OOK Bosh direktori va World Aquatics prezidenti Husayn Al Musallam bilan hamkorlikning yangi bosqichlari muhokama qilindi
Osiyo Olimpiya kengashi (OOK) Bosh direktori, Butunjahon suzish federatsiyasi (World Aquatics) prezidenti Husayn Al Musallam yurtimizda rasmiy tashrif bilan mehmon boʻldi. Martabali mehmonni Oʻzbekiston Respublikasi Sport vaziri Adham Ikramov, OOK vitse-prezidenti, MOQ raisining birinchi oʻrinbosari Otabek Umarov va Qoʻmita Bosh kotibi Oybek Kasimov qarshi olishdi. Janob Musallam safari davomida Samarqand va Toshkent shaharlarida boʻlib, qadimiy joylarni ziyorat qilish bilan birga mamlakatimizda suv sporti turlarini rivojlantirish masalalarini muhokama qildi.
Mamlakat suzish federatsiyasi raisi Qudrattilla Rafikov bilan oʻtgan yigʻilishda bir qator istiqbolli loyihalar koʻrib chiqildi. Qudratilla Mirsagatovich yangi shakllantirilgan federatsiya jamoasi oʻz oldiga ulkan maqsadlar qoʻygani, xususan, suv sporti turlarini mamlakatimiz boʻylab yanada ommalashtirish, hududlardagi moddiy-texnik bazani kuchaytirish ustuvor rejalardan ekani haqida gapirib oʻtdi. Qolaversa, Q.Rafikov Respublikamizning koʻplab viloyatlarida zamonaviy, xalqaro standartlar asosida yangi suzish havzalari qurilgani haqida maʼlumot berdi.
Oʻz oʻrnida, rasmiylar davlatimiz rahbarining qoʻllab-quvvatlashi bilan suv sporti turlarining rivoji yangi bosqichga chiqishini bildirishdi. Janob Musallam yurtimizda sportga boʻlgan eʼtibor yil sayin ortib borayotganidan xabardor ekani, bu jihat har qanday xalqaro tashkilot rahbarlarini hamkorlikda ishlashga undashini alohida taʼkidladi.
Samimiy ruhda oʻtgan suhbat davomida poytaxtimizda qad rostlayotgan Olimpiya shaharchasidagi suv sportiga ixtisoslashtirilgan obyektni eng zamonaviy inventarlar bilan jihozlash, unda xalqaro musobaqalar oʻtkazish, mahalliy mutaxassislarning malakasini oshirish kabi mavzularda fikr almashildi.

Обсуждены новые этапы сотрудничества с Генеральным директором ОСА и президентом World Aquatics Хусейном Аль Мусалламом
Генеральный директор Олимпийского совета Азии (ОСА), президент Всемирной федерации плавания (World Aquatics) Хусейн Аль Мусаллам посетил нашу страну с официальным визитом. Почётного гостя встретили Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, вице-президент ОСА, первый заместитель председателя НОК Отабек Умаров и Генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов. В ходе визита г-н Мусаллам побывал в Самарканде и Ташкенте. Во время рабочей поездки были обсуждены вопросы развития водных видов спорта в нашей стране.
На прошедшем совещании с председателем Федерации плавания Узбекистана Кудраттиллой Рафиковым был рассмотрен ряд перспективных проектов. Кудратилла Мирсагатович отметил, что вновь сформированная команда Федерации ставит перед собой амбициозные цели, в частности, повышение популярности водных видов спорта по всей республике, укрепление материально-технической базы в регионах. Кроме того, К.Рафиков проинформировал, что во многих уголках нашей республики построены новые современные бассейны, отвечающие международным стандартам.
В свою очередь, официальные лица подчеркнули, что при поддержке главы нашего государства развитие водных видов спорта выйдет на новый уровень. Г-н Мусаллам особо отметил, что внимание к спорту в нашей стране с каждым годом заметно возрастает. А этот аспект, в свою очередь, побуждает руководителей многих Международных организаций к совместной работе.
Также в ходе беседы состоялся обмен мнениями по таким темам, как оснащение строящегося в Олимпийском городке столицы объекта по водным видам спорта самым современным инвентарём, проведение на нём международных соревнований, повышение квалификации местных специалистов.