Sharifa Davronova jahon chempionatining finalida
400 metrga yugurish dasturida Jonbibi Hukmova dastlabki saralash bosqichini muvaffaqiyatli yakunladi. 54.12 soniya bilan oʻzining shaxsiy rekordini yangilagan Hukmova yarim finalga yoʻl oldi. Biroq unda hamyurtimiz qayd etgan 54.87 soniya final yoʻllanmasi uchun kamlik qildi. Shunday boʻlsa ham, yurtdoshimiz yarim finalda ishtirok etgan osiyolik yagona atlet boʻldi.
Uch hatlab sakrash dasturida Sharifa Davronova 13.29 metr bilan katta qiyinchiliksiz final yoʻllanmasiga ega boʻldi. Afsuski, ushbu dasturda Xushnoza Shavkatova 12.79 metr bilan 15-koʻrsatkichni qayd etdi va medallar uchun kurashish imkoniyatini yoʻqotdi. Endi Davronova 31-avgust kuni ikkinchi chempionlik uchun kurashni davom ettiradi.
Bugun Barnoxon Sayfullayeva balandlikka sakrash, Nodir Norboyev esa oʻnkurashning 5 ta dasturida oʻz omadini sinab koʻrishadi.

29 Августа 2024 1221
В Перу завершился второй соревновательный день чемпионата мира U20 по лёгкой атлетике. Как ранее нами сообщалось, в этот день выступили 3 представителя сборной Узбекистана.
Жонбиби Хукмова успешно завершила предварительный отборочный этап в беге на 400 метров. С результатом 54.12 секунд легкоатлетка обновила личный рекорд и пробилась в полуфинал. Но к сожалению на пороге финала Хукмовой не хватило удачи и с показателем 54.87 секунд, наша соотечественница завершила своё участие. Несмотря на поражение, Жонбиби стала единственной спортсменкой из Азии, кому удалось принять участие в полуфинале.
Шарифа Давронова, выступавшая в тройном прыжке, с результатом 13.29 метров, вышла в финал, который состоится 31 августа. Ещё одна узбекская легкоатлетка Хушноза Шавкатова зафиксировала показатель 12.79 метров и заняла 15 место. К сожалению, этого оказалось недостаточно, чтобы войти в ряды в финалистов. Напомним, в финале могут выступать только 12 атлетов.
Сегодня Барнохон Сайфуллаева выступит по прыжкам в высоту, а Нодир Норбоев в 5 дисциплинах десятиборья.