Bugun Milliy Paralimpiya qoʻmitasida mahallalarda nogironligi boʻlgan shaxslar oʻrtasida oʻtkaziladigan “Besh tashabbus paralimpiadasi” ommaviy sport musobaqalariga rasmiy start berish tadbiri oʻtkazildi. Unda Sport vazirligi, Milliy Olimpiya hamda Paralimpiya qoʻmitalari, Ijtimoiy himoya milliy agentligi va Yoshlar ishlari agentligining rahbariyati ishtirok etdi.
Rasmiylar ochilish marosimida davlatimiz rahbari tomonidan aholining har bir qatlami, xususan, imkoniyati cheklangan yurtdoshlarimizning sport bilan shugʻullanishlari uchun keng imkoniyatlar yaratib berilayotgani, ularni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash borasida qator ishlar olib borilayotgani haqida alohida toʻxtalishdi.
Rejaga koʻra, “Besh tashabbus paralimpiadasi” sportning 13 turi boʻyicha oʻtkaziladi. Qayd etish joiz, yurtdoshlarimiz orasida mazkur musobaqaga qiziqish yuqori boʻlib, bugungi kungacha tashkiliy qoʻmitaga 79 000 ta ariza kelib tushgan. Ularning 43 foizini ayollar tashkil etadi.

Дан официальный старт соревнованиям «Паралимпиады пяти инициатив»
Сегодня в Национальном Паралимпийском комитете был дан официальный старт массовым спортивным соревнованиям «Паралимпиады пяти инициатив», которые будут проводиться в махаллях среди людей с ограниченными возможностями. В мероприятии приняли участие руководители Министерства спорта, Национальных Олимпийского и Паралимпийского комитетов, Национального Агентства социальной защиты и Агентства по делам молодёжи.
В ходе церемонии официальные лица особо отметили, что по инициативе Президента страны создаются широкие возможности для занятий спортом для всех слоёв населения, в особенности для людей с ограниченными возможностями. Было подчеркнуто, что в этом направлении ведётся масштабная работа по всесторонней поддержке таких граждан.
Согласно плану, «Паралимпиада пяти инициатив» охватит 13 видов спорта. Интерес к соревнованиям оказался весьма высоким — на сегодняшний день в организационный комитет поступило 79 000 заявок, 43% из которых поданы женщинами.