Tokio-2020: O‘zbekiston delegatsiyasining bayroqdorlari maʼlum
Olimpiya o‘yinlarining tantanali ochilish marosimida mamlakatlar paradi ko‘pchilikning diqqat-markazida bo‘ladigan eng asosiy jarayonlardan biri. Unda ko‘pchilikning diqqat-eʼtibori qaysi atlet delegatsiya bayrog‘ini ko‘tarib chiqishiga qaratiladi. Mamnuniyat bilan Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlarining ochilish marosimida delegatsiyamiz bayroqdorlarini maʼlum qilamiz.
Marosimda afsonaviy gimnastikachimiz Oksana Chusovitina va bokschimiz Bobo-Usmon Baturov O‘zbekiston delegatsiyasining bayroqdorlari bo‘lishadi. Qayd etish joiz, Oksana Chusovitina yozgi Olimpiya o‘yinlarida bayroqdor bo‘lgan dastlabki ayol atletimiz sifatida tarixdan joy olmoqda.
Oksana Chusovitina Barselona-1992 Olimpiya o‘yinlari chempioni, uch karra jahon chempioni, Osiyo o‘yinlari g‘olibi, qatorasiga yettita yozgi Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etgan yer yuzidagi yagona ayol gimnastikachi sifatida Ginnesning rekordlari kitobiga kiritilgan. Demak, Tokiodagi ochilish marosimda o‘zining sakkizinchi Olimpiadasiga tayyorgarlik ko‘rayotgan, allaqachon dunyo gimnastikasi afsonasiga aylangan hamyurtimiz, O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sportchi, “O‘zbekiston iftixori” faxriy unvoni egasi Oksana Chusovitina mamlakatimiz sport delegatsiyasini hur diyorimiz bayrog‘ini sarbaland ko‘targan holda XXXII yozgi Olimpiya o‘yinlarining bosh arenasiga boshlab tushadi. Unga esa boks bo‘yicha Osiyo chempioni, Osiyo o‘yinlari g‘olibi, jahon chempionati sovrindori, “Kelajak bunyodkori” medali sohibi Bobo-Usmon Baturov hamrohlik qiladi.
Ochilish marosimining ssenariysiga ko‘ra, barcha davlatlardan 1 nafardan erkak va ayol sportchilar bayroqdor bo‘lib chiqishadi. Bu Xalqaro Olimpiya qo‘mitasi tomonidan targ‘ib qilinayotgan gender tenglik siyosatining amalda tatbiq etilishidir. Eslatib o‘tamiz, XXXII yozgi Olimpiya o‘yinlarining tantanali ochilish marosimi 23-iyul kuni Toshkent vaqti bilan soat 16:00 da Tokiodagi “Olimpiya” stadionida boshlanadi.

Tokyo-2020: the names of the flag bearers of the delegation of Uzbekistan are known
At the opening ceremony of the Olympic Games, one of the most important events is the parade of the participating countries, which will be the focus of attention of every spectator. Everyone is very interested in which athlete will carry the flag of the delegation. We are very happy to announce the names of the flag bearers of our delegation at the opening ceremony of the Tokyo 2020 Olympic Games.
At the ceremony, the flag bearers of the delegation of Uzbekistan will be the legendary representative of gymnastics Oksana Chusovitina and boxer Bobo-Usmon Baturov. It should be noted that Oksana Chusovitina will go down in the history of our country as the first woman who became the flag bearer of the delegation at the Summer Olympic Games.
Oksana Chusovitina — champion of the Olympic Games Barcelona-1992, three-time world champion, winner of the Asian Games. She entered the Guinness Book of Records as the only gymnast in the world who took part in the Summer Olympic Games 7 times in a row. At the opening ceremony of Tokyo 2020, Oksana Chusovitina, a representative of gymnastics, who is preparing for her eighth Olympics, a legend of world sports, an honored athlete of the Republic of Uzbekistan, the owner of the honorary title "Uzbekistan Iftikhori", will raise the flag of our country high and lead the delegation of Uzbekistan to the main arena of the XXXII Summer Olympic Games. She will be accompanied by the Asian boxing champion, winner of the Asian Games, World Championship medalist, winner of the Kelazhak Bunyodkori medal Bobo-Usmon Baturov.
According to the scenario, each country will be represented by 2 flag bearers (a man and a woman). This is a practical expression of the policy of gender equality, which is put forward by the International Olympic Committee. The opening ceremony of the XXXII Summer Olympic Games will begin on July 23 at 16: 00 Tashkent time at the Olympia Stadium in Tokyo.