Tadbir davomida Sport vazirligi va Milliy Olimpiya qoʻmitasining boʻlajak musobaqalarni yuqori saviyada oʻtkazish boʻyicha qoʻshma qarori imzolandi.

Состоялось селекторное совещание по вопросам подготовки к проведению соревнований «Олимпийские вершины Нового Узбекистана»
С 17 мая по всей стране стартует спортивное соревнование под названием «Олимпийские вершины Нового Узбекистана». Сегодня в Министерстве спорта состоялось селекторное совещание, посвящённое вопросам подготовки к данному мероприятию нового формата.
На совещании были обсуждены важные вопросы, касающиеся эффективной организации соревнований на местах, программы турнира, состояния выбранных спортивных баз, а также поощрения победителей и призёров.
Официальные лица отметили, что это соревнование станет новым этапом в истории национального спорта и что основной целью является отбор талантливой и конкурентоспособной молодёжи для отечественной сборной, а также активная популяризация массового спорта среди молодёжи.
В формате видеоконференции с региональными представителями были обсуждены имеющиеся проблемы и процесс подготовки. Ответственным лицам даны конкретные поручения по оперативному устранению выявленных недостатков.
В ходе совещания было подписано совместное постановление Министерства спорта и Национального Олимпийского комитета о проведении предстоящего соревнования на высоком уровне.