25–30-mart kunlari Iordaniyada bo‘lib o‘tgan sport kurashlari bo‘yicha Osiyo chempionatida O‘zbekiston terma jamoasi 3 ta oltin, 2 ta kumush va 2 ta bronza medalini qo‘lga kiritgan edi.
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi binosida sportchilarimizni taqdirlash marosimi o‘tkazildi. Tadbirda Bosh prokuratura, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar hamda Sport vazirliklari, Milliy Olimpiya qo‘mitasi, mamlakat sport kurashlari assotsiatsiyasi rahbariyati, faxriylar, sportchilar va murabbiylar ishtirok etdi.
Tadbirni studiyadan viloyat hokimlari — MOQning viloyat boʻlimlari rahbarlari, prokuratura tizimining hududiy vakillari ham kuzatib borishdi.
Rasmiylar o‘z nutqlarida davlatimiz rahbarining sport sohasiga qaratayotgan alohida e’tibori bilan yurtimiz sportchilarining xalqaro maydonda erishayotgan yutuqlari haqida to‘xtalib o‘tishdi. Xususan, kurashchilarimizning qit’a chempionatidagi ishtiroki ulardan yangi Olimpiya davrida katta natijalar kutish uchun asos bo‘lishi ta’kidlandi.
Taqdirlash marosimida sportchilar, murabbiylar va tibbiyot sohasi mutaxassislari moddiy rag‘batlantirildi. Shuningdek, atletlarga Sport vazirligining bir yillik stipendiya sertifikatlari topshirildi. Terma jamoa bosh murabbiyi Rustam Assakalov esa “Jismoniy tarbiya va sport a’lochisi” ko‘krak nishoni bilan taqdirlandi.

Uzbek Wrestlers Honored for Their Success at the Asian Championships
From March 25 to 30, the Asian Wrestling Championships took place in Jordan, where the national team of Uzbekistan achieved remarkable success, securing 3 gold, 2 silver, and 2 bronze medals.
In recognition of this outstanding accomplishment, a solemn award ceremony was held today at the building of the Prosecutor General’s Office of the Republic of Uzbekistan. The event was attended by representatives of the Prosecutor General’s Office, the Ministries of Higher Education, Science and Innovation, and Sports, the National Olympic Committee, the Uzbekistan Wrestling Association, as well as sports veterans, coaches, and the athletes themselves.
The ceremony was also broadcast online for the heads of regional branches of the NOC and representatives of territorial prosecutor’s offices.
Speaking at the event, officials emphasized the crucial role of the President of the Republic of Uzbekistan in supporting the development of sports, and noted that the team’s success at the continental championship is a clear reflection of the high level of preparation of Uzbek athletes. These victories were highlighted as a source of confidence for achieving strong results in the upcoming Olympic cycle.
As part of the ceremony, athletes, coaches, and medical professionals received financial incentives. In addition, the wrestlers were awarded certificates granting them annual scholarships from the Ministry of Sports. Special recognition was given to the head coach of the national team, Rustam Assakalov, who was awarded the honorary badge “Excellence in Physical Culture and Sports.”