Tokio-2020: Delegatsiyamizga oid qiziqarli faktlar
Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlari O‘zbekiston delegatsiyasi uchun bir qator qiziqarli faktlar bilan tarixga kirmoqda. Misol uchun, ilk bor zamonaviy beshkurash sportida Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma oldik, bu Olimpiadada ayol sportchilarimiz soni har qachongidan ham ko‘p bo‘lmoqda. Eʼtiboringizga shu va boshqa qiziqarli faktlarni taqdim qilamiz:
- O‘zbekiston sportchilari 2020 yil Yaponiyaning Tokio shahrida o‘tkaziladigan XXXII yozgi Olimpiya o‘yinlariga sportning 17 turida jami 71 ta yo‘llanmani qo‘lga kiritdilar. Bu delegatsiyamiz tarixida sport turlari soni bo‘yicha rekord ko‘rsatkichdir;
- Prezidentimizning xotin-qizlar sportini rivojlantirishga qaratayotgan eʼtiborlari bilan Tokio-2020 Olimpiadasida litsenziya qo‘lga kiritgan ayol sportchilarimiz soni 30 taga yetdi. Bu Olimpiadalarda Mustaqil O‘zbekistonning ayollar sportida qayd etayotgan yana bir rekordi;
- Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlarida birinchi marotaba 3 nafar ayol dzyudochi bilan, shuningdek, aralash jamoaviy yo‘nalishda ishtirok etamiz. Bu yo‘nalishda dunyoda eng kuchli 12 jamoagina medallar uchun kurash olib boradi;
- Birinchi bor zamonaviy beshkurash sport turida Olimpiya o‘yinlari yo‘llanmasini qo‘lga kiritdik;
- Boks bo‘yicha musobaqalarda ilk marotaba 3 nafar qizimiz qatnashadi. Undagi umumiy yo‘llanmalarimiz esa 11 tani tashkil qilmoqda. Sportning ushbu turida butun dunyoda faqat 3 jamoagina shuncha bokschi bilan ishtirok etadi;
- Hamyurtimiz Oksana Chusovitinaning nomi dunyo sport gimnastikasi tarixi sahifalariga sakkizinchi bor Olimpiada o‘yinlarida ishtirok etgan birinchi sport gimnastika ustasi sifatida bitiladi.
- XXXII yozgi Olimpiya o‘yinlarida qilichbozlik sportida birinchi marotaba 3 ta yo‘llanma qo‘lga kiritildi;
- Og‘ir atletika bahslarida ilk bor 2 qizimiz Olimpiada yo‘llanmasiga sazovor bo‘ldi;
- Taekvondo bo‘yicha terma jamoamiz o‘z tarixida birinchi marta Olimpiya o‘yinlarida to‘liq tarkibda (2+2) ishtirok etadi;
- Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlarida Olga Zabelinskaya velosiped sportida ayollar o‘rtasida ishtirok etgan dastlabki o‘zbekistonlik sportchi bo‘lib tarixga kiradi;
- Svetlana Radzivil 4 ta Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etgan o‘zbekistonlik dastlabki yengil atletikachi nomiga sazovor bo‘ladi;
- Delegatsiyamizning eng yoshi katta sportchisi. Bu borada kimning ism-sharifini keltirib o‘tishimiz ayon. Afsonaviy Oksana Chusovitina (1975-yil 19-iyun) 46 yoshida sport gimnastikasi bo‘yicha Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etmoqda;
- Delegatsiyamizning eng kichik sportchisi: Zaynab Dayibekova hamda Sevara Safoyeva. Eʼtiborlisi, har ikki vakilimiz ham 2002-yil 19-noyabr sanasida tavallud topishgan. Zaynab Dayibekova bo‘lajak Olimpiadada qilichbozlikning sablya yo‘nalishida ishtirok etsa, Sevara Safoyeva badiiy gimnastikaning guruh mashqi dasturida yurtimiz sharafini himoya qiladi.

Токио-2020: интересные факты о делегации Узбекистана
Олимпиада Токио-2020 войдёт в историю Узбекистана с некоторыми интересными фактами и показателями. В частности, впервые нам удалось завоевать лицензию по современному пятиборью, а также, количество женщин-участниц, которые будут защищать честь нашей страны, достигло рекордного показателя. Ниже вы ознакомитесь с этими и другими интересными фактами:
- Спортсмены Узбекистана на XXXII летние Олимпийские игры в Токио завоевали 71 лицензий по 17 видам спорта. Это является рекордным показателем в истории нашей страны по видам спорта.
- Благодаря уделяемому вниманию со стороны Президента в развитие женского спорта, количество участниц Токио-2020 достигло 30. Это ещё один рекорд для Независимого Узбекистана, который будет установлен в Токио-2020.
- Впервые на Токийской Олимпиаде от имени Узбекистана примут участие 3 дзюдоисток, а также, мы имеем шанс побороться в командном-микст направлении. Следует отметить, что в этом направлении будут выступать 12 самых сильных команд мира.
- Впервые в истории нам удалось завоевать лицензию на Олимпийские игры по современному пятиборью.
- Наши девушки впервые удостоились 3 лицензий по боксу. Общее количество завоеванных лицензий нашими представителями в этом виде спорта — 11. На XXXII летних Олимпийскик играх в Токио только сборные команды трех стран участвуют с таким же количеством спортсменов.
- Представительница сборной Узбекистана по спортивной гимнастике Оксана Чусовитина станет первой гимнасткой в истории мирового спорта, которая приняла участие в восьми летних Олимпийских играх.
- На XXXII летние Олимпийские игры впервые в истории страны мы завоевали три путёвки по фехтованию.
- Впервые в истории отечественного спорта двое наших девушек удостоились лицензий по тяжёлой атлетике.
- Наша сборная по таэквондо впервые в своей истории примет участие на Олимпийских играх в полном составе (2 + 2).
- Ольга Забелинская войдет в историю как первая узбекская велоспортсменка, принявшая участие на Олимпийских играх.
- Светлана Радзивил станет первой узбекской спортсменкой по лёгкой атлетике, которая примет участие в четвёртой Олимпиаде подряд.
- Самая взрослая спортсменка делегации Узбекистана. Это — легендарная Оксана Чусовитина (19 июня 1975 года), которая примет участие в Токио-2020 в возрасте 46 лет.
- Самые молодые спортсменки делегации. Зайнаб Дайибекова и Севара Сафоева. Примечательно, что обе девушки родились 19 ноября 2002 года. Дайибекова будет защищать честь Узбекистана по фехтованию (сабля), а Севара Сафоева в групповых упражнениях художественной гимнастики.