Poytaxtimizdagi Respublika Olimpiya zaxiralari tennis maktabida O‘zbekiston tennis federatsiyasi tomonidan “Xalqaro Olimpiya kuni”ga atalgan tadbir bo‘lib o‘tdi. Tadbir Ochiq eshiklar kuni tarzida tashkil etildi va unda yosh tennis muxlislari, ota-onalar ishtirok etishdi.
Tashkilotchilar qatnashchilarni 3 ta kortga bo‘lishdi. Dastlabki kortda 6-10 yoshdagi bolajonlar uchun ularning yoshidan kelib chiqqan holda turli o‘yin-kulgilar bo‘ldi. Ikkinchi kortda 10 yosh va undan katta tennis ixlosmandlari jam bo‘lishgan bo‘lsa, 3-kortda 14 yoshgacha bo‘lgan terma jamoamiz vakillari turli ko‘rgazmali chiqishlar, o‘yinlar qo‘yib berishdi.
Shuningdek, mazkur tadbirda O‘zbekiston kibersport assotsiatsiyasi raisi Doniyor Jo‘rayev taniqli geymerlari bilan mehmon bo‘ldi. Ular yuqoridagi tadbirlarda ham faol qatnashib, uning ko‘tarinki kayfiyatda o‘tishiga hissa qo‘shishdi.
Tadbirning ikkinchi qismi yoshi katta havaskor va faxriylar uchun tashkil etildi. Unda 5 juftlik o‘rtasida “Xalqaro Olimpiya kuni” sovrini uchun bahs bo‘lib o‘tdi.

The "International Olympic Day"is widely celebrated at the Republican Tennis School of the Olympic Reserve
In the Republican Tennis School of the Olympic Reserve of Tashkent, the Tennis Federation of Uzbekistan held an Open Day in honor of the"International Olympic Day". It was attended by young tennis fans, as well as their parents.
The program of the event was divided into 3 zones: 1 court — a children's area for children 6-10 years old, where an entertainment program with animators and relay races with elements of tennis took place. 2 court-there was an action zone located here, where a professional coach conducted a program on special physical training with elements of tennis, with children 10 years old and older. Court 3-an exhibition match in mixed doubles was held here, where players of the national teams of Uzbekistan under 14 years old took part.
Also, the event was attended by famous gamers led by the chairman of the esports Association — Donier Juraev. They actively took part in the competitions and gave a festive mood to the audience.
The second part of the event was organized for older amateurs and veterans, where 5 pairs (10 participants) competed for the prize of the "International Olympic Day".
And at the end of the holiday, the participants were awarded diplomas signed by IOC President Thomas Bach and NOC Chairman Rustam Shaabdurakhmanov.