Sport vazirligi va MOQ mutasaddilari federatsiya hamda assotsiatsiyalarning yangi Olimpiya sikli uchun rejalari bilan tanishishda davom etadi. Bugun Oʻzbekiston regbi federatsiyasining bu boradagi rejalari koʻrib chiqildi.
Rasmiylar oʻrganish ishlari davomida jamoaviy sport turlariga alohida ahamiyat qaratishmoqda. Bugun ham terma jamoalarning moddiy texnik bazasini yaxshilash, xorijlik mutaxassislarni jalb etish, seleksiya ishlariga ahamiyat qaratish orqali natijadorlikni oshirish muhim yoʻnalish sifatida belgilab olindi. Xususan, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati raisining birinchi oʻrinbosari, mamlakat regbi federatsiyasi raisi Sodiq Safoyev Toshkent viloyati yoki poytaxtimiz hududida terma jamoa yigʻinlari uchun muqim bazani belgilab olish taklifini ilgari surdi.
Suhbatda federatsiya mutasaddilari regbi-7 boʻyicha Oʻzbekiston ayollar terma jamoasining Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlariga yoʻllanma olish imkoniyatlarini yuqori baholashdi. Taqdimotda buning uchun tuzib chiqilgan reja haqida batafsil maʼlumot berildi. Xususan, uzluksiz oʻquv-mashgʻulot yigʻinlarini tashkil etish, terma jamoaning xalqaro musobaqalardagi ishtirokini taʼminlash, farmakologiya yoʻnalishiga eʼtibor qaratish muhim jihatlardan sanaladi.
Yigʻilish davomida federatsiya mutasaddilarining mavzu yuzasidan fikrlari oʻrganilib, Oʻzbekiston delegatsiyasini boʻlajak Olimpiya oʻyinlariga puxta tayyorlash boʻyicha ishlab chiqiladigan Prezident qarori loyihasi uchun takliflar belgilab olindi.

27 Декабря 2024 1252
Лос-Анджелес-2028: Женская сборная Узбекистана по регби-7 имеет неплохие шансы завоевать лицензию на ОИ
Официальные лица Министерства спорта и НОК продолжают рассматривать перспективные планы спортивных федераций и ассоциаций на новый Олимпийский цикл. Сегодня были обсуждены планы подготовки Федерации регби Узбекистана.
Следует отметить, что руководители во время исследований уделяют особое внимание командным видам спорта. Сегодня во время встречи для повышения показателей были обозначены приоритетными такие важные аспекты, как улучшение материально-технической базы сборных команд, привлечение зарубежных тренеров, а также, уделение внимания селекционной работе. В частности, первый заместитель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель Федерации регби страны Содик Сафоев выдвинул предложение по определению постоянной базы для проведения учебно-тренировочных сборов на территории столицы или Ташкентской области.
Во время беседы специалисты Федерации отметили, что женская сборная Узбекистана по регби-7 имеет неплохие шансы завоевать лицензию на летние Олимпийские игры Лос-Анджелес-2028. В презентации была дана подробная информация о составленном плане. В частности, сюда входит организация регулярных учебно-тренировочных сборов, обеспечение участия национальной сборной в международных соревнованиях, а также, направление фармакологии.
В ходе собрания были приняты во внимание мнения представителей Федерации по теме и определены предложения к разрабатываемому проекту Постановления Президента о подготовке делегации Узбекистана к предстоящим главным стартам четырёхлетия.