Tokio-2020: Delegatsiyamizga oid qiziqarli faktlar
Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlari O‘zbekiston delegatsiyasi uchun bir qator qiziqarli faktlar bilan tarixga kirmoqda. Misol uchun, ilk bor zamonaviy beshkurash sportida Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma oldik, bu Olimpiadada ayol sportchilarimiz soni har qachongidan ham ko‘p bo‘lmoqda. Eʼtiboringizga shu va boshqa qiziqarli faktlarni taqdim qilamiz:
- O‘zbekiston sportchilari 2020 yil Yaponiyaning Tokio shahrida o‘tkaziladigan XXXII yozgi Olimpiya o‘yinlariga sportning 17 turida jami 71 ta yo‘llanmani qo‘lga kiritdilar. Bu delegatsiyamiz tarixida sport turlari soni bo‘yicha rekord ko‘rsatkichdir;
- Prezidentimizning xotin-qizlar sportini rivojlantirishga qaratayotgan eʼtiborlari bilan Tokio-2020 Olimpiadasida litsenziya qo‘lga kiritgan ayol sportchilarimiz soni 30 taga yetdi. Bu Olimpiadalarda Mustaqil O‘zbekistonning ayollar sportida qayd etayotgan yana bir rekordi;
- Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlarida birinchi marotaba 3 nafar ayol dzyudochi bilan, shuningdek, aralash jamoaviy yo‘nalishda ishtirok etamiz. Bu yo‘nalishda dunyoda eng kuchli 12 jamoagina medallar uchun kurash olib boradi;
- Birinchi bor zamonaviy beshkurash sport turida Olimpiya o‘yinlari yo‘llanmasini qo‘lga kiritdik;
- Boks bo‘yicha musobaqalarda ilk marotaba 3 nafar qizimiz qatnashadi. Undagi umumiy yo‘llanmalarimiz esa 11 tani tashkil qilmoqda. Sportning ushbu turida butun dunyoda faqat 3 jamoagina shuncha bokschi bilan ishtirok etadi;
- Hamyurtimiz Oksana Chusovitinaning nomi dunyo sport gimnastikasi tarixi sahifalariga sakkizinchi bor Olimpiada o‘yinlarida ishtirok etgan birinchi sport gimnastika ustasi sifatida bitiladi.
- XXXII yozgi Olimpiya o‘yinlarida qilichbozlik sportida birinchi marotaba 3 ta yo‘llanma qo‘lga kiritildi;
- Og‘ir atletika bahslarida ilk bor 2 qizimiz Olimpiada yo‘llanmasiga sazovor bo‘ldi;
- Taekvondo bo‘yicha terma jamoamiz o‘z tarixida birinchi marta Olimpiya o‘yinlarida to‘liq tarkibda (2+2) ishtirok etadi;
- Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlarida Olga Zabelinskaya velosiped sportida ayollar o‘rtasida ishtirok etgan dastlabki o‘zbekistonlik sportchi bo‘lib tarixga kiradi;
- Svetlana Radzivil 4 ta Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etgan o‘zbekistonlik dastlabki yengil atletikachi nomiga sazovor bo‘ladi;
- Delegatsiyamizning eng yoshi katta sportchisi. Bu borada kimning ism-sharifini keltirib o‘tishimiz ayon. Afsonaviy Oksana Chusovitina (1975-yil 19-iyun) 46 yoshida sport gimnastikasi bo‘yicha Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etmoqda;
- Delegatsiyamizning eng kichik sportchisi: Zaynab Dayibekova hamda Sevara Safoyeva. Eʼtiborlisi, har ikki vakilimiz ham 2002-yil 19-noyabr sanasida tavallud topishgan. Zaynab Dayibekova bo‘lajak Olimpiadada qilichbozlikning sablya yo‘nalishida ishtirok etsa, Sevara Safoyeva badiiy gimnastikaning guruh mashqi dasturida yurtimiz sharafini himoya qiladi.

Tokyo-2020: interesting facts about the delegation of Uzbekistan
The Tokyo 2020 Olympics will go down in the history of Uzbekistan with some interesting facts and indicators. In particular, for the first time we managed to win a license in modern pentathlon, and also, the number of female participants who will defend the honor of our country has reached a record figure. Below you will get acquainted with these and other interesting facts:
Athletes of Uzbekistan at the XXXII Summer Olympic Games in Tokyo won 71 licenses in 17 sports. This is a record figure in the history of our country in sports.
Thanks to the attention paid by the President to the development of women's sports, the number of participants in Tokyo 2020 has reached 30. This is another record for Independent Uzbekistan, which will be set in Tokyo 2020.
For the first time, 3 judoka will take part in the Tokyo Olympics on behalf of Uzbekistan, and also, we have a chance to compete in the team-mixed direction. It should be noted that 12 of the strongest teams in the world will compete in this direction.
For the first time in history, we managed to win a license for the Olympic Games in modern pentathlon.
Our girls were awarded 3 boxing licenses for the first time. The total number of licenses won by our representatives in this sport is 11. At the XXXII Summer Olympic Games in Tokyo, only the national teams of three countries participate with the same number of athletes.
Oksana Chusovitina, a representative of the Uzbekistan national gymnastics team, will become the first gymnast in the history of world sports who took part in eight Summer Olympic Games.
For the XXXII Summer Olympic Games, for the first time in the history of the country, we won three fencing permits.
For the first time in the history of domestic sports, two of our girls were awarded licenses in weightlifting.
For the first time in its history, our taekwondo team will take part in the Olympic Games in full (2 + 2).
Olga Zabelinskaya will go down in history as the first Uzbek cyclist who took part in the Olympic Games.
Svetlana Radzivil will become the first Uzbek athlete in athletics to take part in the fourth Olympic Games in a row.
The most adult athlete of the delegation of Uzbekistan. This is the legendary Oksana Chusovitina (June 19, 1975), who will take part in Tokyo 2020 at the age of 46.
The youngest athletes of the delegation. Zainab Dayibekova and Sevara Safoeva. It is noteworthy that both girls were born on November 19, 2002. Dayibekova will defend the honor of Uzbekistan in fencing (sabre), and Sevar Safoeva in group exercises of rhythmic gymnastics.