IWF prezidenti ogʻir atletika boʻyicha ikki muhim musobaqa oʻtkaziladigan obyekt bilan tanishdi
Bugun Milliy Olimpiya qoʻmitasiga Xalqaro ogʻir atletika federatsiyasi (IWF) prezidenti Muhammad Jalud tashrif buyurdi. Unga Oʻzbekiston Respublikasi Sport vaziri oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov hamrohlik qildi.
Tashrif dastlab Qoʻmita qoshidagi Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazini koʻzdan kechirishdan boshlandi. Unda Markaz direktori Kamol Sirojitdinov sportchilarning davolanishi, reabilitatsiya jarayoni va ularga koʻrsatiladigan tibbiy xizmat haqida batafsil maʼlumot berdi. Muhammad Jalud Markazda yaratilgan sharoitlarni yuqori baholadi.
Shundan soʻng martabali mehmonni MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov qarshi oldi. IWF prezidentiga Toshkent-2025 yoshlar Osiyo va Para Osiyo oʻyinlari, shuningdek, kelasi yil poytaxtimizda oʻtadigan yoshlar oʻrtasidagi jahon chempionatiga koʻrilayotgan tayyorgarlik boʻyicha taqdimot namoyish etildi. Unga koʻra, har ikki musobaqa Olimpiya shaharchasida qad rostlayotgan velodromda tashkil etiladi. Mutasaddilar taqdimotda majmua ogʻir atletika bellashuvlari uchun qanday tayyorlanishi, mehmonlar uchun yaratiladigan sharoitlar haqida batafsil maʼlumot berishdi. Qayd etish joiz, 2025-yilning may-iyun oylariga belgilangan boʻlajak dunyo birinchiligi yoshlar Osiyo oʻyinlari oldidan sinov musobaqasi vazifasini bajarib beradi.
Oʻz navbatida, Muhammad Jalud Oʻzbekistonning bu kabi yirik musobaqalarni oʻtkazishda tajribasi kattaligi haqida gapirib, oldindagi turnirlarni avvalgilaridan ham yaxshiroq oʻtkazishiga ishonch bildirdi. Tadbir davomida doʻstona aloqalarni yanada mustahkamlash, oldinda turgan musobaqalarga hamkorlikda tayyorgarlik koʻrish kabi yoʻnalishlar boʻyicha fikr almashildi.

Президент IWF ознакомился с объектами, где пройдут важные старты по тяжёлой атлетике
Сегодня Национальный Олимпийский комитет Узбекистана посетил президент Международной федерации тяжёлой атлетики (IWF) Мухаммад Джалуд. Его сопровождал заместитель Министра спорта Республики Узбекистан Шахрулло Махмудов. Гостей встретил Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов.
Визит гостя начался с Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при Комитете. Директор центра Камол Сироджитдинов предоставил подробную информацию о лечении, процессе реабилитации спортсменов и оказываемых им медицинских услугах. Мухаммад Джалуд высоко оценил условия, созданные в Центре.
Далее почётному гостю была представлена презентация о подготовке к юношеским Азиатским и Параазиатским играм Ташкент-2025, а также, к молодёжному чемпионату мира по тяжёлой атлетике, который состоится в следующем году в нашей стране. Согласно сведениям, эти соревнования пройдут на велодроме, строящимся в Олимпийском городке. Официальные лица подробно рассказали о том, как будет проводиться подготовка в комплексе к соревнованиям по тяжелой атлетике и какие условия будут созданы для гостей. Следует отметить, что будущий чемпионат мира, запланированный на май-июнь 2025 года, станет тестовым соревнованием перед началом юношеских Азиатских игр.
В свою очередь, г-н Джалуд выразил, что Узбекистан имеет огромный опыт в проведении таких масштабных соревнований и отметил, что узбекская сторона и в этот раз организует турнир на должном уровне. Во время мероприятии стороны обменялись мнениями по таким вопросам, как, укрепление двустороннего сотрудничества и совместная подготовка к предстоящим состязаниям.