“Dukent”da litsenziat Paralimpiyachilarimiz taqdirlanishdi
Tokio-2020 Paralimpiya o‘yinlariga litsenziya qo‘lga kiritgan sportchilarni taqdirlash marosimi bugun Angrenda davom etdi. “Dukent” sport bazasida o‘tkazilgan tadbirda O‘zbekiston Milliy Paralimpiya qo‘mitasi raisi Muxtorxon Tashxodjayev va O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Ravshan Irmatov ishtirok etishdi.
Shu kuni para-yengil atletika hamda para-akademik eshkak eshish bo‘yicha Tokio-2020 Paralimpiadasiga litsenziya qo‘lga kiritgan terma jamoa sportchilariga 100 million, ularning trenerlariga 50 million so‘mdan bir martalik mukofot pul mukofotlarining sertifikatlari topshirildi.
Marosimda so‘z olgan Muxtorxon Tashxodjayev Paralimpiya o‘yinlari ostonasida turgan sportchi va trenerlarga o‘zining samimiy tilaklarini izhor qildi. Shuningdek, O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Ravshan Ermatov ham o‘z fikrlarini bildirib o‘tdi.
“Sizlarning mana shunday sabr va matonat bilan ko‘rsatayotgan natijalaringiz har qanday tahsinga sazovor. Albatta, oldimizda katta maqsadlar turibdi. Tokioda bo‘ladigan Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarida xalqimiz va Prezidentimiz sizlardan yuqori natijalar kutmoqda. Ishonamanki, sizlar, albatta, bu ishonchni oqlaysizlar va Mustaqilligimizning 30 yillik shodiyonasiga munosib sovg‘a bilan qaytasizlar. Barchangizga yana bir bor omad va zafarlar yor bo‘lsin”, – dedi Ravshan Irmatov.
Shundan so‘ng para-yengil atletika bo‘yicha terma jamoa aʼzolari – Sabina Suxanova, Asila Mirzayorova, Muhammad Rexsimov va Nurxon Qurbonova so‘zga chiqib, o‘zlariga nisbatan bildirilgan ushbu yuksak eʼtibor uchun Muhtaram Prezidentimizga chuqur minnatdorchilik bildirishdi hamda bu ishonchni Tokioda bo‘ladigan o‘yinlarda oqlashga vaʼda berishdi.

В «Дукенте» награждены наши пара-атлеты, завоевавшие лицензии
Сегодня в Ангрене состоялась церемония награждения пара-атлетов, завоевавших лицензию на Токийскую Паралимпиаду. Мероприятие прошло на базе «Дукент» и в нëм приняли участие председатель Национального Паралимпийского комитета Мухторхон Ташхаджаев и первый заместитель председателя НОК Узбекистана Равшан Ирматов.
Лицензиатам Токийской Паралимпиады по пара-лёгкой атлетике и пара-академической гребле были вручены сертификаты на 100 млн.сум, а их тренерам — на 50 млн.сум.
Выступавший на церемонии Мухторхон Ташхаджаев выразил свои тёплые пожелания пара-атлетам и тренерам, которые готовятся к старту Токио-2020. Также, и первый заместитель председателя Национального Олимпийского комитета Равшан Ирматов выразил своё мнение.
«Ваши результаты, которые достигаются за счёт терпения и мужества, достойны похвалы. Конечно, перед нами большие цели. На Олимпийских и Паралимпийских играх Токио-2020 наш народ и Президент ждёт от вас больших побед. Надеюсь, что вы обязательно оправдаете доверие и сделаете достойный подарок 30-летию Независимости нашей страны. Желаем вам удачи», — сказал Равшан Ирматов.
В ходе мероприятия также выступили представители сборной по пара-лёгкой атлетике — Сабина Суханова, Асила Мирзаëрова, Мухаммад Рехсимов и Нурхон Курбанова. Паралимпийцы выразили благодарность нашему Уважаемому Президенту за оказанное им внимание и заботу, пообещав что выступят достойно в Токио-2020.