Olimpiadalarda oʻzbek polvonlariga magʻlub boʻlgan mashhurlar
Olimpiya oʻyinlarida atletlarimiz shohsupaga koʻtarilish uchun dunyoning koʻplab nomdor sportchilarini magʻlubiyatga uchratishgan. Bugun bir qiziq fakt bilan boʻlishmoqchimiz. Bu Olimpiadalarda medallarga asosiy daʼvogar sanalgan, biroq har gal oʻzbek oʻgʻlonlariga magʻlub boʻlgan taniqli nom haqida boʻladi.
Nikoloz Sherazadishvili dzyudo olamida katta shuhratga ega sportchi hisoblanadi. Ispaniyalik ikki karra jahon chempioni har bir musobaqada medallarga asosiy daʼvogarlardan sanalsada, lekin hech bir Olimpiadada uning omadi kelmaydi. Tokioda ham, Parijda ham uni medallardan mosuvo boʻlishiga oʻzbek polvonlari sababchi.
Tokio-2020 yozgi Olimpiya oʻyinlari. -90 kg vazn toifasida chorak finalda imkoniyatni boy bergan Davlat Bobonov va Niko bronza medali uchun oʻtish bosqichida oʻzaro toʻqnash kelishdi. Ungacha Sherazadishvili uch bor Bobonovdan ustun kelgani uchun koʻpchilik oʻsha qarama-qarshilikda ispaniyalik sportchining imkoniyatlarini yuqori baholadi. Biroq yakun umuman boshqacha boʻldi. Davlat bir necha hafta oldin jahon chempionati finalidagi va undan avvalgi magʻlubiyatlari uchun munosib revansh oldi hamda uzoq kutilgan Olimpiada medali sari muhim qadam tashladi. Shu bilan Sherazadishvili -90 kg vazn toifasida qaytib koʻrinish bermadi.
Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari. Qahramonimiz bu gal -100 kg vazn toifasida Olimpiada medali uchun jiddiy bel bogʻlab keldi. Biroq yana chorak finalda yengildi. Bronza medali uchun oʻtish bosqichi esa yaponiyalik amaldagi Olimpiada chempioni Aaron Volfni magʻlubiyatga uchratgach, unda shohsupaga koʻtarilish uchun umid paydo boʻldi. Biroq bu umidni endi Muzaffarbek Toʻraboyev soʻndirdi. Yarim finalda imkoniyatni boy bergan Toʻraboyev bronza medali uchun bellashuvda Sherazadishvilidan ustun kelib, taniqli ispan polvoni bu gal ham medalsiz qolishiga sababchi boʻldi.
Bunday misollarni koʻplab keltirish mumkin. Keyinchalik bu kabi qiziqarli holatlar haqida yana toʻxtalib oʻtamiz.

Испанский дзюдоист 2 раза остался без Олимпийской медали из-за узбекских единоборцев
Узбекские атлеты, чтобы подняться на пьедестал почёта Олимпийских игр, одолевают многих именитых спортсменов со всего мира. Сегодня мы хотим поделиться с вами с одним из интересных фактов. Речь пойдёт о фаворите каждых состязаний, который считался главным претендентом на Олимпийские медали, но каждый раз уступал узбекским единоборцам.
И этот именитый испанский спортсмен - Николоз Шеразадишвили, который является одним из ярких звёзд в мире дзюдо. Хотя будучи двукратным чемпионом мира он считается одним из главных претендентов на медали в каждых соревнованиях, ему не везёт ни на одной Олимпиаде. И в Токио, и в Париже его с медального пути сбили отечественные дзюдоисты.
Летние Олимпийские игры Токио-2020. Давлат Бобонов и Николоз, уступившие в четвертьфиналах в весовой категории до 90 кг, столкнулись друг с другом на утешительном этапе. Поскольку до этого Шеразадишвили трижды превосходил Бобонова, многие высоко оценивали возможности испанского единоборца и в данном противостоянии. Однако исход встречи был совсем другим. Давлат взял достойный реванш за финал чемпионата мира и предыдущие поражения, тем самым сделал важный шаг к долгожданной Олимпийской медали. Затем Шеразадишвили не вернулся в весовую категорию до 90 кг.
Летние Олимпийские игры Париж-2024. На этот раз испанец пришёл на французские Игры с серьёзными намерениями, чтобы вернуться на свою Родину с Олимпийской медалью в весовой категории до 100 кг. Однако опять потерпел поражение и снова в четвертьфинале. В утешительном этапе к бронзовой награде, когда испанец победил действующего Олимпийского чемпиона японца Аарона Вольфа, вселил надежду подняться на пьедестал почёта. Но вскоре эту надежду погас Музаффарбек Турабоев. В борьбе за бронзовую медаль удача была на стороне узбекского дзюдоиста, а именитый испанский единоборец и на этот раз остался без Олимпийской награды.