Roman Isayevich Itskov 1938-yil 23-avgust kuni Ukrainada tug‘ilgan. Keyinchalik O‘zbekistonga ko‘chib kelgan. Jismoniy tarbiya davlat institutini tamomlagach ushbu dargohda uzoq yillar turli lavozimlarda, keyinchalik O‘zSSR Sport qo‘mitasida Olimpiya va Ommaviy sport turlarini targ‘ib qilish bo‘limi boshlig‘i, 1997-yildan 2013-yilgacha O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi tizimida Olimpiya harakatini targ‘ib qilish va sport federatsiyalari bilan o‘zaro aloqalarni yo‘lga qo‘yishda samarali mehnat qilib kelgan.
2013-2015-yillar MOQ raisi maslahatchisi lavozimida ishlagan. O‘zbekiston sport delegatsiyasining tarkibida Osiyo va Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etgan. Ko‘p yillar davomida o‘zbek sportining rivoji yo‘lida o‘z hissasini qo‘shgan.
Ko‘rsatgan xizmatlari evaziga davlatimiz tomonidan O‘zbekiston Respublikasi faxriy yorlig‘i va 2-darajali “Sog‘lom avlod uchun” ordeni bilan taqdirlangan.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi, O‘zbekiston sport faxriylari kengashi Roman Itskovning vafoti munosabati bilan murhumning yaqinlariga hamdardlik bildirib, ularga sabr tilab qoladi.

We express our condolences to the family and friends of Roman (Rema) Itskov
One of the outstanding sports figures of Uzbekistan, who contributed to the development of the Olympic movement in the country, Roman Itskov, has left this world.
Roman Isayevich Itskov was born on August 23, 1938 in Ukraine. After some time, he moved to Tashkent. After graduating from the State Institute of Physical Culture, he worked at the same educational institution for a long time. Then, he successfully continued his activities in the State Sports Committee of the UZSSR as the manager of the department of propaganda of Olympic and Mass sports. In 1997-2013, he worked in the system of the National Olympic Committee of Uzbekistan on the promotion of the Olympic Movement and maintained contact with sports federations.
From 2013 to 2015, he served as an adviser to the Chairman of the NOC. As part of the delegation of Uzbekistan, he participated in the Asian and Olympic Games, and also made a worthy contribution to the development of Uzbek sports.
For his services, he was awarded the Certificate of Honor of the Republic of Uzbekistan and the order "Soglom Avlod Uchun" (2nd degree).
The National Olympic Committee of Uzbekistan, the Council of Sports Veterans of Uzbekistan expresses its deep condolences to the relatives and friends of Roman Itskov, wishes them patience and fortitude.