Bugun MOQ rahbariyati Xalqaro qilichbozlik federatsiyasi (FIE) va Oʻzbekiston qilichbozlik federatsiyasi bosh kotibi Gulnora Saidova bilan uchrashuv oʻtkazdi. Unda 14-16-fevral kunlari Toshkent shahrida oʻtadigan rapira yoʻnalishi boʻyicha yoshlar oʻrtasidagi Jahon kubogiga olib borilayotgan tayyorgarlik, xalqaro tashkilot bilan hamkorlikning yangi bosqichlari va yurtimizda ushbu sportni yanada rivojlantirishga oid masalalar muhomaka qilindi.
Bugungi kungi kelib, boʻlajak musobaqada qatnashish uchun 15 davlatdan 69 nafar sportchi roʻyxatdan oʻtkazilgan. Suhbatda terma jamoalar va FIE vakillari uchun qulay sharoitlar yaratish, turnirni yuqori saviyada oʻtkazish boʻyicha qator masalalar koʻrib chiqildi.
Shuningdek, uchrashuvda 2027-yil poytaxtimizda oʻtkaziladigan kattalar oʻrtasidagi jahon chempionatiga tayyorgarlik, FIE bilan yangi loyihalarni yoʻlga qoʻyish borasidagi rejalar ham muhokama qilindi.

Руководство НОК обсудило перспективные планы с Генеральным секретарем Международной федерации фехтования
Сегодня руководители НОК провели встречу с Генеральным секретарем Международной федерации фехтования (FIЕ) и Федерации фехтования Узбекистана Гульнарой Саидовой. В ходе встречи была обсуждена подготовка к этапу молодежного Кубка мира по фехтованию на рапирах, который пройдет 14-16 февраля в г.Ташкент, а также рассмотрены вопросы дальнейшего сотрудничества и развития этого вида спорта в нашей стране.
К настоящему времени для участия в Кубке мира зарегистрированы 69 спортсменов из 15 стран. Во время беседы были затронуты такие важные вопросы, как создание необходимых условий для сборных команд и представителей FEI и организация соревнования на высшем уровне.
Также, в ходе встречи обсуждалась подготовка к чемпионату мира среди взрослых, который пройдёт в 2027 году в Ташкенте и реализация новых проектов совместно с FIE.