Jahon chempionatlarida shohsupaga koʻtarilgan yosh atletlarimiz taqdirlanishdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 7-apreldagi “Maʼmuriy islohotlar doirasida yoshlar siyosati va sport sohasida davlat boshqaruvini samarali tashkil qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 114-son Qaroriga binoan har yili Olimpiya va Paralimpiya sport turlari boʻyicha oʻsmirlar, yoshlar va kattalar oʻrtasidagi jahon chempionatlarida sovrindor boʻlgan sportchilar hamda ularni tayyorlagan murabbiylar bir martalik pul mukofotlari bilan taqdirlanishadi. Bugun poytaxtimizdagi Olimpiya va Paralimpiya shon-shuhrati muzeyida dunyo birinchiliklarida shohsupaga koʻtarilgan yosh atletlarimiz va ularning trenerlariga pul mukofotlari topshirildi.
Tadbirda Oʻzbekiston Respubilkasi Sport vazirining oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov, yosh sportchilarimiz hamda ularning ustozlari ishtirok etishdi. Marosim avvalida soʻz olgan rasmiylar oʻzbek sportining kelajagi boʻlgan yoshlarimizni erishgan muvaffaqiyatlari bilan qutlab, ularga kattalar oʻrtasidagi dunyo birinchiliklari va Olimpiya oʻyinlarida ham shohsupaga koʻtarilishlarini tilashdi.
Shundan soʻng jahon chempionatlarida shohsupaga koʻtarilgan 45 nafar sportchi va ularning murabbiylariga pul mukofotlarining sertifikatlari taqdim etildi. Prezident qaroriga muvofiq, oltin, kumush va bronza medali sohiblari mos ravishda 3500, 1750 va 875, ularni tayyorlagan trenerlar esa 2000, 1000 va 500 AQSh dollari miqdorida taqdirlanishdi.

20 Декабря 2024 1178
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 7 апреля 2023 года №114 "О мерах по эффективной организации государственного управления в сфере молодежной политики и спорта в рамках административных реформ" ежегодно вручаются разовые денежные призы спортсменам, занявшим призовые места на чемпионатах мира среди юниоров, молодежи и взрослых по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта, а также, их наставникам. Сегодня в столичном музее "Олимпийской и паралимпийской славы" были награждены наши юные спортсмены и их тренеры, которые в этом году достойно защитили честь страны на чемпионатах мира и заняли призовые места.
В мероприятии приняли участие заместитель Министра спорта Республики Узбекистан Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов, председатель Совета ветеранов спорта Баходир Махситов, молодые атлеты и их наставники. Выступая в начале церемонии, официальные лица поздравили спортсменов, которые являются будущим узбекского спорта и пожелали им завоевать такие же успехи на чемпионатах мира среди взрослых и Олимпийских играх.
После этого 45 юным спортсменам поднявшимся на пьедестал почета на чемпионатах мира, а также, их тренерам, были вручены сертификаты денежных призов. Согласно Постановлению Президента золотые, серебряные и бронзовые призеры награждены по 3500, 1750 и 875 долларов США соответственно, а тренеры, которые их подготовили, - по 2000, 1000 и 500 долларов США.