Kamonchilarimizning nishonida Los-Anjeles-2028 litsenziyalari
MOQ rahbariyati kunning ikkinchi yarmida poytaxtimizdagi Respublika Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markaziga tashrif buyurdi. Mutasaddilar bu yerda joylashgan Oʻzbekiston kamondan otish federatsiyasining bazasida boʻlib, terma jamoamizning yangi Olimpiya sikliga tayyorgarlik rejasi bilan tanishdi.
Federatsiya masʼullari oʻz taqdimotlarida soʻnggi yillarda kamondan otish sportini rivojlantirish yoʻlida amalga oshirilgan ishlar xususida toʻxtalib oʻtishdi. Xususan, Sport vazirligi, MOQ va Milliy gvardiya qoʻmondonligining yordami bilan ushbu sport ommaviyligi yoshlarimiz orasida sezilarli darajada oshgani, hududlarda kamondan otish bilan shugʻullanuvchilar soni ortib borayotgani haqida maʼlumot berishdi. Shubhasiz, bunday oʻsish yangi Olimpiya siklidagi asosiy yoʻnalishlardan biri – seleksiya ishlarida juda muhim hisoblanadi.
MOQ rasmiylari taqdimot haqida xulosa bildirishar ekan, terma jamoaga xorijiy mutaxassislarni jalb etish, ushbu sport rivojlangan terma jamoalar bilan oʻquv-mashgʻulot yigʻinlarini koʻproq tashkil etish kabi tavsiyalarni berib oʻtishdi.
Qayd etish joiz, kamonchilarimiz Parij-2024 Olimpiadasida debyut qilishdi. Kelgusida ular jamoaviy yoʻnalishda ham Olimpiada litsenziyalarini qoʻlga kiritishni maqsad qilishgan.
Kun yakunida Prezident qarori loyihasi uchun velosport va kamondan otish kabi murakkab texnik sport turlarini yanada rivojlantirish boʻyicha takliflar belgilab olindi.

Обсуждены планы подготовки Федерации стрельбы из лука к новому Олимпийскому циклу
Руководство НОК во второй половине дня нанесли визит в Республиканский Центр подготовки к Олимпийским и Паралимпийским видам спорта (РЦПОПВС). Во время визита официальные лица посетили базу Федерации стрельбы из лука Узбекистана и ознакомились с планом подготовки нашей сборной к новому Олимпийскому циклу.
В своей презентации представители Федерации отметили работу, проделанную для развития стрельбы из лука за последние годы. В частности, при поддержке Министерства спорта, НОК и командования Национальной гвардии, популярность этого вида спорта среди молодежи страны значительно возросла, а количество людей, занимающихся стрельбой из лука в регионах, увеличивается. Разумеется такие изменения играют важную роль в селекционной работе, которая является одной из главных направлений в новом Олимпийском цикле.
Подводя итоги о презентации, руководителями НОК были даны такие рекомендации, как привлечение в сборную зарубежных специалистов, организация международных учебно-тренировочных сборов с командами, которые имеют хороший опыт в этом виде спорта.
Стоит отметить, что наши лучники дебютировали на летних Олимпийских играх Париж-2024. В дальнейшем атлеты нацелены на завоевание Олимпийских лицензий и в командном направлении.
В конце дня были определены предложения для проекта Постановления Президента по дальнейшему развитию таких сложных технических видов спорта, как велоспорт и стрельба из лука.