Roman Isayevich Itskov 1938-yil 23-avgust kuni Ukrainada tug‘ilgan. Keyinchalik O‘zbekistonga ko‘chib kelgan. Jismoniy tarbiya davlat institutini tamomlagach ushbu dargohda uzoq yillar turli lavozimlarda, keyinchalik O‘zSSR Sport qo‘mitasida Olimpiya va Ommaviy sport turlarini targ‘ib qilish bo‘limi boshlig‘i, 1997-yildan 2013-yilgacha O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi tizimida Olimpiya harakatini targ‘ib qilish va sport federatsiyalari bilan o‘zaro aloqalarni yo‘lga qo‘yishda samarali mehnat qilib kelgan.
2013-2015-yillar MOQ raisi maslahatchisi lavozimida ishlagan. O‘zbekiston sport delegatsiyasining tarkibida Osiyo va Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etgan. Ko‘p yillar davomida o‘zbek sportining rivoji yo‘lida o‘z hissasini qo‘shgan.
Ko‘rsatgan xizmatlari evaziga davlatimiz tomonidan O‘zbekiston Respublikasi faxriy yorlig‘i va 2-darajali “Sog‘lom avlod uchun” ordeni bilan taqdirlangan.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi, O‘zbekiston sport faxriylari kengashi Roman Itskovning vafoti munosabati bilan murhumning yaqinlariga hamdardlik bildirib, ularga sabr tilab qoladi.

Выражаем соболезнование родным и близким Романа (Ремы) Ицкова
Один из выдающихся деятелей спорта Узбекистана, оказывавший вклад в развитии Олимпийского движения в стране Роман Ицков покинул этот мир.
Ицков Роман Исаевич родился 23 августа 1938 года в Украине. Спустя некоторое время переехал в Ташкент. Окончив Государственный институт физической культуры, в этом же учебном заведении проработал долгое время. Затем, успешно продолжал свою деятельность в ГосКомСпорте УзССР в качестве управляющего отделом пропаганды Олимпийских и Массовых видов спорта. В 1997-2013 годах он работал в системе Национального Олимпийского комитета Узбекистана над продвижением Олимпийского движения и поддерживал связь со спортивными федерациями.
С 2013 по 2015 год занимал пост советника председателя НОК. В составе делегации Узбекистана принимал участие на Азиатских и Олимпийских играх, а также, оказывал достойный вклад в развитие узбекского спорта.
За свои заслуги награждён почётной грамотой Республики Узбекистан и орденом «Соглом авлод учун» (2 степень).
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана, Совет ветеранов спорта Узбекистана выражает глубокое соболезнование родным и близким Романа Ицкова, желает им терпения и стойкости духа.