Tokio-2020: O‘zbekiston delegatsiyasining bayroqdorlari maʼlum
Olimpiya o‘yinlarining tantanali ochilish marosimida mamlakatlar paradi ko‘pchilikning diqqat-markazida bo‘ladigan eng asosiy jarayonlardan biri. Unda ko‘pchilikning diqqat-eʼtibori qaysi atlet delegatsiya bayrog‘ini ko‘tarib chiqishiga qaratiladi. Mamnuniyat bilan Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlarining ochilish marosimida delegatsiyamiz bayroqdorlarini maʼlum qilamiz.
Marosimda afsonaviy gimnastikachimiz Oksana Chusovitina va bokschimiz Bobo-Usmon Baturov O‘zbekiston delegatsiyasining bayroqdorlari bo‘lishadi. Qayd etish joiz, Oksana Chusovitina yozgi Olimpiya o‘yinlarida bayroqdor bo‘lgan dastlabki ayol atletimiz sifatida tarixdan joy olmoqda.
Oksana Chusovitina Barselona-1992 Olimpiya o‘yinlari chempioni, uch karra jahon chempioni, Osiyo o‘yinlari g‘olibi, qatorasiga yettita yozgi Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etgan yer yuzidagi yagona ayol gimnastikachi sifatida Ginnesning rekordlari kitobiga kiritilgan. Demak, Tokiodagi ochilish marosimda o‘zining sakkizinchi Olimpiadasiga tayyorgarlik ko‘rayotgan, allaqachon dunyo gimnastikasi afsonasiga aylangan hamyurtimiz, O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sportchi, “O‘zbekiston iftixori” faxriy unvoni egasi Oksana Chusovitina mamlakatimiz sport delegatsiyasini hur diyorimiz bayrog‘ini sarbaland ko‘targan holda XXXII yozgi Olimpiya o‘yinlarining bosh arenasiga boshlab tushadi. Unga esa boks bo‘yicha Osiyo chempioni, Osiyo o‘yinlari g‘olibi, jahon chempionati sovrindori, “Kelajak bunyodkori” medali sohibi Bobo-Usmon Baturov hamrohlik qiladi.
Ochilish marosimining ssenariysiga ko‘ra, barcha davlatlardan 1 nafardan erkak va ayol sportchilar bayroqdor bo‘lib chiqishadi. Bu Xalqaro Olimpiya qo‘mitasi tomonidan targ‘ib qilinayotgan gender tenglik siyosatining amalda tatbiq etilishidir. Eslatib o‘tamiz, XXXII yozgi Olimpiya o‘yinlarining tantanali ochilish marosimi 23-iyul kuni Toshkent vaqti bilan soat 16:00 da Tokiodagi “Olimpiya” stadionida boshlanadi.

Токио-2020: известны имена знаменосцев делегации Узбекистана
На церемонии открытия Олимпийских игр, одно из важнейших событий является — парад стран-участников, которое будет в центре внимания каждого зрителя. Каждому очень интересно, какой спортсмен будет нести флаг делегации. Мы с большой радостью хотим объявить имена знаменосцев нашей делегации на церемонии открытия Олимпийских игр Токио-2020.
На церемонии знаменосцами делегации Узбекистана будут легендарная представительница спортивной гимнастики Оксана Чусовитина и боксёр Бобо-Усмон Батуров. Следует отметить, что Оксана Чусовитина войдёт в историю нашей страны в качестве первой женщины, которая стала знаменосцем делегации на летних Олимпийских играх.
Оксана Чусовитина — чемпионка Олимпийских игр Барселона-1992, трехкратная чемпионка мира, победительница Азиатских игр. Вошла в книгу Рекордов Гиннеса в качестве единственной гимнастки в мире, которая 7 раз подряд приняла участие на летних Олимпийских играх. На церемонии открытия Токио-2020, представительница спортивной гимнастики, которая готовится к своей восьмой Олимпиаде, легенда мирового спорта, заслуженная спортсменка Республики Узбекистан, обладательница почётного звания «Узбекистон ифтихори» Оксана Чусовитина высоко поднимет флаг нашей страны и проведёт делегацию Узбекистана к главной арене XXXII летних Олимпийских игр. Её будет сопровождать чемпион Азии по боксу, победитель Азиатских игр, призёр чемпионата мира, обладатель медали «Келажак бунёдкори» Бобо-Усмон Батуров.
Согласно сценарию, каждую страну будут представлять 2 знаменосца (мужчина и женщина). Это практическое выражение политики гендерного равенства, которая выдвигается Международным Олимпийским комитетом. Торжественная церемония открытия XXXII летних Олимпийских игр начнется 23 июля в 16:00 по Ташкентскому времени на стадионе «Олимпия» в Токио.