Oʻzbekiston delegatsiyasi Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlarini oʻz tarixidagi eng zoʻr natija bilan tugatdi!
Bir necha kun butun dunyo eʼtibor markazida boʻlgan Parij-2024 XXXIII yozgi Olimpiya oʻyinlari oʻz yakuniga yetdi. Dunyoning 206 mamlakatidan tashrif buyurgan eng kuchli atletlar ishtirokidagi Oʻyinlarda Oʻzbekiston delegatsiyasi oʻz tarixidagi eng yaxshi natijani qayd etishga muvaffaq boʻldi. Muzaffar atletlarimiz murosasiz bellashuvlar davomida 8 ta oltin, 2 ta kumush va 3 ta bronza, jami 13 ta medal qoʻlga kiritib, Yangi Oʻzbekiston qahramonlariga aylanishdi.
Diyora Keldiyorova (dzyudo, -52 kg)
Ulugʻbek Rashitov (taekvondo WT, -68 kg)
Razambek Jamalov (erkin kurash, -74 kg)
Hasanboy Doʻsmatov (boks, -51 kg)
Abdumalik Xalokov (boks, -57 kg)
Asadxoʻja Moʻydinxoʻjayev (boks, -71 kg)
Lazizbek Mullojonov (boks, -92 kg)
Bahodir Jalolov (boks, +92 kg)
Akbar Joʻrayev (ogʻir atletika, -102 kg)
Svetlana Osipova (taekvondo WT, +67 kg)
Muzaffarbek Toʻraboyev (dzyudo, -100 kg)
Alisher Yusupov (dzyudo, +100 kg)
Gʻulomjon Abdullayev (erkin kurash, -57 kg)
Bu natija bilan delegatsiyamiz umumjamoa hisobida 206 mamlakat orasida 13-oʻrinni egalladi. Osiyoda toʻrtinchi, shuningdek, MDH, Markaziy Osiyo mintaqasi, Islom birdamligi va Turkiy davlatlar tashkilotiga aʼzo mamlakatlar orasida eng yaxshi koʻrsatkichga ega boʻldi.
Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlarida koʻplab jihatlar bilan sportimiz tarixiga muhrlanmoqda. Jumladan, birinchi bor ayol atletimiz yozgi Olimpiya oʻyinlarida oltin medalga sazovor boʻldi, bokschilarimiz 5 ta oltin medal bilan umumjamoa hisobida birinchi oʻrinni egallashdi, Olimpiadalarda ilk bor dzyudochilarimiz 3 ta, taekvondochilarimiz esa 2 ta medalga sazovor boʻlishdi. Garchi sovrinli oʻrinlarga koʻtarila olmagan boʻlsalar ham qolgan ishtirokchilarimiz shiddatli bahslarda yurtimiz sharafini munosib himoya qilishdi. Atletlarimiz Olimpiya oʻyinlarida futbol, suvga sakrash, kamondan otish va ayollar kurashi dasturlarida debyut qildi.
Shubhasiz, bunday natijalar ortida Muhtaram Prezidentimizning sportga boʻlgan eʼtibor va gʻamxoʻrliklari turibdi. Olimpiadaga tayyorgarlik jarayonida har bir terma jamoalarimizga kerakli sharoitlar yaratib berildi, xorijlik mutaxassislar jalb etildi, zarur tibbiy-farmakologik vositalar bilan oʻz vaqtida taʼminlandi.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi fursatdan foydalanib Oʻyinlar davomida delegatsiyamizga barcha sharoitlarni yaratib bergan Davlatimiz rahbari va hukumatimizga, atletlarimizni murosasiz bellashuvlar davomida qoʻllab-quvvatlab turgan barcha yurtdoshlarimiz hamda muxlislar jamoasiga minnatdorchilik bildirib, hammani olamshumul natijalar bilan samimiy qutlaydi.

11 Августа 2024 8818
Делегация Узбекистана завершила летние Олимпийские игры Париж-2024 с лучшим результатом в своей истории!
Вот и завершились XXXIII летние Олимпийские игры Париж-2024, которые уже несколько дней находились в центре внимания всего мира. На Играх, где приняли участие сильнейшие спортсмены из 206 стран мира, делегации Узбекистана удалось зафиксировать лучший результат в своей истории. В этих стартах отечественные атлеты завоевали 8 золотых, 2 серебряных и 3 бронзовых медалей и открыв новую главу в истории узбекского спорта, стали героями Нового Узбекистана.
Диёра Келдиёрова (дзюдо, -52 кг)
Улугбек Рашитов (таэквондо WT, -68 кг)
Разамбек Джамалов (вольная борьба, -74 кг)
Хасанбой Дусматов (бокс, -51 кг)
Абдумалик Халоков (бокс, -57 кг)
Асадхуджа Муйдинхуджаев (бокс, -71 кг)
Лазизбек Мулложонов (бокс, -92 кг)
Баходир Жалолов (бокс, +92 кг)
Акбар Джураев (тяжёлая атлетика, -102 кг)
Светлана Осипова (таэквондо WT, +67 кг)
Музаффарбек Турабоев (дзюдо, -100 кг)
Алишер Юсупов (дзюдо, +100 кг)
Гуломжон Абдуллаев (вольная борьба, -57 кг)
С этим показателем наша делегация заняла 13 место в медальном зачёте среди 206 стран. Мы стали четвёртыми в Азиатском континенте, а среди стран СНГ, Центральноазиатского региона, а также, стран-участников Исламской солидарности и Организации тюркских государств, нам не было равных и делегация Узбекистана заняла первое место.
На летних Олимпийских играх Париж-2024 были завоеваны поистине исторические результаты. В частности, наша спортсменка впервые завоевала золотую медаль на летних Олимпийских играх, боксеры стали первыми в общекомандном зачёте с 5 золотыми медалями, впервые в истории узбекские дзюдоисты выиграли 3, а таэквондисты 2 медали на Олимпийских играх. Несмотря на то, что остальным спортсменам не удалось занять призовые места, тем не менее, они всеми силами достойно защищали честь нашей Родины на французских аренах. Делегация Узбекистана на нынешних Играх дебютировала в таких программах, как, футбол, прыжки в воду, стрельба из лука и женская борьба.
Несомненно, эти результаты были завоеваны благодаря вниманию и поддержке нашего Уважаемого Президента. В процессе подготовки к Олимпиаде для каждой нашей сборной были созданы необходимые условия, привлечены зарубежные специалисты, своевременно предоставлены необходимые медицинские и фармакологические средства.
Пользуясь случаем, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана выражает огромную благодарность Главе государства и правительству за создание необходимых условий для нашей делегации во время Игр, всем соотечественникам, которые переживали и поддерживали наших спортсменов во время важных соревнований, а также, команде болельщиков, и искренне поздравляет каждого с завоеванием таких исторических результатов.