Basketbolchilarimiz boʻlajak Olimpiya oʻyinlariga moʻgʻulistonlik mutaxassislar bilan hamkorlikda tayyorlanishi kutilmoqda
Bugun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida Moʻgʻulistonning mamlakatimizdagi Favqulodda va Muxtor elchisi Dadanxu Batbatar boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Mehmonlarni MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov hamda Sport vazirining oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov qarshi olishdi.
Moʻgʻuliston delegatsiyasi tarkibida ushbu mamlakat milliy basketbol assotsiatsiyasi prezidenti Tulga Suxbatar ham boʻlib, u 3x3 basketbol boʻyicha mutaxassis hisoblanadi. Uning boshchiligida Moʻgʻuliston jamoasi dunyo reytingida TOP oʻntalikda, qitʼamizda esa kuchli uchlikka kirgan. Janob Suxbatar sportchilarimizning jismoniy holatiga yuqori baho berib, basketbolchilarimiz bilan aynan mazkur yoʻnalishda Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlariga yoʻllanma olishi mumkinligini taʼkidladi.
Samimiy ruhda oʻtgan suhbat davomida har ikki mamlakat federatsiyalari oʻrtasida hamkorlikni yoʻlga qoʻyish, mutaxassislarning tajriba almashishlari uchun seminarlar oʻtkazish kabi mavzularda fikr almashildi.

Обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества с Ассоциацией баскетбола Монголии
Сегодня НОК нашей страны посетила делегация во главе с чрезвычайным и полномочным послом Монголии в Узбекистане Даданху Батбаатаром. Почётных гостей встретили заместитель Министра спорта Шахрулло Махмудов и Генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов. В ходе визита состоялась встреча, в которой также принял участие глава Национальной ассоциации баскетбола Монголии (MNBA) Тулга Сухбатар. В рамках беседы обсуждались вопросы совместной подготовки к летним Олимпийским играм Лос-Анджелес-2028 по баскетболу 3х3.
Официальные лица посольства Монголии в Узбекистане отметили, что заинтересованы в поддержке взаимного сотрудничества. Кроме того, Ойбек Омилович подчеркнул, что команда баскетбола 3х3 Монголии является одной из ведущих дружин нашего континента и входит в 10-ку лучших коллективов мира и сообщил, что эта инициатива будет согласована с ответственными лицами Федерации баскетбола Узбекистана.
Помимо этого зарубежные специалисты отметили, что с физическими данными узбекских баскетболистов и благоприятными условиями, созданными атлетам для тренировок, наши соотечественники смогут достойно подготовиться к участию в ОИ Лос-Анджелес-2028. В свою очередь, для этого Монгольская сторона приложит максимум усилий.