Sport bazalarida nazoratni kuchaytirish yuzasidan onlayn yig‘ilish o‘tkazildi
Mamlakatimizda koronavirus infeksiyasi tarqalishining oldini olish bo‘yicha tuzilgan maxsus Respublika komissiyasining qaroriga muvofiq bugundan karantinning yangi talablari kuchga kirdi. Qarorda ko‘rsatilgan talablarga qatʼiy rioya qilish, sport bazalaridagi vaziyatni nazoratga olish bo‘yicha onlayn yig‘ilish o‘tkazildi. Unda Turizm va sport vazirining o‘rinbosari Avaz Karimov, MOQ raisi o‘rinbosari Sherzod Tashmatov, MOQ qoshidagi RSTIAM direktori Abdushukur Sadikov, sport turlari bo‘yicha federatsiya va assotsiatsiyalarning masʼul vakillari ishtirok etishdi.
Yig‘ilish avvalida Abdushukur Sadikov maxsus komissiya qarorining mohiyati, tarqalayotgan yangicha shtamning xususiyatlari haqida gapirib o‘tdi. Shundan so‘ng Sherzod Tashmatov ham mavzu yuzasidan fikr bildirdi.
“Hozirgi vaziyat tobora jiddiylashib bormoqda. Bir necha yillardan beri mana shu Olimpiadada vatanimiz sharafini munosib himoya qilish uchun katta mehnat qilyapmiz. Kichik bir eʼtiborsizlik sabab qilayotgan mehnatimiz havoga uchib ketmasligi kerak. Barcha sport bazalarida nazoratni kuchaytiramiz. Zarurat bo‘lmagan hollarda hech kim bazaga kirmaydi va chiqmaydi. Prezidentimiz va hukumatimiz, millionlab hamyurtlarimiz bizga katta umid bog‘lashgan. Albatta, biz bu ishonchni oqlashimiz kerak”, – dedi MOQ raisi o‘rinbosari.
Yig‘ilish davomida federatsiya mutasaddilari bilan birma-bir suhbatlashilib, ulardagi muammo va kamchiliklar, sportchilarning salomatligi, tayyorgarlik jarayoni haqida atroflicha suhbatlashildi.

Состоялось онлайн-совещание по усилению контроля на спортивных объектах
По решению специальной Республиканской комиссии начиная с сегодняшнего дня были введены новые карантинные требования. Состоялось онлайн-собрание, посвященное контролю за соблюдением требований и эпидемиологической ситуацией на спортивных объектах. В нем приняли участие заместитель Министра туризма и спорта Аваз Каримов, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, директор РНПЦСМ при НОК Абдушукур Садиков, представители спортивных федераций и ассоциаций.
В начале онлайн-встречи Абдушукур Садиков подробно рассказал о решении специальной комиссии, особенностях нового штамма вирусной инфекции. После по теме выступил и Шерзод Ташматов.
«Ситуация связанная с коронавирусом всё больше требует от нас бдительности. В течении нескольких лет мы усердно трудимся, чтобы достойно принять участие в этой Олимпиаде. Нельзя допустить, чтоб из-за маленькой оплошности, все планы реализовались без положительного результата. Мы усилим контроль во всех спортивных базах. Без надобности никто не будет входить на базу и выходить из ней. Наш Уважаемый Президент и жители страны возлагают на нас большие надежды. Мы должны оправдать их доверие», — сказал Шерзод Ташматов.
В ходе встречи были проведены беседы с каждым представителем федерации, подробно обсуждались их проблемы и существующие недостатки, здоровье спортсменов и тренировочный процесс.