Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasining navbatdagi Bosh Assambleyasi oʻtkazildi
Bugun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasining navbatdagi 41-Bosh Assambleyasi boʻlib oʻtdi. Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi departamenti rahbari Odil Abduraxmanov, Sport vaziri Adham Ikramov, Osiyo Olimpiya kengashi (OOK) vitse-prezidenti Otabek Umarov, Bosh Assambleya aʼzolari, shuningdek, federatsiya va assotsiatsiyalarning masʼullari ishtirok etishdi. Unda Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi rahbariyatining tarkibi qayta shakllantirib olindi.
Tadbirni MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov olib bordi va MOQ nizomiga asosan har bir Olimpiya siklida Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasining rahbariyati tarkibi qayta shakllantirib olinishi haqida alohida toʻxtalib oʻtdi. Qayd etish joiz, Prezidentimiz 2022-yil 23-may kuni Sport vaziri Adham Ikramovga Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi faoliyatini muvofiqlashtirish boʻyicha topshiriq bergan edilar. Shu bois, Adham Ilhamovich Bosh Assambleya avvalida ortda qolgan Olimpiya siklida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan hisobot berdi.
Tadbirda soʻz olgan Bosh vazir qoʻlga kiritilgan yutuqlar haqida toʻxtalar ekan, toʻliq foydalanilmagan imkoniyatlar, kutilgan natijani qayd etmagan federatsiyalar xususida tanqidiy fikr bildirdi.
Shundan soʻng kun tartibidagi boshqa masalalar koʻrib chiqildi. Dastavval, Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasiga yangi rahbar saylandi. Abdulla Nigmatovich ushbu lavozim uchun nomzod haqida toʻxtalar ekan, Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlariga har tomonlama puxta tayyorgarlik koʻrish lozimligi, mamlakatimizning koʻp ming sonli olimpiya oilasi, sportchi va murabbiylarning iltimosini inobatga olgan holda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Mirziyoyev Shavkat Miromonovich nomzodini ilgari surdi. Nomzod barcha delegatlar tomonidan bir ovozdan maʼqullandi va Sh.M.Mirziyoyev Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasining raisi etib saylandi.
Shuningdek, Qoʻmita raisining oʻrinbosarlari tarkibi ham shakllantirib olindi. Unga muvofiq, Osiyo Olimpiya kengashi vitse-prezidenti Otabek Umarov MOQ raisining birinchi oʻrinbosari, Oybek Kasimov Bosh kotib va Sherzod Tashmatov rais oʻrinbosari lavozimiga saylanishdi. Tadbir davomida Qoʻmitaning yangilangan ustavi ham tasdiqlab odindi. Shuning bilan, MOQning 41-Bosh Assambleyasi oʻz ishini yakunladi.

25 November 2024 6256
Today, the 41st General Assembly of the National Olympic Committee of Uzbekistan was held. The event was attended by the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Abdulla Aripov; Head of the Department of the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan, Odil Abdurakhmanov; Minister of Sports, Adham Ikramov; Vice President of the Olympic Council of Asia (OCA), Otabek Umarov; members of the General Assembly, as well as officials of National federations and associations. During the assembly, the leadership structure of the National Olympic Committee of Uzbekistan was reformed.
Oybek Kasimov, the Secretary General of the NOC Uzbekistan, led the event and emphasized that the leadership structure of the NOC Uzbekistan is reorganized in each Olympic cycle according to the NOC Charter. It should be noted that on May 23, 2022, the President of the Republic of Uzbekistan assigned Minister of Sports Adham Ikramov the responsibility of coordinating the activities of the National Olympic Committee. Therefore, at the beginning of the General Assembly, Adham Ikramov gave a report on the work done during the Olympic cycle.
The Prime Minister highlighted the achievements made, while also critically noting the untapped potential and the federations that failed to meet expectations.
After that, other issues on the agenda were discussed. Firstly, a new leader was elected to the National Olympic Committee of Uzbekistan. Speaking about the candidate for this position, Abdulla Aripov nominated the President of the Republic of Uzbekistan HE Mr. Shavkat Mirziyoyev, taking into account the need for thorough preparation for the Los Angeles-2028 Summer Olympics,
as well as the request of thousands of Olympic families, athletes and coaches.
The candidate was unanimously approved by all delegates and Mr. Shavkat Mirziyoyev was elected as the President of the National Olympic Committee of Uzbekistan.
Additionally, the Vice Presidents and Secretary General of the NOC were also elected. In line with the decisions, Vice President of the Olympic Council of Asia, Otabek Umarov, was newly elected as the First Vice President of the NOC; Oybek Kasimov was re-elected as a Secretary General; and Sherzod Tashmatov was re-elected as a Vice President. During the event, the updated Charter of the NOC was also approved. With this, the 41st General Assembly of the National Olympic Committee concluded its proceedings.