Bugun Milliy Paralimpiya qoʻmitasida mahallalarda nogironligi boʻlgan shaxslar oʻrtasida oʻtkaziladigan “Besh tashabbus paralimpiadasi” ommaviy sport musobaqalariga rasmiy start berish tadbiri oʻtkazildi. Unda Sport vazirligi, Milliy Olimpiya hamda Paralimpiya qoʻmitalari, Ijtimoiy himoya milliy agentligi va Yoshlar ishlari agentligining rahbariyati ishtirok etdi.
Rasmiylar ochilish marosimida davlatimiz rahbari tomonidan aholining har bir qatlami, xususan, imkoniyati cheklangan yurtdoshlarimizning sport bilan shugʻullanishlari uchun keng imkoniyatlar yaratib berilayotgani, ularni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash borasida qator ishlar olib borilayotgani haqida alohida toʻxtalishdi.
Rejaga koʻra, “Besh tashabbus paralimpiadasi” sportning 13 turi boʻyicha oʻtkaziladi. Qayd etish joiz, yurtdoshlarimiz orasida mazkur musobaqaga qiziqish yuqori boʻlib, bugungi kungacha tashkiliy qoʻmitaga 79 000 ta ariza kelib tushgan. Ularning 43 foizini ayollar tashkil etadi.

Official Launch of the “Paralympics of Five Initiatives” Sports Competitions
Today, the official launch of the large-scale sports competitions “Paralympics of Five Initiatives” was held at the National Paralympic Committee. These inclusive events are set to take place across local neighborhoods (mahallas), engaging people with disabilities in a wide range of sporting activities.
The ceremony brought together key officials from the Ministry of Sports, the National Olympic and Paralympic Committees, the National Agency for Social Protection, and the Youth Affairs Agency. In their remarks, speakers emphasized that, on the initiative of the President of Uzbekistan, broad opportunities are being created to promote sports for all segments of the population, with special attention given to individuals with disabilities. It was noted that extensive work is underway to ensure comprehensive support for these citizens.
According to the outlined plan, the “Paralympics of Five Initiatives” will feature 13 different sports. Public interest in the competitions is remarkably high — to date, the organizing committee has received more than 79,000 applications, with women accounting for 43% of the submissions.