4 Sentyabr 2024 1178
Roppa-rosa 30-yil muqaddam, 1994-yilning 4-sentyabr kuni Fransiyaning Parij shahrida oʻtgan Xalqaro Olimpiya qoʻmitasining 103-Sessiyasida taekvondo WT sport turi rasman Olimpiya oilasi qatoridan oʻrin olgan. 2006-yildan beri ushbu sana Butunjahon taekvondo kuni sifatida keng nishonlab kelinadi.
Taekvondo WT yurtimizda tez suratda rivojlanib borayotgan, eng ommaviy sport turlaridan biri hisoblanadi. Oʻzbekistonlik taekvondo ustalari shu paytgacha yozgi Olimpiya oʻyinlarida 2 ta oltin va 1 ta kumush medalga sazovor boʻlishgan.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi ushbu sana bilan mamlakat taekvondo assotsiatsiyasi, yurtimiz taekvondo oilasini samimiy qutlaydi.

Сегодня Всемирный день таэквондо
Ровно 30 лет назад, 4 сентября 1994 года, на 103-й сессии Международного Олимпийского комитета в Париже таэквондо WT был официально включен в программу Олимпийских игр. А с 2006 года эта дата широко отмечается как Всемирный день таэквондо.
Таэквондо WT один из самых популярных видов спорта, который стремительно развивается в нашей стране. Отечественные мастера таэквондо на летних Олимпийских играх завоевали 2 золотые и 1 серебряную медали.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Ассоциацию таэквондо страны и всех представителей семьи таэквондо с сегодняшней датой.