Toshkentda ilk bor FIE Kongressi oʻtkazilmoqda
Bugun Toshkentda Xalqaro qilichbozlik federatsiyasi (FIE)ning navbatdagi Kongressi oʻz ishini boshladi. Biroz avval mamlakatimizda birinchi marotaba oʻtkazilayotgan mazkur tadbirning rasmiy ochilish qismi tashkil etildi. Unda Sport vaziri Adham Ikramov, Osiyo Olimpiya kengashi vitse-prezidenti, MOQ raisining birinchi oʻrinbosari Otabek Umarov, Qoʻmita Bosh kotibi Oybek Kasimov, FIE rahbariyati va Oʻzbekiston qilichbozlik federatsiyasi mutasaddilari ishtirok etishdi.
Tadbirda soʻz olgan rasmiylarimiz mamlakatimizda hurmatli Prezidentimiz, Oʻzbekiston MOQ raisi Shavkat Mirziyoyev boshchiligida sport sohasida ulkan islohotlar amalga oshirilayotgani, buning natijasida qilichbozlik sporti mamlakatimiz yoshlari orasida eng ommaviy sport turlaridan biriga aylanayotgani, Osiyo va jahon chempionlari yetishib chiqayotgani haqida taʼkidlab oʻtishdi. Shuningdek, FIE bilan yaqin hamkorlik kelgusida ham davom ettirilishini bildirdilar.
FIE yurtimizda qilichbozlik sportini rivojlantirishdagi xizmatlari uchun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasini maxsus sovrin bilan mukofotladi. Uni Qoʻmita Bosh kotibi Oybek Kasimov qabul qilib oldi.

Впервые в Ташкенте проводится Конгресс FIE
Сегодня в Ташкенте начал свою работу очередной Конгресс Международной федерации фехтования (FIE). Немного ранее было организовано официальное открытие мероприятия, которое впервые проводится в нашей стране. В нём принимали участие Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, Вице-президент Олимпийского совета Азии, первый заместитель председателя НОК Отабек Умаров, Генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов, руководство FIE и официальные лица Федерации фехтования Узбекистана.
Выступая на мероприятии, официальные лица отметили, что во главе с нашим уважаемым Президентом, председателем НОК Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым проводятся большие реформы в сфере спорта, благодаря чему фехтование становится одним из любимых видов спорта молодёжи в нашей стране, что эти реформы способствуют воспитанию чемпионов Азии и мира. В заключении также добавили, что двусторонняя сотрудничество с FIE будет продолжаться и в будущем.
FIE наградила Национальный Олимпийский комитет Узбекистана специальной наградой за заслуги в развитии фехтования в нашей стране. Его принял Генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов.
В Конгрессе участвуют 280 делегатов из 137 стран. В течение дня будут также рассмотрены перспективные планы международной организации.