Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik rejalarining muhokamalari boshlandi
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida federatsiya va assotsiatsiyalar masʼullari bilan yaqin davr uchun rejalar hamda ularni amalga oshirish mexanizmiga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazildi. Tadbirda Sport vaziri Adham Ikramov, Osiyo Olimpiya kengashi vitse-prezidenti, MOQ raisining birinchi oʻrinbosari Otabek Umarov, Qoʻmita Bosh kotibi Oybek Kasimov, MOQ raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov, shuningdek, Sport vazirligi, MOQ va sport federatsiyalar hamda assotsiatsiyalar rahbarlari va masʼullari ishtirok etishdi.
Yigʻilish avvalida Adham Ilhamovich ixtisoslashtirilgan sport maktablarining faoliyatini tubdan isloh qilish, ularning asosida viloyatlarda Olimpiya tayyorgarlik bazalarini tashkil etish boʻyicha oʻz fikrlarini bildirdi. Qolaversa, federatsiyalar masʼullariga kuchli xorijlik murabbiylarni jalb qilish, ular bilan samarali hamkorlikni yoʻlga qoʻyish, hududlar bilan ishlash boʻyicha vertikal tizim joriy qilish, joylardagi mavjud infratuzilmani oʻrganish, boʻyicha topshiriq berdi.
Shuningdek, Otabek Muhammadaliyevich yangi Olimpiya sikliga Muhtaram Prezidentimiz va MOQ raisi Shavkat Mirziyoyevning ishonchlarini oqlagan holda munosib hozirlik koʻrish lozimligi, Osiyo va Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarlikni yanada kuchaytirib, Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlarida kuchli oʻnlikdan joy olish belgilanganini taʼkidladi. Buning uchun barcha federatsiyalar va terma jamoalarga hozirdan tayyorgarlikni boshlash, seleksiya, farmakologiya, diyetologiya kabi jihatlarga ham alohida ahamiyat qaratish boʻyicha tavsiyalar berildi.
Kun tartibiga asosan muhokama davomida Oʻzbekiston taekvondo WT assotsiatsiyasining yaqin 2 va 4 yillik uchun moʻljallangan rejalarining taqdimoti oʻtkazildi. Unda assotsiatsiya raisi Sherzod Tashmatov kompleks musobaqalarga tayyorgarlik, ushbu sport ommaviyligini oshirish, terma jamoalarning samaradorligini kuchaytirish va ularni asosiy startlarga puxta tayyorlash kabi yoʻnalishlar haqida batafsil maʼlumot berdi.
Yigʻilishda kelasi haftadan har kuni 2 tadan federatsiya bilan terma jamoalarning bazalariga tashrif buyurgan holda mutaxassislar va barcha masʼullar ishtirokida ana shunday rejalar muhokama qilinishi, keyingi bosqichda MOQ rahbariyati va masʼullar Respublikadagi barcha hududlarga tashrif buyurgan holda mavjud vaziyat oʻrganilishi kelishib olindi. Yakuniy xulosa asosida Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya va Paralimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik koʻrish boʻyicha Prezident qarori loyihasi tayyorlanishi belgilandi.

Начались обсуждения планов подготовки к летним Олимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе
В Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялось совещание с ответственными лицами Федераций и Ассоциаций, посвящённое планам на ближайший период и механизму их реализации. В мероприятии приняли участие Министр спорта Адхам Икрамов, вице-президент Олимпийского совета Азии, первый заместитель председателя НОК Отабек Умаров, Генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, а также представители Министерства спорта, НОК, спортивных Федераций и Ассоциаций.
В начале встречи Адхам Ильхамович высказал своё мнение о кардинальном реформировании деятельности специализированных спортивных школ, создании на их основе баз Олимпийской подготовки в регионах. Кроме того, Федерациям было поручено привлечь опытных зарубежных тренеров, наладить с ними эффективное сотрудничество, внедрить вертикальную систему работы с регионами, изучить существующую инфраструктуру на местах.
В своём выступлении Отабек Мухаммадалиевич отметил, что необходимо достойно подготовиться к новому Олимпийскому циклу, оправдав доверие уважаемого Президента и председателя НОК Шавката Мирзиёева, усилить подготовку к Азиатским и Олимпийским играм и занять место в первой десятке на летней Олимпиаде Лос-Анджелес-2028. Для этого всем Федерациям и сборным были даны рекомендации начать тщательую подготовку прямо сейчас, уделяя особое внимание таким аспектам, как отбор, фармакология и диетология.
Согласно повестке дня, в ходе обсуждения были представлены планы Ассоциации таэквондо WT Узбекистана на ближайшие 2 и 4 года. В мероприятии председатель Ассоциации Шерзод Ташматов подробно рассказал о таких направлениях, как подготовка к комплексным соревнованиям, повышение популярности этого вида спорта, повышение эффективности национальных команд и их тщательная подготовка к основным стартам.
На заседании было согласовано, что со следующей недели будут рассматриваться ежедневно базы 2-х Федераций, специалисты и все ответственные лица будут посещать их, а на следующем этапе будет изучена текущая ситуация с руководством НОК и ответственными лицами, посещающими все регионы Республики. На основании итогового заключения планируется подготовить проект Постановления Президента о подготовке к летним Олимпийским и Паралимпийским играм Лос-Анджелес-2028.