“Sport hamma uchun” loyihasi doirasida konferensiya bo‘lib o‘tdi
Poytaxtimizdagi “HILTON” mehmonxonasida “Sport hamma uchun” loyihasi doirasida jismoniy imkoniyati cheklangan va nogironligi bo‘lgan shaxslarni paralimpiya sport turlari bilan keng qamrab olish, ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash va jamiyatga integratsiya qilish mavzusidagi konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov, O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi raisi Rustam Shoabdurahmonov, Osiyo Paralimpiya qo‘mitasi prezidenti Majid Rashid, O‘zbekiston Milliy Paralimpiya qo‘mitasi raisi Muxtorxon Tashxodjayev, O‘zbekiston Davlat Jismoniy tarbiya va sport universiteti rektori Mahmud Boltaboyev, mutaxassislar va ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Xabaringiz bor, joriy yilning 18 may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Paralimpiya harakatini rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori qabul qilingan edi. Unda “Sport hamma uchun” loyihasi doirasida bir yilda bir marta parasport xalqaro festivali, har yili 3 dekabr kuni respublika va hududiy parasport festivallari, taniqli sportchilar tomonidan master-klasslar, shuningdek, seminar, konferensiya va davra suhbatlari o‘tkazilishi belgilab qo‘yilgan. Mazkur konferensiya ana shu Qaror ijrosini taʼminlash maqsadida tashkil etildi.
Aziz Abduhakimov tadbirni ochar ekan, konferensiyada ishtirok etayotgan martabali mehmonni yurtimizga tashrifi bilan qutlab, mamlakatimizda imkoniyati cheklangan va nogironligi bo‘lgan shaxslarni qo‘llab-quvvatlash, paralimpiya sport turlarini ommaviyligini taʼminlash, bu masalaga davlat va hukumat darajasida ahamiyat qaratilayotganini alohida taʼkidladi.
O‘z navbatida, konferensiyada so‘zga chiqqan Majid Rashid mamlakatimizda tobora rivojlanib borayotgan Paralimpiya harakatiga qaratilayotgan yuksak eʼtibordan mamnunligini izhor etib, Osiyo mintaqasida Paralimpiya sport turlarini rivojlanishi to‘g‘risida o‘z fikr-mulohazalarini bildirib o‘tdi va konferensiya ishiga muvaffaqiyat tiladi. Ayniqsa, mehmon O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini tatbiq etish borasidagi ishlari, xususan, paralimpiyachilarni ham maʼnaviy, ham moddiy tomondan qo‘llab-quvvatlayotganini olqishladi.
Shuningdek, konferensiya doirasida Mahmud Boltaboyev, Osiyo Paralimpiya qo‘mitasi ijrochi direktori Tarek Soue, O‘zbekiston Milliy Paralimpiya qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Sharifjon Momindjanov sohaga oid dolzarb mavzularda maʼruza qilishdi.
Unda ko‘tarilgan vazifalar ijrosini taʼminlash, sportga qiziquvchi imkoniyati cheklangan va nogironligi bo‘lgan shaxslarni aniqlash, iqtidorlilarini nufuzli musobaqalarda ishtirokini taʼminlash, shu orqali Paraosiyo va Paralimpiya terma jamoalari uchun zaxiralar tayyorlash tizimini yo‘lga qo‘yishga eʼtibor qaratildi.
Konferensiya yakunida kun tartibidagi masalalar yuzasidan bildirilgan taklif va tavsiyalar amaliyotga jadal tatbiq etiladigan bo‘ldi.

В рамках проекта «Спорт для всех» прошла конференция
В рамках проекта «Спорт для всех» в гостинице «HILTON» прошла конференция по привлечению людей с ограниченными возможностями к паралимпийским видам спорта, социальной поддержке и интеграции в общество.
В мероприятии приняли участие заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан, Министр туризма и спорта Азиз Абдухакимов, председатель Национального Олимпийского комитета Узбекистана Рустам Шаабдурахманов, президент Паралимпийского комитета Азии Мажид Рашид, председатель Национального Паралимпийского комитета Узбекистана Мухторхон Ташходжаев, ректор Узбекского государственного университета физической культуры и спорта Махмуд Болтабоев, эксперты и представители СМИ.
Как известно, недавно наш Президент принял Постановление «О дополнительных мерах по развитию Паралимпийского движения». В рамках проекта «Спорт для всех» планируется проводить международный фестиваль по паралимпийским видам спорта, Республиканские и региональные фестивали, мастер-классы известных спортсменов, а также семинары, конференции и «круглые столы». Данная конференция была организована для обеспечения выполнения данного Постановления.
Открывая мероприятие, Азиз Абдухакимов поздравил почётного гостя с визитом в нашу страну и отметил, что в Узбекистане уделяется особое внимание поддержке людей с ограниченными возможностями, оказывается содействие популяризации паралимпийских видов спорта на государственном уровне.
В свою очередь, Мажид Рашид, отметил, что очень рад высокому вниманию, которое уделяется развитию паралимпийского движения в нашей стране, высказал свои взгляды по поводу популяризации паралимпийского спорта в Азиатском регионе и пожелал успехов в работе конференции. В частности, гость высоко оценил работу Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева по внедрению здорового образа жизни среди населения, особенно, поддержку паралимпийцев как морально, так и материально.
На конференции также выступили Махмуд Болтабоев, исполнительный директор Паралимпийского комитета Азии Тарек Соуэ, заместитель председателя Национального Паралимпийского комитета Узбекистана Шарифжон Моминжанов.
Их доклады были посвящены на выполнение поставленных задач, выявление людей с ограниченными возможностями, интересующихся спортом, обеспечить их участие в престижных соревнованиях, тем самым налаживание системы подготовки резерва для сборных, которые примут участие на Паралимпийских и Пара-Азиатских играх.
В конце конференции были выдвинуты предложения и рекомендации, которые будут постепенно реализоваться.