E’tibor markazida dzyudo va tennis federatsiyalarining rejalari
Federatsiya va assotsiatsiyalarning yangi Olimpiya davriga tayyorgarlik rejalari taqdimoti davom etadi. Navbatdagi manzil O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi bo‘ldi.
Mutasaddilar dastavval dzyudo sportining istiqbolli rejalari bilan tanishishdi. Taqdimotni federatsiya raisi Azizjon Kamilov o‘tkazdi. Bunda ushbu sportning ommaviyligini oshirishdan tortib, asosiy jamoaga nomzod polvonlarni saralab olish metodikasi, poytaxtimizda muntazam “Katta dubulg‘a” kabi nufuzli musobaqalarni o‘tkazish, terma jamoalarga yanada ko‘proq xorijlik kuchli mutaxassislarni jalb qilish kabi mavzular batafsil ko‘rib chiqildi. Shuningdek, har bir vazn toifasida ichki raqobatni yanada kuchaytirish, bir xil saviyaga ega tarkiblarni shakllantirish kabi takliflar ilgari surildi.
Shundan so‘ng rasmiylar O‘zbekiston tennis federatsiyaga tashrif buyurishdi. Qayd etish joiz, so‘nggi Olimpiya o‘yinlarida ushbu sport turida delegatsiyamiz litsenziya qo‘lga kirita olmadi. Suhbat davomida terma jamoada avlodlar almashinuvi sabab shunday holat yuzaga kelgani ta’kidlandi. Hozirda bir qator iste’dodli raketka ustalari yetishib chiqayotgani, ular jahon reytingida yuqori pog‘onalarga ko‘tarilayotgani qo‘shimcha qilindi.
O‘rganish ishlari davomida rasmiylar har ikki federatsiyaning moddiy-texnik bazasini ko‘zdan kechirishdi. Yakunda terma jamoalarni zamonaviy inventarlar bilan ta’minlash bo‘yicha mutaxassislardan fikrlar olindi va tayyorlanadigan Prezident qarori loyihasiga taklif kiritilishi bildirildi.

В центре внимания планы Федераций дзюдо и тенниса
Презентация планов Федераций и Ассоциаций по подготовке к новому Олимпийскому циклу продолжается. Очередной локацией стала Федерация дзюдо Узбекистана.
Официальные лица сначала ознакомились с перспективными планами развития спорта дзюдо. Презентацию провёл председатель Федерации Азизжон Камилов. Были подробно рассмотрены такие темы, как повышение популярности этого вида спорта, методика отбора кандидатов в основную сборную, проведение в нашей столице таких престижных соревнований, как организуемый в нашей стране на постоянной основе “Большой шлем”, привлечение в команды ещё большего числа сильных зарубежных специалистов. Были также выдвинуты такие предложения, как дальнейшее усиление внутренней конкуренции в каждой весовой категории, формирование отрядов с одинаковым уровнем составов.
Затем специалисты посетили Федерацию тенниса Узбекистана. Стоит отметить, что отечественная делегация не смогла завоевать лицензию в этом виде спорта для участия в ОИ Париж-2024. В ходе беседы было отмечено, что причиной этому является смена поколений в сборной. Добавлено, что на сегодняшний день воспитывается ряд талантливых мастеров большой ракетки, которые улучшают свои позиции в мировом рейтинге.
В ходе исследования официальные лица осмотрели материально-техническую базу обеих Федераций. В заключение были получены отзывы специалистов по обеспечению сборных современным инвентарём, было заявлено, что будет внесено предложение в подготавливаемый проект Постановления Президента.